R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Amazon Pay

   

  Amazon Pay, Amazon’a ait olan ve 2007 yılında kurulan çevrimiçi bir ödeme aracıdır. Amazon Payments olarak da bilinen bu sistemi Amazon’dan yapacağınız alışverişler sırasında kullanabilirsiniz. Amazon, henüz Amazon Pay sistemi ortaya çıkmadan önce Simple Pay by Amazon ve Checkout by Amazon gibi sistemleri de denemiştir, fakat bu sistemler başarılı olmamıştır. En son Amazon Pay’in çıkmasıyla birlikte Amazon istediği başarıyı yakalamıştır ve sistem 2007’den günümüze kadar başarılı bir şekilde varlığını sürdürmektedir.

  Amazon Pay ile Ödeme Nasıl Yapılır?

  Amazon Pay ile kredi kartı, ön ödemeli kart, banka kartı veya direkt olarak Amazon Pay hesabınızdaki bakiyeyi kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Kendinize ait bir Amazon hesabı açıp kart bilgilerinizi girdikten sonra başka hiçbir işleme gerek kalmadan alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz. 

  Amazon Pay Ücretli Midir?

  Amazon Pay sistemini kullanmak için herhangi bir ücret gerekmese de satıcılar için bu durum biraz daha farklıdır. Amazon’da satıcı olan ve Amazon Pay ödeme yöntemiyle satış yapmak isteyen satıcılar Amazon’a belli miktada komisyon vermelidir. Eğer satıcı satış yaptığı ülkeden bir kullanıcıya ürün sattıysa verilecek komisyon miktarı şu şekilde beşe ayrılmaktadır;

  • Ürünün değeri 2,500 € veya altındaysa %3,4 + 35 cent
  • 2,500 € ile 10,000 € arasındaysa %2,9 + 35 cent
  • 10,000 € ile 50,000 € arasındaysa %2,7 + 35 cent
  • 50,000 € ve 10,000 € arasındaysa %2,4 + 35 cent
  • 100,000 €’dan fazlaysa %1,9 + 35 cent

  Bunun haricinde eğer satıcı uluslararası pazarda satış yapıyorsa satış yapılan ülkeye göre komisyon miktarları şöyledir;

  • Avrupa Ekonomik Alanı’na üye ülkelerde (Avrupa Birliği ülkeleri ve Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn) ve İsviçre’de komisyon ücreti yoktur.
  • Kanada, Man Adası ve Karadağ ve Amerika Birleşik Devletleri’nde %2
  • Bosna Hersek, Arnavutluk, Rusya, Türkiye, Sırbistan, Kuzey Makedonya, Moldova ve Ukrayna’da %3
  • Diğer tüm ülkelerde %3,3

  Amazon Pay Güvenilir Midir?

  Çevirimiçi ödeme sistemleri birçok insanının aklına ilk olarak güvenli mi sorusunu getirmektedir. Amazon Pay’in bu noktada en büyük avantajı Amazon çatısı altında olmasıdır. Amazon, satın alma sürecindeki tüm aşamalarda aracı olduğu için güvenlik tehlikesi büyük oranda ortadan kalkmaktadır. Örneğin, satın alma işlemi gerçekleştirirken satıcıya kişisel bilgilerinizi vermeniz gerekmediğinden dolayı herhangi bir veri ihlali vb. durum söz konusu olmayacaktır. Bu bilgierin hepsi Amazon tarafından saklanmaktadır ve Amazon şirketi haricinde hiçbir aracı, satıcı veya şirket ile paylaşılmamaktadır. 

  Amazon Pay’in Avantajları

  Her çevrimiçi ödeme sisteminde olduğu gibi Amazon Pay’in de avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Peki Amazon Pay’in avantajları nelerdir?

  • Her seferinde ödeme bilgilerinizi girmeye gerek kalmadan istediğiniz ürünü hızlı bir şekilde alabilirsiniz.
  • Amazon’un kendisine ait bir sistem olduğu için satın aldığınız ürünün beklediğiniz gibi çıkmaması, hasarlı olması veya kırılıp parçalanması gibi durumlarda Amazon garantisine sahip olursunuz.
  • Amazon Pay’i kullanarak sivil toplum kuruluşlarına bağışta bulunabilirsiniz.
  • Eğer Amazon Pay ile bir ürün satın alacaksanız satıcıya kişisel bilgilerinizi vermenize gerek yoktur, çünkü kişisel bilgileriniz bizzat Amazon tarafından saklandığı için tüm işlemleriniz ile Amazon ilgilenmektedir. 

  Amazon Pay’in Dezavantajları

  Amazon Pay’in dezavantajları her ne kadar avantajlarından daha az olsa da bazı kullanıcılar için bu dezavantajlar sıkıntı yaratabilmektedir. İşte Amazon Pay’in dezavantajları;

  • Amazon Pay’in en büyük dezavantajı sadece Amazon’da kullanılabilir olmasıdır. Diğer çevrimiçi ödeme sistemlerinin e-ticaret ağı gün geçtikçe genişlerken Amazon Pay sadece Amazon üzerinde kullanılabilmektedir. 
  • Kullanıcı arayüzü oldukça sıkıntılıdır ve uygulamadaki yükleme süreleri bazen can sıkıcı olabilmektedir. 

   

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Kategoriler:
  Amazon Pay
  Amazon Pay Logo Amazon Pay Logo
  Site türü

  Alt şirket

  Sahip

  Amazon

  Başlama tarihi

  2007

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et