R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Akım Korumalı Priz

  Akım korumalı priz genellikle uzatma kablolarına benzer. Buna rağmen tüm uzatma kablolarını akım koruyucu olarak nitelendirmek doğru değildir. Sadece akım koruyucular elektronik aletlerinizi güç dalgalanmalarına karşı korurlar. Herhangi bir koruma yoksa sıradan bir kabloyla karşılaşırsınız.

  Akım koruması kullanmak için ısrarcı olmalısınız. Elektronik cihazlar oldukça değerlidirler. Çok sık elektrik kesintisinin olduğu bir yerde yaşıyorsanız elektrik dalgalanmaları başınıza iş açabilir. Sorun yaşamamak için mutlaka akım korumalı priz almaya çalışmalısınız.

  Akım korumalı priz ne anlama gelir?

  Akım korumalı priz fikri kafa karıştırıcı gözükebilir ama öyle olmasını gerektirecek bir durum yoktur. Akım korumalı priz, cihazınızı aşırı gerilimden koruyan bir elektrik prizidir. Elektrik akımlarını cihaza ulaştırmadan önce doğrudan toprağa yönlendiren özel bir devreye sahiptirler.

  Elektrik gücü aşırı yüklü bir şekilde geldiğinde cihazın yanması ve çalışamaz hale gelmesi gibi problemler ortaya çıkabilir. Akım korumalı priz gücü yeniden yönlendirerek buna engel olur. Çalışma prensibi uzatma kablosu ile benzer olduğundan genelde ikisi birbirine karıştırılır.

  Akım korumalı prizde cihazlarınızı takmanız için gerekli olan yuvalara ek olarak bir anahtar vardır. Anahtarı kullanarak prizi açıp kapatabilirsiniz. Akım korumalı priz standart bir uzatma kablosundan çok daha pahalıdır. Fiyatlarına ek olarak özelliklerini dikkatlice incelemeniz gerekir.

  Elektrik dalgalanması ne anlama gelir?

  Elektrik dalgalanması açık bir şekilde elektrik kaynağında kesinti yaşanmasıdır. Cihazlar sabit elektrik akışına güvenerek çalışırlar. Elektrik dalgalanması büyük bir yük kaynağı prize takıldığında, yıldırım düştüğünde veya elektrik hattında problem olduğunda yaşanabilir.

  Elektrik dalgalanmalarının etkisi duruma göre değişir. Yıldırım çarpması gibi bir durum muazzam dalgalanmalara neden olabilir. Büyük dalgalanmalar yaşandığında elektrikli aletler arızalanabilirler. Akım korumalı priz olmadığı zaman geri dönüşü olmayan hasarlarla karşılaşabilirsiniz.

  Küçük dalgalanmalar çok büyük etki yaratmasalar bile zaman içerisinde problem çıkarabilirler. Elektrikli cihazların içerisinde teller ve devreler vardır. Elektrik dalgalanmalarında süreklilik olursa cihaz çalışmayı durdurabilecektir. Kısacası hem büyük hem küçük elektrik dalgalanmaları zararlıdır.

  Uzatma kablosu nedir?

  Uzatma kablosu çok sık karşınıza çıkar. İçerisinde bir sürü priz çıkışı vardır ve miktarı modele göre değişir. Bazı uzatma kablolarında beş ve bazılarında üç priz olabilir. Uzatma kablosunun bir ucundan kablo uzanır ve diğer ucunda ise bir şey yoktur. Güç sağlamak için kullanılırlar.

  Uzatma kablosunu duvardaki prize takarsınız. Uzatma kablosuna takılacak olan her şey duvardaki prizden güç alır. Çoklu prizin amacı size ekstra priz çıkışı sağlamaktır. Uzatma kablosu sayesinde bilgisayarınıza ait gerekli bileşenlerin tek bir noktadan güç almasını sağlarsınız.

  Uzatma kabloları belirli miktarda watt kaldırırlar. 120V bir evde standart bir uzatma kablosu 1800 watt güç kaldırabilir. Bu miktar duvar priziyle tamamen aynıdır. Uzatma kablosunun ne kadar güç kaldırabileceğini kablonun altında yer alan bilgilerden görebilirsiniz.

  Uzatma kablosuna gereğinden fazla güç yüklemesi yaparsanız elektrik arızası meydana gelir ve en kötü senaryoda elektrik kaynaklı yangın çıkabilir. Bazı özel elektrikli aletlerin uzatma kablolarına takılmaması gerekir. Tüm gücün tek bir çıkıştan geldiği yerde sorun çıkarırlar.

