R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Clubhouse

  Clubhouse diğer kullanıcılarla sesli sohbet düzenlemenize ve çeşitli sohbet odaları oluşturmanıza imkan tanıyan bir uygulamadır. Clubhouse yolculuğuna sadece davet yoluyla katılım şeklinde başlamış ve daha sonradan herkese açık hale getirilmiştir.

  Clubhouse ilk çıktığı dönemden itibaren gelişim göstermeye devam etmiştir. Herkese açık hale getirildikten sonra kullanıcı sayısında önemli bir artış olmuştur. Uygulamada düzenli olarak sohbet oluşturanlara para kazanma imkanı dahi tanınmıştır.

  Clubhouse ne demek?

  Clubhouse "seslere dayalı bir ağ" olarak tanımlanır. 2020 yılında sadece bir iOS uygulaması olarak piyasaya sürülmüştür. Tesla şirketinin patronu Elon Musk tarafından kullanıldığı ortaya çıkınca bir anda popüler hale gelerek herkesin ilgisini çekmeyi başardı.

  Clubhouse sadece sesli bir iletişim uygulaması olduğundan hemen hemen her koşulda kullanılabilir olmasıyla ön palana çıkar. Trafikte yolculuk ederken, bilgisayarda iş yaparken veya televizyon izlerken Clubhouse üzerinden başkalarıyla iletişim kurabilmeniz mümkündür.

  Uygulamada yazı yazma veya bir tuşa basılı olarak konuşma gibi durumlar olmadığından tonlamanızı en iyi şekilde ayarlamanız gerekir. Aktardığınız ses duygunuzu taşıyacağından iletişimde farklı bir boyut ortaya koymuştur. Başlangıçta ise sınırlı kullanıcı tarafından kullanım imkanı sunulmuştur.

  2020 yılını tamamen davet yoluyla katılım şeklinde geçiren Clubhouse, kısa süre içerisinde 600 bin kullanıcıya ulaştı. Sadece iOS üzerinden kullanılabilir olması birçok eleştiriyi beraberinde getirdi. Bunun üzerinde 2021 yılında Android uygulaması yayınladı ve bir süre sonra kayıtlar herkese açıldı.

  Clubhouse ne işe yarar?

  Clubhouse telefonunuzdan diğer insanların canlı konuşmalarını dinlemenize olanak sağlar. Konuşmalarını başkalarına dinletmek isteyen insanlar uygulama içerisinde oda oluşturarak bunu başarırlar. Bazen ünlüler, bazen aşırı bilgili insanlar bazen ise sıradan insanları görebilirsiniz.

  Clubhouse bir sesli sohbet sosyal ağı gibidir. Aynı anda bir sohbet odasında 8.000 kişi bulunabilir. Clubhouse ile podcast yayınlarını birbirine karıştırmamak gerekir. Podcast daha kapsamlı ekipmanlar gerektirebilen bir iştir. Bu uygulamada ise insanlar sadece akıllı telefonlarını kullanırlar.

  • Clubhouse profilinize biyografi bilgisi ekleyebilir ve dilerseniz diğer sosyal medya hesaplarınıza ait linkleri kullanabilirsiniz.
  • Clubhouse profilinizde yapabileceğiniz özelleştirmelerden birisi profil fotoğrafını değiştirmek ve özelleştirmektir.
  • Clubhouse hesap ayarları kısmından ilgi alanlarınızı düzenleyebilirsiniz. Böylece sadece ilgi alanlarınıza yönelik oda önerileriyle karşılaşırsınız.
  • Aktif bir şekilde Clubhouse kullanmayı düşünüyorsanız uygulamanın içerisindeki çeşitli kulüplere katılmayı düşünebilirsiniz.
  • Clubhouse içinde oluşturulmuş bir odaya dahil olduğunuzda tanıdık birinin olup olmadığını kontrol etmek için oda içerisinde arama yapabilirsiniz.
  • Clubhouse tamamen odalar üzerinden işleyiş göstermez. Dilediğiniz taktirde bir arkadaşınızla sadece ikinizin erişim sağlayabileceği bir şekilde kapalı sohbet başlatabilirsiniz.
  • Clubhouse içerisinde oluşturulan bir odayı veya kulübü artık görmek istemiyorsanız onu ana ekrandan gizleme şansınız vardır.
  • Clubhouse bildirimlerini kontrol ederek ne zaman, ne şekilde ve ne sıklıkta bildirim almak istediğinize karar verebilirsiniz.
  • Clubhouse içerisinde bir kullanıcı size rahatsızlık veriyorsa onu engelleyebilirsiniz. Böylece o kişinin sizinle iletişim kurma imkanını ortadan kaldırırsınız.

