R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Client (İstemci)

  Client birbirinden farklı anlamlara gelen bir terimdir. Client bir sunucuya bağlanan bir bilgisayarı tanımlayabilir Aynı zamanda client, sunucuya bağlanmak için kullanılan yazılım anlamına gelebilir. Son olarak client, bir kullanıcıyı tanımlamak için kullanılabilir.

  Client farklı anlamları sahip olsa bile teknoloji dünyasında kullanımı genelde istemci teriminin karşılığı olacak şekildedir. İstemci, bir sunucudan bilgileri ve uygulamaları alabilen bilgisayar/yazılım anlamına gelir. Teknoloji dünyasının dışında karşılığı ise müşteri şeklindedir.

  Client ne anlama gelir?

  Client, uzak bir bilgisayara veya sunucuya bağlanarak onun kaynaklarını kullanan bir bilgisayardır. Kurumsal ağların büyük bir bölümü her bir çalışan için kurumsal sunucuya bağlanan bir client bilgisayarından oluşur. Sunucunun görevi veriler, internet ve intranet sağlamaktır.

  Gerek duyulduğunda harici işlem gücü sunucudan gelir. Sunucu üzerinde yapılan herhangi bir işleme "server-side" yani sunucu tarafı işlem olarak adlandırılır. Yerel client üzerinde yapılan işlemlere ise "client-side" yani istemci tarafı işlem adı verilir.

  Windows işletim sistemini çalıştıran bir bilgisayar Windows client olarak, Linux işletim sistemini çalıştıran bir bilgisayar Linux client olarak ve macOS işletim sistemini çalıştıran bir bilgisayar Apple client olarak görülür. Böylece bu bilgisayarların çalıştırdığı işletim sistemleri kolayca anlaşılabilir.

  Client ile sunucu arasında nasıl bağlantı kurulur?

  Client ile sunucu arasında oluşturulan mimari client, kendi oluşturamayacağı verileri ve kaynakları alabilmek için sunucuyla etkileşime girer. Client ile sunucunun aynı alanda olmasına gerek yoktur. Bir ağ üzerinden bağlantı kurulabilir. Alternatif olarak aynı makinede konumlandırılırlar.

  Distributed application framework kullanılan görevler sunucu ile client arasında bölüştürülebilir. Client tarafında tamamlanan işlemler ve sunucu tarafında tamamlanan işlemler farklı isimleri alırlar. Sunucuların görevi genelde client için harici kaynak sunabilmektir.

  Sunucu ile client, TCP/IP gibi bir iletişim protokolü tarafından tanımlanan request-response (istek-yanıt) modeliyle iletişim kurabilirler. Kullanılan dil ve diyalog kalıpları protokol tarafından tanımlanabilir. Bir mesaj iletilirken aradaki bağlantının korunması söz konusudur.

  TCP protokolü ayrıca uygulama verilerinin nasıl dağıtılacağına karar verebilir. Buna paket aktarımı ve paket alımı dahildir. Sunucunun aynı anda birden fazla istek alabilmesi mümkün olsa bile çok fazla istek durumunda bir zamanlama önceliği gerçekleştirilir.

  Client türleri nelerdir?

  Client basit bir uygulama veya sunucu tarafından sağlanan hizmetlere erişen sistemini tamamı olabilir. Client ile sunucu arasındaki bağlantıyı kurmak için farklı protokoller kullanılabilir. Hangi protokollerin kullanılacağı ise büyük oranda kullanılan client türüne bağlıdır.

  • Thick client - Thick client, kaynakların çoğunu kapsar ve veri işleme gerçekleştirebilir. Thick client bir sunucuya fazla güvenmezler.
  • Thin client - Thin client hafif istemci olarak adlandırılabilir. Kaynaklar ve veri işleme açısından büyük oranda bir sunucuya güvenmesi söz konusudur.
  • Hybrid client - Hybrid client hem thick client hem thin client türlerini kapsar. Bu tür client, verileri yerel olarak işler ama verileri depolamak için bir sunucuya güvenir.
  • Zero client - Zero client, thin client türüne göre daha uygun maliyetlidir. Yapılandırılma gereksinimi yoktur ve bir şey depolamazlar.

  Hangi client türünün kullanılacağına karar vermek teknik yönden inceleme gerektirir. Maliyet açısından avantaj sağlamak için genelde zero client seçilir. Thick client güçlü kurumsal ağlar oluşturulduğunda elverişlidir. Hybrid client ile thin client ise farklı kullanım amaçlarına uygun olarak seçilebilir.

  Geniş açıdan bakılacak olursa bir internet sitesine girdiğinizde cihazınızı istemci, internet sitesini barındıran sistem ise sunucudur. Benzer şekilde e-postanıza gelen bir mesajı kontrol ettiğiniz zaman bir sunucuya bağlanmış olursunuz ve cihazınız otomatik olarak client görevi görür.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Client (İstemci)

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et