  Uzatma kablosu nerede kullanılır?

  Uzatma kablosu kullanmanın en önemli sebeplerinden biri elektronik cihazları takmak için daha fazla priz elde etmektir. Duvardaki prizlerde sadece tek bir priz girişi yer alır ve birden fazla cihaz takmak istediğiniz zaman sorun yaşarsınız. Uzatma kablosunun kullanım alanları yaygındır.

  • Çalıştığınız ofiste bir uzatma kablosu ile karşılaşabilirsiniz.
  • Ziyaret ettiğiniz bir perakende mağazasında uzatma kablosuyla karşılaşırsınız.
  • Evinizde pek çok alanda bir uzatma kablosu kullanırsınız.

  Uzatma kabloları iki farklı modelde olurlar. Eski modellerde açma ve kapatma anahtarı yoktur. Yeni modellerde ise kırmızıya benzer renklerde bu anahtar kullanılır. Bazı lüks modellerde ise her prize giden gücü kontrol eden anahtarlar vardır. Böylelikle birden fazla cihaz kontrol edilebilir.

  Akım koruyucu priz alırken nelere dikkat edilmeli?

  Standart bir uzatma kablosu sıradan elektronik cihazları çalıştırmak için yeterlidir. Maliyeti yüksek olabilen elektronik cihazlara sahipseniz zararlı güç dalgalanmalarına karşı akım koruyucu priz kullanmalısınız. Bununla birlikte doğru akım koruyucu prizi almaya çalışmalısınız.

  1. Neleri koruyacaksınız?

  Korumak istediğiniz ekipmanın ekonomik değerini düşünmeniz gerekir. Bir akım koruyucu prizi değeri düşük olan bir elektronik cihaz yerine değeri daha yüksek olan bir cihazda kullanmaya çalışmalısınız. Bazı cihazların çok daha yüksek koruma gerektireceğini unutmamalısınız.

  Akım korumalı priz alırken en az 200-400 joule değer aralığına yönelin. Bilgisayarlar, monitörler, televizyonlar ve ses ekipmanları gibi maliyetli donanımlar için 1000 joule değeri gereklidir. Joule değeri açısından 2000'in üzerine çıktığınız zaman maksimum koruma elde edersiniz.

  2. Kaç çıkışa ihtiyacınız var?

  Akım korumalı prizle korumak istediğiniz cihaz miktarına karar verin. Size en az ihtiyacınız olan miktarda çıkış sunan akım korumalı priz tercih edin. Ayrıca akım korumalı priz seçerken tasarımı göz önünde bulundurun. Bazı prizlerde çok fazla çıkış olmasına rağmen boyut küçük olabilir.

  Boyutun küçük olması daha az yer kaplamasını sağlar. Ancak her cihazın kablosu standart değildir. Bazen neredeyse iki çıkış kaplayan kablo uçlarına sahip olabilirsiniz. Buna ek olarak dilerseniz USB-A şarj girişi olan modeller seçerek USB ile şarj olan cihazlara ek alan açabilirsiniz.

  3. Akım korumalı prizi nerede kullanacaksınız?

  Akım korumalı prizi, prizdeki koruma devreye girdiğinde onu kolayca fark edebileceğiniz bir yere yerleştirmelisiniz. Bunu yapamayacaksanız otomatik olarak kapanma işlevine sahip bir akım korumalı priz seçmeye çalışmalısınız. Böylece koruma konusunda endişe etmenize gerek kalmaz.

  Akım korumalı priz ile duvar prizi arasında mobilya gibi nesneler olacaksa aradaki mesafeyi iyi ölçün. Ölçülere uygun olan kablo uzunluğuna sahip bir seçim yapmaya çalışın. Eğer akım korumalı prizi sürekli geçiş yapılan bir yerde kullanacaksanız muhafazalı bir model tercih etmelisiniz.

  Akım korumalı priz kullanacaksanız bazı kullanım şartlarına uyum sağlamaya çalışın. Akım korumalı prizi standart bir uzatma kablosuyla bağlantılı hale getirmeyin. Akım korumalı prizi taktığınız zaman ışıklarını kontrol edin ve bir sorun olmadığından emin olun.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Akım Korumalı Priz

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et