R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  10 Parmak Klavye Nedir?

  Nedir bu 10 parmak klavye?

  10 parmak klavye klavyeye bakmadan hızlı ve hatasız yazı yazmanıza olanak sağlayan önemli bir beceridir. Çoğu kişinin öğrenmesi gerektiği; iş yerlerinde, okullarda, kurumlarda kullanılması gereken kullanıldığı takdirde önemli derecede zaman tasarrufu sağlayan bir beceri türüdür.  

  Günümüz işlerine bakacak olursak klavye kullanımı fazlasıyla mevcuttur. Teknolojinin ilerlemesiyle de bu sayı gittikçe artmaktadır. Çeşitli meslek grupları olmak üzere bu klavye kullanımı ile birçok işi en kısa sürede bitirip zaman kazanmaktadır. 10 parmak klavyenin mantığında klavyeye bakmadan yalnızca ekranı takip ederek kas hafızasını kullanmak vardır. 10 parmak öğrenerek fark etmeden diğer kas grubunun da devreye sokarak vücudun hareket mekanizmasını işlevsel hale getirmekteyiz.   

  10 parmak klavye nasıl öğrenilir? 

  Sizlerd e zaman kaybetmeden 10 parmak klavye öğrenmek mi istiyorsunuz? Tam yerindesiniz :)  

  On parmak klavye genellikle kurslarda eğitim verilerek öğrenilebilir. Ama artık kişiler kendi başlarına da ilerleme kaydederek on parmağı kolayca öğrenebilir. Kendi başınıza klavye öğrenmek isteyenler için altın bilgileri sizler için düzenledik   

  Bu klavye yöntemi belli metotlar çerçevesinde ilerleyen kendi içinde kurallara sahiptir. 

  10 Parmak Klavye Nedir? | Web Bilginiz

  “A“ ve “K“ harfleri üzerinde bulunan tırtıklar bizim parmaklarımızın başlangıç seviyesini oluşturmakta. Parmaklarımızı belirtilen harfler üzerinde konumlandırmalı ve ona göre yazı yazılmalıdır. Alıştırma için harfleri herhangi bir kağıda yazabilir oradan hafıza mekanizması gelişmesi için tekrar edilebilir. Klavye yönteminin en önemli yeri hafıza ve damar yolculukların etkin hale getirmektedir. Beyin fonksiyonları içinde kasların gelişmiş olması sizler için önemli etkenlerdendir. Yapılan alıştırmaların ardından internette bildiklerinizi geliştirmeye ve yapılandırmaya dair birçok program mevcuttur program dahilinde kendinizi geliştirebilirsiniz.   

  Harflere adapte olunduktan sonra bunlar yapılmalıdır; 

  • Farklı sitelerden pratik alıştırmalar yaparak harflerin yerinin tam olarak öğrenilmesi gerekmektedir.  
  • Harflerin tekrar ve çalışım düzeni bir plan içerisinde ilerlemeli. 
  • Sürekli metin çalışılması yapılmalı ve tekrar düzeyi artırılmalı.  
  • Gün içerisinde büyük bir zamanın klavye sürecine ayırılmalı. 
  • Çalışma saatlerinizin belli ve aynı saatte olması önemlidir.  

  Klavye öğrenme sürecinde düzen bakımından da belli kurallar vardır;

  • Klavye çalışırken düz oturulmalı ve sırt bölümü düz bir yere yaslandırılmalı.  
  • Gözler ve ekran arasında 45-75 cm mesafe olmalı. 
  • Bilekler havada kalacak şekilde konumlanmalı ve masaya değdirilmemelidir. 
  • Kol ve el bileği kasları olduğu kadar rahat olmalı, gerilime maruz kalmamalıdır. 
  • Dirsekler 90 derecede olacak şekilde bükülmelidir.   

  10 parmak öğrenmek zor mu? Öğrenilme süreci ne kadar sürer? 

  Her insanın kolay bir şekilde öğrenebileceği basit bir beceridir. Konsantrasyon sahibi herkes kısa bir süre ayırarak zamanın ilerleyen bölümlerine etki edecek bir beceri elde eder. Herhangi bir araç - malzeme gerektirmemesi, işlevselliğini artırmakta tüm yaşanılan yerlerde kolayca çalışılabilecek ortamı sağlamaktadır.  

  10 parmak öğrenilme süreci kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Düzenli ve istikrarlı çalışan birey 2 ay içinde klavye öğrenim sürecini tamamlamış, harflerin yerini hafızaya aktarmış ve belli bir seviyeye gelmiştir. 4 ay içerisinde normal birey seviyesine gelerek tüm kelimeleri kolayca yazabilecek seviyeye gelebilir. Öğrenilme sürecinde kullanılan taktikler, eğitime ne kadar süre ayırdığımız ve adapte olabilme şeklimiz bizim öğrenme sürecimizi arttırır veya azaltır.  

