R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  CC (Carbon Copy)

  CC kısaltması özellikle iş mektuplarında kullanılan bir kısaltmadır. İletişimin e-postalara doğru kaymasının ardından e-posta gönderme seçeneklerinde yer almaya başlamıştır. Ancak CC kısaltmasını sadece e-postalarda görmezsiniz. Çok daha farklı noktalarda kullanılabilir.

  CC iş mektupları ve e-postalar açısından "carbon copy" yani "karbon kopya" anlamını taşır. İş mektupları yazılırken araya bir karbon kağıt konularak kopyasının oluşturulması sağlanırdı. Böylece iş mektubuna ait kopyaların kimlere gönderildiği belli olurdu.

  CC ne anlama gelir?

  E-postada yer alan CC alanı karbon kopya anlamına gelir. CC teriminin bu anlamı taşıması sadece e-postalar için geçerlidir. E-posta dışında CC ise kullanım yerine göre farklılık gösterir. Örneğin, videolarda CC altyazı anlamına gelir. Telif haklarında ise CC ile Creative Commons temsil edilir.

  E-postada yer alan CC alanını kullandığınız zaman e-postayı orijinal göndericiye ek olarak farklı bir kişiye daha ulaştırmış olursunuz. Orijinal dışındaki alıcılara aslında karbon kopya göndermiş olursunuz. Bu sayede e-posta alıcılarını belirli bir döngü içerisinde tutarsınız.

  Şirketlerin pazarlama departmanında çalışan kişiler CC bölümünü sıklıkla kullanırlar. Özellikle departmandaki kişiler üst yöneticileri CC kısmına ekleyerek onların e-posta yazışmasında döngüde kalmasını sağlarlar. E-posta yazışmalarının bir kısmı otomatik olarak onlara ulaşır.

  E-postalarda CC ne zaman kullanılmalıdır?

  Teknik açıdan CC alanının çalışma biçimi alıcı kısmıyla aynıdır. "Kime" olarak belirtilen alana veya CC alanına bir e-posta adresi girmenin farkı yoktur. E-posta alıcılara teslim edilir ve döngü içerisinde yer alan her bir kişi diğerinin gönderdiği e-postayı görebilir.

  CC alanının farklı bir yerde yer alması tamamen kullanım mantığıyla alakalı bir durumdur. "Kime" kısmına çok fazla giriş yapmanız uygun değildir. Bu nedenle CC alanını kullanırsınız ve teorik olarak belirlenmiş e-posta nezaket kurallarına uyum sağlamış olursunuz.

  Genel olarak CC alanınızda adınız yer alıyorsa e-postayı alanlardan biri olursunuz ama e-postaya cevap yazmanız şart değildir. E-postada size yönelik bir şey belirtmemişse işlem yapmanıza bile gerek yoktur. Sadece e-postanın gönderildiğinden haberdar olmanız için CC alanına eklenirsiniz.

  E-postalarda CC alanını kullanmak bir problem yaratır mı?

  E-postalarda CC alanını seçtiğinizde e-postanın kopyasını başkalarına iletmiş olursunuz. CC alanı birkaç farklı kişiyi e-posta döngüsüne eklemek için gereklidir. Bunu çok sık gerçekleştirirseniz gönderdiğiniz e-postaların her bir kopyasını CC alanındaki kişilere ulaştırırsınız.

  Sonuç olarak alıcının e-posta adresi sürekli dolu olur. Bir yöneticiyi ondan habersiz veya istemsiz CC kısmına eklerseniz sorun çıkabilir. Benzer şekilde e-posta eklerini kullanırsanız her ek birkaç farklı kişiye gönderileceği için depolama alanı problemi ortaya çıkabilir.

  Bazı şirketler standart e-posta hizmetlerinin aksine ekstra çözümler peşinde koşarlar. E-posta hizmetlerine ekstra fonksiyon ekleyebilmek için satın aldıkları hizmetlerde belirli bir kota yer alabilir. CC alanına eklediğiniz her kişi gönderim kutusuna dahil olacağından sorun yaşayabilirsiniz.

  Videolarda CC ne anlama gelir?

