R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  CouchSurfing

  CouchSurfing (Kısaltma:CS), gezginlerin birbirleriyle pratik şekilde iletişime geçmelerini, konaklama için destek alabilecekleri uluslararası bir konukseverlik sosyal ağıdır. CouchSurfing’in Türkçe karşılığı, Kanepe Sörfü’dür. Seyyahlara yönelik global ölçekli sosyal ağ oluşumudur. 

  CouchSurfing, kar amacı gütmeyen bir oluşumdur. İlk faaliyetine tamamen ücretsiz bir platform olarak başlamıştır. Ayrıa üyeler, konaklama ihtiyaçlarını karşıladıkları diğer üyelerden bu konuda ücret talep edememektedir. Servisin gereklilikleri dolayısıyla artık ücretli abonelik ile hizmet vermektedir. CS, faaliyet gösterdiği tüm ülkelere göre değişecek tutarlarda aylık abonelik ücretleri uygulanır.

  CouchSurfing servisi, amacını “CouchSurfing’lerin seyahatlerini daha iyi hale getirmek ve kültürel etkileşimi yukarıya çekmek” olarak açıklamaktadır.

  Web, iOS ve Android’te kullanılabilen CouchSurfing ağı, üyeleri koltuk sörfçüsü (couchsurfing veya CSers) ve sörfçü (surfers) olarak isimlendirilir. CouchSurfing üyelerini evinde ağırlayan üyeler için ise “ev sahibi (host)” adı kullanılır. CouchSurfing üyeleri birbirlerine ulusal veya uluslar arası gezileri sırasında hem konaklama hem de bilgi yönünden yardımcı olur.

  CouchSurfing dünya üzerinde 200 bin şehirden gelen üyeye sahiptir. Ancak Türkçe dil desteği bulunmayan CouchSurfing’te İngilizce, Fransızca, Portekizce, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Lehçe ve Çince dil desteği bulunuyor.

  CouchSurfing tarihçesi

  CouchSurfing ilk temelleri 1999’da atılmıştır. Bilgisayar programcısı Casey Fenton’un İzlanda’ya yaptığı bir seyahat sonucunda ortaya çıkmıştır. Fenton, ABD’den İzlanda’ya yapacağı seyahat öncesinde konaklama sorununu çözebilmek için İzlanda’daki bir üniversitenin veri tabanına ulaşmış ve tüm öğrencilere mail göndermiştir. Gönderdiği mailler sayesinde İzlanda seyahati süresince İzlandalı bir öğrencinin evinde misafir oldu. Bu seyahat, gezginler için ciddi sorun olan konaklama konusunda bir çözüm fikri oluşturdu. ABD’ye döndüğünde “couchsurfing.com” alan adını (domain) satın aldı.

  2003’ün Nisan ayında CouchSurfing International INC. adı ile ABD vergi sistemine uygun şekilde “kar amacı gütmeyen” bir kuruluş olarak şirketleşti. 1 yıl sonra sosyal ağ servisini Leonardo Silva, Le Tuan ve Dan Hoffer’ın da yardımlarıyla faaliyete geçirdi.

  2006’da iyice yaygınlaşan CouchSurfing, bu dönemde ihtiyaç duyduğu finansmanı sosyal ağ üyelerinin “CouchSurfing Collectives” isimli etkinliklerinden karşıladı. 2011 yılına kadar başta finansman olmak üzere çeşitli sorunlarla boğuşan oluşum Internal Revenue Service(ABD İç Gelir Servisi) tarafından kar gütmeyen oluşum talebine onay verilmedi.  Bu gelişme üzerine Fenton tarafından 2011’in Kasım ayında CouchSurfing International Inc şirketinin feshini gerçekleştirdi. Tüm varlıkları Delaware C isimli bir şirkete satışı gerçekleştirildi.

  Aynı yıl içerisinde yeniden yapılanmaya giden CouchSurfing, “Omidyar Network” ve “Benchmark Capital” başta olmak üzere çoğu finansman kuruluşu sayesinde 7.6 milyon dolarlık bir finansman elde etti. 2012 yılında 15 milyon dolarlık ek bir finansman daha elde etti.

  2012 yılına kadar web’de hizmet veren CouchSurfing, ilk iOS ve Android uygulamalarını geliştirdi. Ayrıca 2016 yılında CouchSurfing uygulamasına “Hangouts” özelliği de eklendi.

  2020 yılında CouchSurfing, ücretli abonelik sistemine geçiş yaptı. Ancak bu gelişme pek çok üyesi tarafından hoş karşılanmadı.

  CouchSurfing nasıl çalışır?

  CouchSurfing ile seyahat etmek veya şehre gelen gezginleri ağırlamak için öncelikle kişisel profil oluşturulmalıdır. Üyelik için yeni bir CouchSurfing profili yaratılabilir veya Facebook hesabıyla bağlanılabilir.

  CouchSurfing profili oluşturmak için;

  ·         First Name (Adınız),

  ·         Last Name (Soyadınız),

  ·         E-mail,

  ·         Password (Şifre),

  Bilgileri doldurularak, “Join (Katılma)” seçeneğine tıklanmalıdır.

  Profil bilgileri ekranında;

  ·         Birthday (Doğum tarihi),

  ·         Gender (Cinsiyet),

  ·         City (Şehir),

  Bilgilerini girerek kullanıcı sözleşmesine onay vermek için “I agree (Katılıyorum)” kutucuğunu işaretleyip, “reCaptcha” doğrulamasını yapmak gereklidir. Son olarak “Create Account” seçeneğine tıklanmalıdır.

  2020’nin Mayıs itibariyle COVİD-19 sürecinden kaynaklı artan ihtiyaçları dolayısıyla üyelik ücretli formata geçmiştir. Bu nedenle üyeliği tamamlamak ve profili oluşturmak için aylık şehre göre değişen tutarlarda ödeme gerçekleştirilmelidir. Ödeme işleminin tamamlanmasıyla üyelik oluşturularak, CouchSurfing hizmetleri kullanılabilir.

  CouchSurfing konaklama talebi nasıl yapılır?

  CouchSurfing üyeleri, seyahat edecekleri şehirlerde bulunan diğer üyelere “Couchrequests” talebi iletebilir. Bunun için seyahat edilecek şehir aratılarak, misafirperverlik yapan “host” üyelerin ilan/profil bilgileri üzerinden iletişime geçilmelidir.

  CouchSurfing konuk ağırlama ilanı nasıl oluşturulur?

  CouchSurfing ile evindeki boş odasını/koltuğunu diğer CouchSurfing üyeleriyle paylaşmak isteyen kullanıcılar, profillerindeki “Couch Status(Koltuk Bilgileri)” kısmında güncelleme yapmalıdır. 

  Gezginleri evinde konuk edemeyecek ancak şehrine gelen gezginle iletişime geçmek isteyen üyeler, "Not Right Now, but I can hang out(Şu Anda Değil(ama takılabilirim)" kısmını doldurmalıdır.

   

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  CouchSurfing
  Logo Logo
  Endüstri

  Seyahat, sosyal ağ

  Kurucu

  Casey Fenton

  Genel merkezi

  San Francisco, Amerika Birleşik Devletleri

  Hizmet verilen alan(lar)

  Dünya çapı

  Kilit kişiler

  Casey Fenton, Matt Cohler, Dan Hoffer, Jonathan Teo, Todor Tashev

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et