  Bireylerin en çok yakındığı durum yanlışların fazla çıkmasıdır. Yanlışların fazla çıkması eğitim alan kişinin klavyeden uzaklaşmasına ve “ ben yapamıyorum “ psikolojisine girmesine neden olmaktadır. Araştırmalar içerisinde yanlışlarından dolayı birçok kişi klavye çalışmayı bırakmıştır. Tecrübe sahibi eğitimcilerimiz bu konu hakkında birçok söylemleri mevcuttur. Klavye eğitimine başlayan kişileri belli bir seviyeye ulaşmasından itibaren sürekli yanlışlarla karşılaşması çok tabii bir durumdur. Yanlışların önüne bu süreç içerisinde geçilemez ve tekrar sayısını arttırılması yönünde telkinde bulunurlar. Bu süreç hafızasal fonksiyona aktarılma sürecini kapsar. Bu süreçte sabırlı ve istikrarlı olmalı vazgeçilme eşiğinden uzak durulmalıdır.  

  10 parmak klavye öğrenmenin faydaları/avantajları nelerdir? 

   10 parmak eğitimi sadece yanlışsız ve hızlı yazmayı amaçlamaz. Tüm hayat boyunca fark edilmeden birçok noktada bizlere avantaj sağlamaktadır.

  Eğer 10 parmak klavye yazma düşünceniz ve bu düşüncelerinizin yanında endişeleriniz varsa sizleri endişelerinizden kurtararak 10 parmağa yönlendiriyoruz. Sizler için 10 parmağın kazandırdıkları; 

  • On parmak ile zamandan müthiş tasarruf edersiniz. Metin yazmanız gerekiyorsa on parmak klavye ile hız ve işlevselliğiniz artar zamanı ikiye katlama şansı elde edersiniz.  
  • Yanlış yazma ihtimaliniz çok düşer. 10 parmak ile kelimeler beyine kodlandığı için ve yazdığınız kelimeler beyin tarafından komutlandığı için yanlış yazma olanağınız çok düşüktür. 
  • Çok uzun paragraf ve satırları çok kısa sürede yazmanızı sağlar. Buradan da şunu söyleyebiliriz ki verdiği hız tatmini ile zamandan ve süreden tekrar tekrar kazanmaktasınız. 
  • On parmak klavye yazımı ile tüm beden sizinle çalışır. Eklemleriniz, parmaklarınız, bilekleriniz sürekli hareket halindedir. Sizin sağlığınız açısından da etkili bir işleve sahiptir.  
  • Klavye tam olarak odaklanma ve konsantrasyon üzerine şekillendiği için klavye üzerinde hareketlerinizi düşünmek zorunda kalırsınız.  
  • Yazarken oturuş şeklimiz sayesinde vücudumuz düzgün duruşa odaklanır ve sabit kalmayı amaçlar.  
  • 10 parmak ile üstelendiğiniz görevin performansı bölünür, ayırdığınız vakit azalır sarf ettiğiniz efor azalır, vücut azalarınız ( parmak, bilek, kol ) daha az çalışır.  

  Yukarıda da bahsedildiği üzere 10 parmak klavyenin birçok avantajı vardır. Tüm değişimler üzerinde etki oranı büyük olmakla birlikte hayat standartınızın artmasına neden olur. 10 parmak klavye kullanıcıları bunun en güzel kanıtıdır.  

  10 parmak klavye için kullanılan en verimli siteler 

  M5 bilişim:  Klavye öğrenme sürecinde en çok kullanılan sitedir. İçerisinde geliştirici birçok özelliği mevcuttur. Ana hatlarıyla klavye öğrenmede çok etkilidir. İçerisinde bulundurduğu oyunlar aktivasyonlar ve fazla seçenekleri ile kişilere birçok tecrübe katmaktadır. Ayarlar kısmında birçok seçenek mevcut olması istediğin gibi süreyi ayarlayabilmeniz metni imlalı veya imlasız şeklinde ayırabilme gibi birçok hizmetleri mevcuttur.  Meslek gruplarında olan zabıt katipliği mesleği için tüm sınav metinleri bulunmakla birlikte tüm katiplik çalışanları için kolaylık sağlamaktadır. Sınava en yakın metinlerle kullanıcılara sınav havası vermektedir.  

  Klavye analiz: Başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için tasarlanmış, kişiyi bir üst düzey seviyeye taşımak için kullanılan etkin programlardandır. İçerisinde gerçeğe yakın metinler ile kullanıcılara deneyim ve tecrübe katmaktadır.  

  Blogumuz size ne gibi bilgiler kattı? 10 parmak klavye öğrenmeyi düşünüyor musunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan paylaşabilirsiniz!

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  10 Parmak Klavye Nedir?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et