R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Delete Tuşu

  Delete tuşu, klavyedeki en çok kullanılan tuşların başında yer alır. Sıklıkla backspace tuşu ile karıştırılır. Her iki tuşun ortak görevleri bulunsa da delete tuşunun özelleşmiş farklı görevleri de mevcuttur.

  Delete tuşu ne işe yarar?

  • Metinde imlecin bulunduğu noktanın sağ tarafında kalan karakterleri siler.
  • Seçili dosyanın geri dönüşüm kutusuna gönderilmesini sağlar.
  • Bilgisayardaki farklı işlemlerin daha kolay gerçekleştirilmesini sağlayan kısayollarda kullanılır.

  Delete tuşu ile silme işlemi nasıl yapılır?

  Bilgisayarınızdaki bir dosyayı delete tuşu ile silmek için dosyanın seçili olması gereklidir. Dosyanın üzerine mouse imleci ile tıkladığında seçme işlemini tamamlarsınız. Eğer mouse kullanmak istemiyorsanız Windows +D kısayolu ile doğrudan masaüstüne gidebilirsiniz. Daha sonra ok tuşlarını kullanarak istediğiniz dosyanın üzerine gelebilir ve delete tuşu ile silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  Delete tuşu nerededir?

  Delete tuşunun konumu, klavyenin tasarımına göre değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle ok tuşlarının üzerinde yer alır. Eski klavyelerde, backspace tuşunun yerinde delete bulunabilir. Normal kullanımda delete tuşunun işlevini gerçekleştirir. Backspace olarak kullanmak içinse aynı anda “FN” tuşuna basmak gereklidir.

  Tuşun üzerinde kullanılan evrensel simgeler mevcut değildir. “Del”, “Delete”, “pause/b” gibi kullanımlar mevcuttur.

  Delete tuşu ne tarafa siler?

  İmlecin sağ bölümünde bulunan karakterleri silmekle görevlidir. Ancak metnin istediğiniz bölümünü seçtikten sonra del tuşuna tıklayarak da silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  Ctrl+del ne işe yarar?

  CTRL ve delete tuşlarına aynı anda bastığınızda imlecin sağ bölümünde bulunan kelimeleri teker teker siler. Karakterleri tek tek silmek yerine daha hızlı hareket edilmesine yardımcı olur.

  CTRL +ALT +Delete kombinasyonu ise; görev yöneticisinin açılmasını sağlar. Genellikle bir program kitlendiğinde kullanılan bu özellikte açılan listedeki programlardan dilediğinizi “görevi sonlandır” diyerek kapatabilirsiniz. Kombinasyondaki tuşlara arka arkaya bastığınızda ise bilgisayar yeniden başlatılır.

  Macbook'da delete tuşu nerededir?

  Macbook bilgisayarlardaki delete tuşu, klavyenin sağ üst köşesinde bulunur. Kullanımı ise biraz daha farklıdır. Normalde backspace tuşu gibi çalışır ve imlecin solundaki karakterlerin silinmesini sağlar. Eğer sol taraftaki karakterleri silmek istiyorsanız aynı anda “FN” tuşuna da basmanız gereklidir. Ayrıca Windows işletim sisteminde geçerli olan kısayollar da Macbook’larda kullanılmaz.

  Delete tuşu çalışmıyor ne yapmalıyım?

  Klavyenizdeki delete tuşu bozulduğu için işlevini gerçekleştiremiyor olabilir. Bu durumda yeni bir klavye alabilir ya da “Sharpkeys” programı sayesinde delete tuşunun işlevini farklı bir tuşa aktarabilirsiniz. Ancak tuşun çalışmasını engelleyen yazılımsal sorunlar olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

  Öncelikle başlat menüsüne tıklayarak ayarlar bölümüne gidebilirsiniz. Buradan güvenlik ve güncelleştirmeler seçeneği ile ilerleyebilirsiniz. Önerilen sorun giderme bölümünün altında yer alan ek sorun gidericilere tıkladığınızda karşınıza yeni seçenekler gelir. Buradan klavyeyi seçerek sorunların analiz edilmesini sağlayabilir ve tuşun çalışmaya başlayıp başlamadığını kontrol edebilirsiniz.

  Delete tuşunun çalışmamasına sıklıkla neden olan sorunlar arasında klavye sürücüleri yer alır. Bu seçeneği elemek için aygıt yöneticisine gitmelisiniz. Karşınıza çıkan donanımlar arasında klavyelere tıklamalısınız. Birden fazla klavye kullanıyorsanız her birisi için ayrı sürücü görebilirsiniz. Sağ tıklayarak “Sürücüyü güncelleştir” işlemi tamamlayabilirsiniz.

  Son yüklenen Windows güncelleştirmeleri de cihazınızda çeşitli sorunlara neden olabilir. Bunlardan birisi de delete tuşunun çalışmasını engellemektir. Bu seçeneği ekarte etmek için başlangıç menüsünü açarak “Güncelleştirme geçmişinizi görüntüleyin” yazabilir ve karşınıza çıkan seçeneğe tıklayabilirsiniz. Açılan sayfadan “Güncelleştirmeleri kaldır” bölümüne tıklayarak son güncellemeleri geri alabilirsiniz.

  Shift delete tuşu ne işe yarar?

  Normal şartlarda bilgisayarınızdan sildiğiniz bir dosya geri dönüşüm kutusuna gönderilir. Geri dönüşüm kutusunu boşaltmadan önce silme işlemini geri alabilirsiniz. Ancak Shift +Delete kombinasyonu, dosyanın geri alınamaz şekilde silinmesini sağlar. 

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Delete Tuşu

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et