  Clubhouse nasıl kullanılır?

  Clubhouse buluşma, konuşma, fikir paylaşma ve iletişim kurma uygulaması olarak bilinir. Uygulamanın kullanımı çok basittir. Başkalarıyla sohbet edebileceğiniz oda adı verilen kanallar oluşturabilir veya oluşturulmuş olanlara katılabilirsiniz.

  Clubhouse sadece sesli iletişime imkan tanır. Resim, video veya metin gönderemezsiniz. Kullanıcılar istedikleri zaman bir aramaya katılabilirler veya bir aramadan ayrılabilirler. Uygulamayı açtığınız zaman odalar listesi görebilir ve buradan çeşitli odalara katılabilirsiniz.

  Odaya öncelikle ziyaretçi olarak katılırsınız. Daha sonra konuşmayı yönetenler sizi konuşmacıların arasına davet edebilirler. Genelde odalar yatırımcılar, uzmanlar ve ünlüler gibi bilindik kişiler tarafından oluşturulurlar ama dilerseniz kendi odanızı oluşturma şansınız vardır.

  Sosyal ağ denildiğinde insanların aklına gelende metin, fotoğraf ve video paylaşımı gibi şeyler gelir. Clubhouse bu tabuyu yıkmış bir uygulamadır. Sadece ses ile iletişimi öncelikli hale getirerek sosyal medya ağlarının farklı şekillerde işleyişi gösterebileceğini herkese göstermiştir.

  Clubhouse'da nasıl yayın yapılır?

  Clubhouse, ses tabanlı bir sohbet uygulamasıdır ve kullanıcıların birbirleriyle sesli olarak iletişim kurabildiği bir platformdur. Bu nedenle, Clubhouse'da yayın yapma ve dinleme işlemleri sesli yayınlar üzerinden gerçekleştirilir.

  Clubhouse'da yayın yapmak için:

  • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra, "Start a Room" (Oda Aç) seçeneğine tıklayarak bir oda açabilirsiniz.
  • Oda açma ekranında, oda konusunu belirleyin ve oda açıklamasını yazın. Ayrıca, odayı hangi kullanıcıların davet edileceğini seçebilir ve odayı herkese açık yapıp yapmayacağınızı belirleyebilirsiniz.
  • Oda açıldıktan sonra, odaya katılan kullanıcılar seslerini açarak konuşabilirler. Oda sahibi ve yöneticileri, konuşma sırasını belirleyebilir ve katılımcıların seslerini kapatabilirler.

  Clubhouse'da dinlemek için:

  • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra, "Explore" (Keşfet) sekmesine giderek mevcut odaları görüntüleyebilirsiniz.
  • İlgilendiğiniz bir oda bulun ve odaya katılmak için "Join" (Katıl) seçeneğine tıklayın.
  • Oda açıldıktan sonra, odaya katılan kullanıcıların seslerini dinleyebilir ve isteğe bağlı olarak sesinizi açarak konuşmaya katılabilirsiniz.
  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Clubhouse
  Clubhouse Logo Clubhouse Logo
  Orijinal yazar(lar)

  Paul Davison, Rohan Seth

  Geliştirici(ler)

  Alpha Exploration Co.

  İlk yayınlanma

  Nisan 2020

  İşletim sistemi

  iOS, Android

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et