R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Boston Dynamics

  Boston Dynamics, 1990'ların başında Massachusetts'te kurulmuş bir robotik, mühendislik ve yapay zekâ tasarım şirketidir. Şirket, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde çalışan Marc Raibert ve takım arkadaşları tarafından enstitü dışında oluşturulan bir girişimdir. Aralık 2020'de Hyundai Motor Company tarafından satın alınan şirket, robotik alanında önemli başarılar elde etmiş ve yıllar içinde çeşitli robot türleri geliştirir.

  Şirket, ABD için Bigdog robot maker üretimi ile tasarım yapmaya başladı ve sonrasında projelerini genişletti. Şirketin ilk çalışmaları DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) ve DI- Guy simülasyon yazılımı tarafından finansal olarak desteklendi.

  Son dönemde adından söz ettiren firma Boston Dynamics, insan benzeri ve robotik yazılımlar geliştiren dünya çapında etkili olmaya başlayan bir mühendislik firmasıdır. Şirket, Spot Mini olarak da bilinen köpek şeklinde bir robot geliştirdi. Ürettikleri robotların dengesi önemli bir fiziksel özelliktir. Farklı fiziksel yoğunlukları deneyerek, robotun düşmemesini sağlamak için yazılım uzmanlığı geliştirdiler. Geçmişte askeri amaçlarla geliştirilen Bigdog adlı robotlarıyla başladılar. Ancak yine de farklı amaçlara hizmet eden Spot robotlar geliştiriyor ve tasarlıyorlar. Yeni Boston Dynamics Robots terimi de pandemi amaçlı kullanılmıştır.

  Boston Dynamics’in farkı nedir?

  Boston Dynamics, özellikle şirketin ürettiği projelerin tanıtımı ve test edilmesi konusunda geniş bir destekleyici kitleye sahipken, bu kitleyi sürekli genişletiyor. Büyük halkla ilişkiler çalışmalarıyla çalışmalarını duyuran şirket, finansal kaynaklarını büyüttü ve her seferinde daha gelişmiş robotik işler yaptı. Eşsiz insan modeli robotlarıyla Boston Dynamics, gelecekteki robotik araştırmalarında da öncü olmaya hazırlanıyor.

  Üretim sırasında birkaç kez el değiştiren şirket, her satışta değerini artırmaya ve satış hacmini benzer oranda artırmaya çalıştı. Boston Dynamics'i diğerlerinden ayıran en önemli özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Boston Dynamics, insan ve hayvanlardan sonra modellenen robotlar tasarlar. Sonuç olarak şirket hem ilerleme potansiyeli hem de geleceğe yönelik beklentiler açısından öne çıkıyor.
  • Şirketin çalışmalarının önemli bir kısmı tamamen özgün çalışmalarla yürütülür.
  • Robotik araştırmaları fiziksel aktivitelerle sınırlı olmayıp yapay zekâ ile de desteklenir.
  • Firmanın ürettiği robotlar arasında özellikle bacaklı makinelere ağırlık veriliyor. Bu sayede tıpkı ürün tanıtımlarında olduğu gibi geleceğe yönelik bir vizyon oluşturulur.
  • Dünyadaki benzerlerinden çok farklı olan şirket, girişimlerinde her zaman öncü olmaya çalışır.

  Boston Dynamics robotları ve yetenekleri

  Boston Dynamics kurulduğu 1992 yılından bu yana sürekli olarak yeni araştırmalar yapıyor ve farklı robot türleri üretiyor. Boston Dynamics’in ürettiği robotlar aşağıdaki gibidir:

  • Big Dog
  • Atlas
  • Pick
  • Handle
  • Stretch
  • Spot

  Big dog: Dört ayaklı bir köpek modeli olarak tasarlanan Big dog, 2005 yılında askeri kullanım için tasarlandı. Robotun temel üretim amacı, askeri araçlara engebeli arazide eşlik eder. Katır robot olarak da bilinen robot, Savunma Sanayi İleri Araştırma Projeleri Ajansı tarafından finanse ediliyor. Robotta tekerlek yerine dört ayak kullanılması sahada ulaşılamayan alanlara ulaşmaya yardımcı olur.

  Atlas: Yaygın olarak dünyanın en gelişmiş ve en iyi insansı robotu olarak bilinen Atlas, her tanıtımda dikkat çekiyor. Bir zamanlar insandan insana en yakın robot üretim modeli olan Atlas, araştırmaların genişletilmesine yardımcı oluyor.

