R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Araknofobi

  Araknofobi, örümcekten yoğun olarak korkma ya da örümcek fobisi olarak tanımlanır. Fobi ise bir duruma karşı duyulan korkunun kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkilemesidir.

  Örümceklerden ya da genel olarak böceklerden korkmak yaygın bir durum olsa da, fobi düzeyinde bir korku duymak insan hayatını oldukça olumsuz olarak etkileyen ve zaman zaman insana zarar verebilen ciddi bir durumdur. 

  Araknofobi belirtileri nelerdir?

  Fobi sahibi kişiler, korku yaşadıkları olayla, varlıkla ya da durumla karşı karşıya geldiklerinde genel olarak anksiyete belirtileri ortaya çıkar. Ayrıca panik atak sırasında yaşanan belirtiler de fobi sahibi kişilerde görülebilmektedir. İleri seviyede fobik kişilerin fobi konusu ile karşı karşıya kalması halinde kalbin durması ve hatta ölüm söz konusu olabilmektedir.

  Buna göre araknofobinin belirtileri; kalpte çarpıntı, nabızda artış, titreme, nefes darlığı, baş dönmesi, mide bulantısı, ağlama, bulanık görme, bilinç kaybı, bayılma, kalbin durması ve ölüm olarak sayılabilir.

  Araknofobi nedenleri

  Araknofobi bir tür fobidir. Yani hissedilen yoğun korku hissini ifade eder. Böylesine yoğun bir korku genellikle geçmişte yaşanılan kötü deneyimlerden kaynaklanmaktadır ancak ortaya çıkma nedenleri her fobi türünde olduğu gibi kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. 

  Genetik faktörler, uzun süre strese maruz kalmak ve yaşanılan bir panik ya da korku sonucu verilen tepkiler de araknofobiye neden olabilir.

  Araknofobi tedavisi

  Araknofobi, karmaşık fobi türlerine göre daha kolay tedavi edilebilir niteliktedir. Hatta bu fobiye sahip bazı kişilerin, çocuk yaşta bu fobiden daha yoğun etkilenirlerken yetişkin olduklarında tedavi görmeksizin daha az belirti gösterir hale geldiği gözlemlenmiştir. Ancak unutulmamalıdır ki araknofobi de diğer fobiler gibi insan hayatını oldukça olumsuz etkileyen psikolojik bir rahatsızlıktır ve tehlikeli boyuta gelmeden tedavi edilmelidir. 

  Araknofobi tedavisi için ilk olarak bu soruna sahip olan kişinin yaşadığı durumun psikolojik olduğunu kabul etmesi gerekir. Daha sonrasında ise uzman bir kişiden destek alınmalıdır. Uzman kişi hastalığın nedenini araştırarak, kişinin fobi karşısında ne tür belirtiler yaşadığını tespit ederek bir tedavi yöntemi belirleyecektir.

  Genel olarak psikolojik destek ve ilaç kullanımı başvurulan tedavi yollarıdır:

  • Psikolojik destek

  Kişiye belirli aralıklarla uygulanan terapilerde sorunun köküne inmek amaçlanır ve çoğunlukla uygun zaman geldiğinde kişi korkusuyla yüzleştirilir. Bu yapılırken dikkat edilecek husus kişinin aşırı korku duymasına ve olumsuz etkilenmesine sebep olacak şekilde bir yüzleşme olmamasıdır. 

  • İlaç

  İlaç kullanımı, araknofobinin temeline inemez ancak semptomların azaltılması ve kişinin daha konforlu bir hayat yaşaması için zaman zaman başvurulan diğer tedavi yoludur. 

  Tedavinin ne şekilde yapılacağını uzman kişi belirler. Bazen tek tedavi yolu yeterli olurken bazı durumlarda iki tedavi türü kombine olarak uygulanır. 

  Araknofobi günlük hayatı nasıl etkiler?

  Fobilerin günlük hayatı etkileme düzeyi ve şekli de kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Korku düzeyi yüksek kişiler genel olarak fobiden daha çok etkilenir. 

  Araknofobi, sıklıkla karşılaşılan bir fobi türüdür. Örümcek korkusu olan bu kişiler, örümcek ağı gördüğünde, hatta örümcek kelimesini duyduğunda dahi yoğun bir korku hissine kapılabilirler. Örümcek korkuları yüzünden doğa sporlarından kaçabilir, bulunduğu alanları sık sık ilaçlama alışkanlığına sahip olabilirler. Bazı kişiler, örümcekle yüzleşme korkusu yüzünden her ortama girmeye çekinirler. Bu da doğal olarak çoğu fobik kişinin hayatını kısıtlayan bir durumdur.

  Araknofobinin bir başka yönü de kişilerin fobileri yüzünden çevrelerinden aldıkları tepkilerdir. Bazı kişiler korkuları yüzünden alay konusu olabilmekte ya da bilinçsiz çevreleri tarafından tedavi amaçlı olduğu söylenerek oyuncak ya da gerçek örümcekle yüzleştirilebilirler. Bunlar oldukça sakıncalı durumlar olup kişinin korku boyutunu artırarak işleri daha zor hale getirebilmektedir.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Araknofobi
  Uzmanlık

  Psikiyatri

  Tedavi

  Maruz kalma tedavisi

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et