R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Retbleed İşlemci Saldırısı: Intel ve AMD Kullanıcıları Dikkat Etmeli!

  Bilgisayar korsanları tarafından işlemcilerin çekirdeğine erişim sağlayabilecekleri yeni bir saldırı ortaya çıktı: Retbleed.

  Rahim Türkmen
  Rahim Türkmen R10 Editörü
  15.07.2022 19:13 2846 2 dk okuma süresi
  Retbleed İşlemci Saldırısı: Intel ve AMD Kullanıcıları Dikkat Etmeli!
  Son Düzenleme:

  Intel ve AMD işlemcilerinin performansını etkilediği bilinen yeni bir güvenlik açığı 1 haftadır yabancı forum sayfalarında tartışılıyor.

  Hem AMD hem de Intel işletim sisteminde gözlemlenen bu kusur, bilgisayar korsanlarının yeni hedefi konumunda. Her iki platformu kullanan kişilerden de bilgisayarlarının yavaşladığına dair iddialar devam ediyor. Bilgisayarın yavaşlamasındaki ana neden korsanların işlemci çekirdek belleğine erişmesi ile gerçekleşebiliyor.

  Saldırıdan korunmak için kullanıcıların alabileceği bir önlem yok. Buna karşın Intel firmasının 1 ay öncesinde kadar Spectre saldırılarıyla da yüzleştiği görülüyordu. Intel bu konu hakkında da kısa sürede çözüm sağlanacağını söyledi.

  Retbleed Yürütme Saldırısı Nedir?

  İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü tarafından bulunan bu çip kusuru, milyonlarca kullanıcıyı etkileyebilir düzeyde.

  Retbleed adı altında yapılan yürütme saldırısı ile birlikte AMD ve Intel çiplerine, korsanların erişmesi mümkün. Erişim sonrasında korsanlar istemesi durumunda bilgisayarın performansını kısabilir. Çünkü yapılan yürütme saldırısı sonucunda çekirdek belleğine erişim yapılıyor. Çipin çalışma hızında oynama yapılabilen bu saldırı ile birlikte donanımda yer alan bilgilere de yetki almadan erişim olabiliyor. Kısacası tehdit bilgisayarın performansından daha çok bilgilere erişme hakkına sahip. Bundan dolayı şifreleme anahtarları, parolalar ve gizli çip dizelerine erişim gerçekleştirilebilir.

  Retbleed Saldırısından Etkilenen İşlemci Modelleri

  İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü tarafından yapılan açıklamalardan sonra araştırmalar konu hakkında paylaşımlara başladılar. Paylaşımlar sonucunda araştırmacılar henüz bilgisayar saldırılarına rastlanmadığını bildirdi.

  Henüz bir saldırı olmamasına karşın birden fazla bilgisayarı bulut sistemi üzerinden paylaşan şirketlerin dikkat etmesi konusunda uyarılar yapıldı. Güvenlik açığından etkilenen işlemci modellerinin de dünyanın her yerinde kullanıldığına dikkat çekildi. Bellek erişimi ve bilgi çalma amacıyla kullanılan Retbleed saldırısının hangi modellere eriştiği tam olarak bilinmiyor. 

  Fakat araştırma sonucunda genel olarak şu modellere dikkat çekildi:

  1. AMD tarafında: Zen 1, Zen 1+ ve Zen 2 
  2. Intel tarafında: Alder Lake’e kadar olan işlemci modelleri.

  Bu paylaşımlardan kısa süre öncesinde de Spectre ve Meltdown saldırılarının gün yüzüne çıktığını görmüştük. Yalnızca Intel tarafını etkileyen bu tehlikeler şirketin başını uzun süre ağrıtmayı başarmıştı. Şu an için Retbleed saldırısının yeni “Spectre Saldırısı” olarak adlandırıldığı ise forum sitelerinde görüldü!

  Yazılım Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. Objective C ve Swift dillerinde eğitim alıyorum. Kendi i...

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple Türkiye Fiyatlarına Zam Geldi: iPhone ve Diğer Ürünlerde Büyük Zam!

  Apple Türkiye, iPhone 15 serisi başta olmak üzere tüm ürünlerine zam yaptı. Fiyatlar döviz kuru etkisiyle arttı, yeni fiyatlar kullanıcıları etkiliyor.

  Samsung Galaxy A55 5G İnceleme Videosu Geldi: Teknoloji ve Tasarım Harikası!

  Geçen hafta Samsung Galaxy A55 5G'nin özellikleri ortaya çıkmıştı. Bu kez ise cihazın tasarım detaylarını gözler önüne seren bir inceleme videosu yayımlandı.

  Adobe Creative Cloud Türkiye Fiyatlarına Dev Zam Geliyor!

  Adobe Creative Cloud Türkiye fiyatlarına yüzde 300 zam geliyor! 5 Mart 2024'te uygulanacak yeni tarifeler hakkında tüm detaylar burada!

  Google Drive Yeniliklerle Güncellendi: Videolar Artık Daha Akıcı

  Google Drive, yeni özelliklerle beraber güncellendi. Yeni videolar, artık daha akıcı, arama daha kolay, sorgu süreleri uzadı.

  Retbleed İşlemci Saldırısı: Intel ve AMD Kullanıcıları Dikkat Etmeli!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et