  Atlas, güçlü hidrolik ile her türlü harekete uyum sağlamak için geliştirilmektedir. Hidrolik sistem sayesinde insanların bile yapamadığı akrobatik hareketleri robotun yapması zorlaşacaktır. Özellikle videoları ile ünlenen Atlas daha popüler ve bilinir hale geldi. Böylece robot, Boston Dynamics'in yüzü oldu.

  Spot: Boston Dynamics robotlarından dört ayaklı bir başka seçenek de Spot. Yarı otonom olacak şekilde tasarlanan Spot robotlar, ilk dört ayaklı robotlardı. Spot robotlar, ortak kullanımlara uygun yapıları ile her alanda çok etkin bir şekilde kullanılabiliyor. Endüstriyel öğrenme alanları ve eğlence parklarında aynı anda çalışabilen Spot, farklı alanlara da uyum sağlayabiliyor. İlk Spot robotun üretimi toplam 7.500 $ maliyetle gerçekleştirildi.

  Spot ayrıca, AlphaDog adlı Çin yapımı bir robota da ilham verdi. Ayrıca çevreyi algılamak için görme ve işitme sensörleri ile yapay zekâ teknolojisini entegre eder. Projenin gelecekteki beklentileri arasında engellilere sosyal bir fayda olarak yardım etmek yer alır.

  Stretch: 2021'de piyasaya sürülen Stretch robotları, otomasyon ve depo olarak kabul edilir. Boston Dynamics’in diğer robotlarından farkı, firma robotu konum olarak farklı bir alana yerleştirmiştir. Şirketin diğer robotlarından farklı olarak Stretch, insanlar veya hayvanlardan sonra modellenmiyor, bilgisayar algoritmalarına benzer motorlarla üretiliyor. Sanayiye hitap eden robotlar, tekerlekli ve robotik kollarla palet taşıma gibi alanlarda etkilidir. 

  2022 yılında aktif olarak pazara girmeyi hedefleyen Stretch, şirketin denemeleri için yaptığı araştırmalarla geliştirilmeye devam ediyor. Şirket, özellikle son yıllarda dünyanın yaşadığı birçok afet ve salgın hastalık nedeniyle endüstriyel çalışma alanlarını dönüştürmeye çalışıyor. İnsansız çalışma alanlarının genişletilmesi, robotların daha erişilebilir hale gelmesiyle mümkün olacak gibi görünüyor. Ancak ürünün satış fiyatı ve ne zaman tama olarak satılacağı ile ilgili henüz bir bilgi paylaşılmadı.

  Boston Dynamics robotlarının geleceği

  Geleceğe dair vizyonlar son yıllarda her geçen gün farklı alanlarda kendini gösteren teknolojik gelişmelerle biraz daha öngörülebilir hale geldi. Fütüristik projelerde teknoloji araçlarının sıklıkla robotlar ve drone ile hedeflendiği bir gelecekte Boston Dynamics'in gördüğü vizyonun, robotik ve uçmanın gelişiminin tam merkezinde yer aldığı söylenebilir.

  Gelecek planında dünyadaki şirketler ve kamu alanlarında daha az insan gücüne ihtiyaç duyulması ve daha fazla robot kullanımı bekleniyor. Robotik ürünlerin imalattan keşfe, ticaretten gıdaya hemen hemen her sektörde yer alacağı fikrine alışmanın ne kadar süreceği belli değil. Ancak Boston Dynamics bu geleceği inşa etmeye başladı bile. Kısacası, Boston Dynamics robotlarının olası geleceği çok parlak ve umut verici görünüyor.

   

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Kategoriler:
  Boston Dynamics
  Boston Dynamics Boston Dynamics
  Kuruluş

  1992 (30 yıl önce)

  Kurucu

  Marc Raibert

  Genel merkezi

  Waltham, Massachusetts, ABD

  Ürün

  Spot (Köpek robot), Handle (Tekerlekli robot), Pick (Endüstriel robot), Atlas (İnsansı robot), Bigdog (Büyük köpek robot)

  Sahibi

  Google (2013-2017), SoftBank Grup (2017-2020), Hyundai Motor Company (2020-günümüz)

  Çalışan sayısı

  300

  Üst kuruluşu

  Hyundai Motor Group

  Yan kuruluşu

  Kinema Systems Inc.

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et