  Videolarda (çoğunlukla video sitelerinde) CC kısaltmasını sıklıkla görebilirsiniz. Videolarda CC kısaltması hem içerik oluşturuculara hem de izleyicilere yardımcı olur. Anlamını bildiğiniz zaman çok daha rahat edebilir ve videoları çok daha keyifli bir şekilde izleyebilirsiniz.

  Videolarda CC terimi closed captioning anlamına gelir. Videoları işitme güçlüğü çeken kişilere yardımcı olacak şekilde optimize edildiğini gösterir. Hem izleyiciler hem içerik oluşturucuları için oldukça faydalıdır. Görsel olarak kimin konuştuğu net değilse onu sembollerle gösterir.

  İşitme güçlüğü çeken kullanıcılara yardımcı olabilmesi için özel olarak tasarlanmıştır. Filmlerde, televizyonlarda ve diğer medya alanlarında sıklıkla kullanılır. Closed captioning olarak adlandırılmasının sebebi ise kullanıcının onu açıp kapatabilme şansına sahip olmasıdır.

  Telif haklarında CC ne anlama gelir?

  CC telif hakları açısından Creative Commons organizasyonunun kısaltılmışıdır. Bu organizasyon içerik oluşturuculara çalışmalarını herkesle paylaşabilmeleri için ücretsiz lisanslar sunar. Organizasyon kar elde etme gibi amacı yoktur ve amaç lisans dahilinde paylaşımı desteklemektir.

  Bir fotoğrafı, bir videoyu veya bir metni CC lisansı kapsamında yayınlayabilirsiniz. CC lisansı eseri oluşturanı korur ve başkalarının eseri nasıl kullanması gerektiğini seçmesine izin verir. Bir içerik oluşturucu CC lisansını kullandığında içeriğin kullanım şartlarını belirler.

  CC lisanslarının çıkış noktası aslında eğitim alanıyla ilgilidir. CC lisanslarının tamamı içeriklerin eğitim amacıyla kullanılmasını sağlar. Öğretmenler ve öğrenciler eseri ortaya kişinin iznini almak zorunda kalmadan içerikten yararlanabilirler.

  Creative Commons lisans türleri nelerdir?

  Creative Commons tarafından geliştirilmiş olan lisanslar tek tip sayılmazlar. Her lisansın kendine özgü etiketi ve anlamı vardır. Bazı lisanslarda ticari kullanım için onay varken bazılarında yoktur. Belirli lisanslarda eser üzerinde değişiklik yapmaya izin verilir ama bazılarında verilmez.

  • CC-BY: Ticari ve ticari olmayan kullanım içindir. Eseri kullanan kişi onu kopyalayabilir, düzenleyebilir ve yeniden yayınlayabilir. Sadece kaynak göstermesi yeterlidir.
  • CC-BY-NC: Sadece ticari olmayan kullanım içindir. Eseri kullanan kişi onu kopyalayabilir, düzenleyebilir ve yeniden yayınlayabilir. Sadece kaynak göstermesi yeterlidir.
  • CC-BY-SA: Ticari ve ticari olmayan kullanım içindir. Eseri kullanan kişi onu kopyalayabilir, düzenleyebilir ve yeniden yayınlayabilir. Mevcut lisansın kullanımı sürdürülmelidir.
  • CC-BY-ND: Ticari ve ticari olmayan kullanım içindir. Eseri kullanan kişi üzerinde değişiklik yapamaz ve onu kopyalayamaz. Sadece kaynak göstermesi yeterlidir.
  • CC-BY-NC-SA: Sadece ticari olmayan kullanım içindir. Eseri kullanan kişi onu kopyalayabilir, düzenleyebilir ve yeniden yayınlayabilir. Mevcut lisansın kullanımı sürdürülmelidir.
  • CC-BY-NC-ND: Sadece ticari olmayan kullanım içindir. Eseri kullanan kişi üzerinde değişiklik yapamaz ve onu kopyalayamaz. Sadece kaynak göstermesi yeterlidir.

  CC terimi kullanım alanına göre farklı anlamlara sahip olabilir. Lisanslar açısından Creative Commons, videolar açısından "closed captioning" ve e-postalar açısından "carbon copy" ifadelerini temsil eder. En sık karşınıza çıkacak ise e-postalarda yer alan CC kısmıdır.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  CC (Carbon Copy)

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et