R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Amazon Kindle

  Son zamanlarda her şey gibi kitaplar da elektronikleşti ve bu da bazı yeni aletlerin icat edilmesini ve hayatımızın kolaylaşmasını  sağladı. Bunlardan biride Amazon Kindle E-kitap okuyucu. Peki bu herkesin kullandığı bu alet ne işe yaramaktadır? Ne zaman piyasaya sürülmüştür? nasıl çalışır? eleştirileri nelerdir? özellikleri nelerdir?

  Amazon Kindle Nedir?

  Amazon Kindle 2007’ nin Kasım ayında piyasaya sürülen bir E-kitap okuyucu serisidir. Kolay taşıyabilme ve pil ömrünün uzun olması özellikleriyle çoğu kişinin daha çok kitap okumasını sağlamıştır. Eskiden haberler gazetelerden takip edilirdi fakat günümüzde artık kimse gazete okumuyor. Haberler televizyon kanallarından, internetten veya sosyal medya platformlarından takip ediliyor. Bu değişim sadece haberler konusunda yaşanmadı. Yavaş yavaş dijitalleşen dünyada her şey elektronik cihazlar üzerinden yapılmaya başlanıyor. Tabii ki bu durumdan kitaplar da etkileniyorlar. Artık basılı kitaplar piyasadan yavaş da olsa silinmeye başlandı. İnsanlar kitapların pdf versiyonlarını bulmaya çalışıyorlar. Ne yazık ki bütün kaynakların pdf versiyonları mevcut değil. Kitap taşımak istemeyen, ya da okuduğu kitapta bulmak istediği yeri dakikalarca sayfa çevirerek bulmak yerine aklındaki ilgili bir kelimeyi aratarak bulmak isteyen insanlar için Kindle birebir. Ağır kitapları taşımaktan kullanıcılarını kurtaran Kindle sayesinde binlerce kitabı yanınızda hiç ağırlık olmadan taşıyabileceğinizi hayal edin. Üstelik istediğiniz kitabın istediğiniz sayfasına anında ulaşabileceksiniz. 

  Amazon  Kindle güneşte ve ışıkta okumanızda güçlük çektirmeyen bir E- kitap okuyucudur. En büyük eleştiri kaynağı siyah-beyaz ekranlı olması. Küçük ve pil ömrünün uzun olması da iyi özelliklerinden biridir.  Kitap okumayı rahat ve kolay şekilde okumayı sağlar. Bu şekildede kitap okuma sayısını da arttırmış olur. Çok rahat taşınabilirlik özelliği ile istediğiniz her yerde istediğiniz gibi okuyabilirsiniz. 

  Amazon Kindle hafızasına göre istediğiniz kadar kitabı saklayabilir. Amazon Kindle tablete benzer, bazılarının alt kısımlarında tuşlar vardır. Güneşin altında bile rahatlıkla okuyabilirsiniz. Amazon Kindle gibi E-kitap okuyucuları içeriği göstermek için ekranında elektronik mürekkep teknolojisini kullanmaktadır. En çok satılan Amazon Kindle çeşitleri siyah-beyaz (grinin 16 rengi) tonlu ekranlardır. Amazon Kindle’ ı tabletten ayıran en büyük özelliği ekranıdır. Amazon Kindle’ ın ekranı güneş ışığında ve parlak ortamlarda da rahat okumayı sağlar. Bu da okuyucuların daha rahat ve kolay kitabı okumalarını sağlar. Kindle kitap okumak için çok ideal bir çözümdür. Yollarda, seyahatlerde, ders aralarında kısaca her yerde e-kitap okuyucu kullanabilirsiniz. Hafif olduğu için taşıması da çok kolay. Ayrıca su geçirmez özelliği ile de üzerine bir şey dökülmesi korkusunu kullanıcılarının kafasından siliyor. Deniz ve havuz kenarlarında da rahatlıkla kullanılabilmesi için kullanıcılarını teşvik ediyor. 

  Kindle Özellikleri

  1- Beyaz Işık

  Amazon Kindle normal elektronik aletlerden farklı olarak beyaz ışıkta ekranın yinede görünmesini sağlar. Bu özelliği sayesinde kindle ilgi çok fazla artmıştır. Bunun nedeni de elektronik mürekkep kullanımıdır.

  2- Göze Faydaları

  Yine elektronik mürekkep sayesinde normal bilgisayar, tablet, telefon gibi elektronik aletlerden gözü daha az yorar bu da göz sağlığı için çok daha iyidir.

  3-Pil Ömrü

  Normal elektronik aletlerden çok daha uzun süre sonra şarjı bitmektedir. Örneğin bir elektronik aletin şarjı bir günde bitiyorsa  Kindle’ın  ömrü 30 gün dayanabilir. Buda Kindle’ a olan ilgiyi yine arttırmaktadır.

  4- Kolay Taşıyabilme

  Amazon Kindle’ ın bir özelliği de küçük ve kolay taşınabilmesidir. Bu sayede evdeyolculuktaarabada ya da istediğiniz her yerde kolayca kitap okuyabilir istediğiniz zaman da başka kitaba geçebilirsiniz. Bu özellikleri çoğu kişi kitap okuma sayısını arttırmıştır. İstediğiniz her yere yanınızda götürebileceğiniz Amazon Kindle’ı birini beklerden ya da banka kuyruklarında kolayca kullanabilir ve bir türlü geçmek bilmeyen zamanı kolayca bükebilirsiniz.  Hafızasına ilgi alanlarınıza göre istediğiniz kadar çok kitap yükleyebilirsiniz. 

  Rakibi olarak sayılabilecekler arasında en dişli olan ise, Kindle’ a benzer olarak şubat ayında çıkan Fujitsu markasının FLEPia modeli. 260 bin renk desteğine sahip ekranıyla Kindle’ın ‘dikkat edilmesi gereken rakipler’ listesine eklediğini düşündüğümüz FLEPia’nın tek marifeti renkli ekranı değil elbette. FLEPia’nın kindle gibi birçok iyi özelliği var bunlardan biride pil ömrü. FLEPia’nın  pil ömrü kindle den daha kısa olacak şekilde 40 saattir. Kindle kadar fazla olmasada FLEPia’nın da pil ömrü gayet uzundur. 4 GB’lık SD kart aracılığıyla 5 bin adet basılı kitabın içerdiği bilgiyi çantanızda taşımanıza olanak tanıyor. 8 inç büyüklüğünde ekrana sahip Fujitsu FLEPia, dijital kalemiyle sayfa çevirme işini de kolaylaştırıyor.


   
   

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Kategoriler:
  Amazon Kindle
  Amazon Kindle Amazon Kindle
  Geliştirici(ler)

  Amazon.com

  Üretici(ler)

  Foxconn

  Ürün ailesi

  Kindle

  Tip

  E-kitap okuyucu

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et