R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Ataraksiya

  Ataraksiya, kişilerde tepki yokluğu nedeniyle oluşan durgunluk durumuna verilen isimdir. Ataraksiya belirtisi görülen kişiler, hiçbir şekilde mutluluk, hüzün gibi farklı duygular hissetmezler. Çevrelerinde gelişen bu duygulara karşı da tepkisiz kalırlar. Ataraksiya, kişinin çeşitli endişelerden ve korkulardan da arınmış bir halidir. Bu noktada, bireylerin belli bir ruh dinginliğine ulaştığı söylenir. İlk belirtileri çok net olmasa da bu duygusuzluk durumunun devamı, psikolojik bir rahatsızlıktır.

  Atarak siyah kavram karşılığı olarak felsefede de bilinir. Epikürcü felsefe dalında kişi için mutluluğun tek yolu olarak tanımlanır. Yani bireyler duygusuzken ve duygulara karşı tepki vermezken daha mutludur. Epikürcü felsefe bu durumu sonsuz bir huzur hali olarak tanımlar. Bu noktada da anksiyetenin tam zıttı konumdadır.

  Ataraksiya ne demektir?

  Psikolojide önemli bir karşılığı olan anksiyetenin tam zıttı, sonsuz bir dinginlik halidir. Ataraksiya, aynı zamanda önceki dönemlerde askerler için de kullanılır. Askerlerin savaşa giderken içinde bulunduğu zihinsel durumu ifade eder. Stoacılık ve epikürcülük gibi felsefelerin de ana hedefini oluşturur Yani bu felsefeler insan zihni içerisinde tam bir dinginlik hedefler. Kişinin tavırları bu felsefeye göre tam dinginlik haline ulaşmaktır.

  Ataraksiyayı destekleyen felsefeler
  Stoacılık
  Epikürcülük
  Pyrrhon felsefesi

  Ataraksiya nasıl anlaşılır?

  Aşırı huzursuzluk kadar aşırı huzur da bazen zararlıdır. Aşırı huzur hali olarak isimlendirilen ataraksiya buna örnektir. İnsanların olaylara ve oluşlara herhangi bir duygusal tepki vermemesi halidir. Nasıl ki anksiyete kişilerde sürekli bir stres yaratıyorsa, bu durum tam tersidir. Hiçbir heyecan ya da zihni uyandıran bir duygu hali yoktur. Ataraksiya, soğukkanlılıktan ziyade aşırı sakinlik ve aşırı dinginlik durumudur. 

  Ataraksiya belirtileri nelerdir?

  Ataraksiya görülen bireylerde eylemler, herhangi bir şekilde hissedilmez. Kişi, duygu dünyasından tamamen uzaklaşmıştır. Bundan dolayı da verdiği tepkiler, herhangi bir öfke ya da sevinç gibi duyguları barındırmaz. Bunun tam aksine ataraksiya görülen kişilerde sonsuz bir dinginlik vardır. Ataraksiya görülen kişiler stres, mutluluk ve heyecan gibi durumlardan uzak bir şekilde olaylara bakarlar. Olaylar karşısında akıllarına yaşadıkları iyi veya kötü anılar gelmez. Hayal kırıklıklarını unuturlar. 

  Ataraksiya belirtisi olan kişiler, hayatta yaşadıkları her şeye kayıtsız bir şekilde yaklaşırlar. Bunun yanı sıra diğer dünyaya ve Tanrı'dan korkmaya olan inançları da yoktur. Zira kişi özgür ve sonsuz bir ruh hali içerisindedir. Bu noktada da herhangi bir sorgulama ihtiyacı hissetmezler. Buna ek olarak içerisinde bulundukları durumdan sonrasında ne olacağını düşünmezler.

  Ataraksiya tedavisi nasıl olur?

  Ataraksiya, anksiyete kadar ciddi ve tedavi edilmesi gereken bir konudur. Böyle bir durumda kişiler herhangi bir zihin uyarıcısı ile karşılaştığında tepki vermezler. Bundan dolayı da bu tepkiyi geri kazanmaları için psikolojik destek gerekir. 

  Bu noktada kişinin hem sevdiği hem de sevmediği şeyleri tepki vermesi için bir terapi sürecinden geçmesi önemlidir. Zira ataraksiya, kafaya gelen ağır bir darbe ya da inme sonucu oluşan bir hastalıktır. Dolayısıyla tedavi edilmesi son derece önemli bir konudur

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Ataraksiya

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et