R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Distribütör Garantili Ürün

  Elektronik ürün satın almaya karar verdiğinizde en çok ihtiyaç duyacağınız şeylerden biri garantidir. Size ürünü satmak isteyen kişiye ilk yönelteceğiniz soru garantiyle ilgili olabilir. Sıfır bir ürün arıyorsanız distribütör garantili seçeneğiyle karşılaşabilirsiniz.

  Distribütör garantili ifadesini telefon ve bilgisayar gibi teknolojik ürünlerde görebilirsiniz. Distribütör garantili ürün seçeneğiyle karşılaştığınızda onunla ithalatçı garantisi arasındaki farkı iyi anlamanız önemlidir. Böylece ürününüzün garanti durumunu netleştirmiş olursunuz.

  Distribütör ne demek?

  Distribütör, bir ürünün üreticisi ile dağıtım kanalı arasındaki aracıdır. Dağıtım kanalını bir perakende mağazası olarak düşünebilirsiniz. Distribütör bir toptancıyla hemen hemen aynı işlevleri yerine getirir ama ondan çok daha fazla sorumluluğa sahip olduğu söylenebilir.

  • Risk yönetimi: Tedarik zincirinin geniş kapsamlı olması riskleri azaltır. Bunun sebebi ürün stoklarında oluşacak belirli bir etkinin bölgesel olarak ele alınabilecek olmasıdır. Distribütör üretici firmanın bu gibi riskler karşısında işini kolaylaştırır.
  • Yerel pazar bilgisi: Yerel distribütörler yerel tüketicilerin ihtiyaçlarını daha yakından takip ederler. Global olarak çalışan şirketlerin yerel distribütörlerle anlaşma yoluna gitmesi şaşırtıcı değildir. Bu sayede perakende noktalarına ve tüketicilere doğru imkanlar sunulur.

  Pek çok durumda distribütör üreticinin bir alt firması olabilir. Bir ülkeye ihraç edilen ürünlerin yönetiminden kendi bünyesindeki bir şirketin sorumlu olması isteyen global markaların tercih ettiği bir yöntemdir. Ancak bu ek yatırım gerektiren bir iş olduğundan daha maliyetli görülür.

  Distribütör garantili ne anlama gelir?

  Distribütör garantili bir ürünün garanti kapsamında olduğunu belirleyen iki garanti türünden biridir. İthalatçı garantisi ile distribütör garantisi arasında önemli farklar vardır. Her ikisinin aynı olduğunu düşünmek doğru değildir. Tüketicilerin bu konuda dikkatli olması gerekir.

  Distribütör garantili ürün, satın alım gerçekleştirilen firma tarafından sunulan resmi garantidir. Ürünün garantisi tamamen satın alınan markaya aittir. Örneğin, Samsung marka distribütör garantili bir ürün alıyorsanız ürünün garantisi Samsung tarafından sunulacak demektir.

  Üreticinin satmış olduğu üründe garanti yine üreticiye aittir. Distribütör garantisi, ithalatçı garantisinden çok daha güvenilirdir. Çünkü garanti meselelerinde aracı herhangi bir firmayla muhatap olmak zorunda kalmazsınız. Doğrudan üreticinin garanti servisiyle bağlantıya geçersiniz.

  Distribütör garantisi ile ithalatçı garantisi farkı nedir?

  Distribütör garantisi ile ithalatçı garantisi farkını öğrenebilmek için öncelikle distribütörün ne gibi işlemlerden sorumlu olduğunu bilmek gerekir. Distribütör belirli bir ülkede ürünle ilgili hizmet sunma ve pazarlama faaliyetleri gerçekleştirme gibi işlemlerden sorumludur.

  Distribütör garantisinin çıkış noktası tam olarak burasıdır. Distribütör garantisi ürün değişimi dahil olmak üzere pek çok farklı seçeneğin sunulması anlamına gelir. Distribütörün sunduğu garantinin diğer garanti türlerine göre daha iyi olmasının sebebi kapsamıdır.

  İthalatçı garantisi bir ithalatçı firmanın yurt dışından ürün ithal etmesi sonrasında üstlendiği sorumluluktur. İthalatçı garantili ürünlerin satış fiyatının genelde düşük olmasının sebebi garanti açısından sunulan imkanların daha kısıtlı olmasından kaynaklanır.

  Garanti sürecinde nelere dikkat edilmeli?

  Distribütör garantisi veya ithalatçı garantisi fark etmeksizin garanti sürecinde dikkat etmeniz gereken bazı önemli durumlar vardır. Ürünü kullanırken çeşitli sorunlar yaşadığınızda size gerektiği gibi destek olunmasını istiyorsanız bunları es geçmemelisiniz.

  • Garanti açısından firmanın itibarı nasıldır? Online ortamda çeşitli araştırmalar yaparak ürününü almak istediğiniz firmanın nasıl bir garanti sunduğunu öğrenebilirsiniz. Garanti sürecinde sorun çıkaran firmaların ürünlerini almak doğru olmayabilir.
  • Sunulan garanti süresi ne kadardır? Her ürünün garanti süresi aynı değildir. Garanti süresi 1 yıl, 2 yıl, 5 yıl veya ömür boyu olabilir. Bazı firmalar ek garanti sürelerini parayla satmaya çalışırlar. Alacağınız hizmet doğrultusunda seçeneklerinizi iyi değerlendirmelisiniz.
  • Garanti neleri kapsar? Bir ürün için garanti söz konusu olsa bile onun tam olarak neleri kapsadığını bilmeniz gerekir. Pek çok firma kullanıcı hatası nedeniyle ürünü garanti kapsamına almak istemeyebilir. Bu gibi durumlara karşı dikkatli olmalısınız.
  • Garanti hizmetini nasıl alacaksınız? Garanti hizmetini alabilmek için kiminle iletişime geçeceksiniz? Satıcı firma, distribütör, ithalatçı veya ürünün üreticisi gibi seçeneklerden mutlaka birisi size sunulur. Distribütör ve üretici firmayla iletişim kurmak daha sağlıklıdır.

  Distribütör garantisi tercih edebileceğiniz en iyi garanti seçeneğidir. İthalatçı garantisi ise ürünün fiyatının azalmasını sağlamak ama daha dar kapsamlı bir garantiden yararlanmak anlamına gelir. Teknolojik ürünler açısından hangisinin sizin için daha değerli olduğuna karar vermeniz gerekir.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Distribütör Garantili Ürün

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et