R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Otoyollarda Yeni Hız Limiti Uygulamaya Alındı! İşte Yeni Hız Limiti!

  İçişleri Bakanlığı, uzun süredir üzerinde çalıştığı Türkiye genelindeki otoyollarda uygulanan hız limitinin arttırılması çalışmasını tamamladı. Otoyollardaki yeni hız limiti uygulaması 1 Temmuz itibariyle hayata geçirildi.

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 02.07.2022 15:54 1692 2 dk okuma süresi
  Otoyollarda Yeni Hız Limiti Uygulamaya Alındı! İşte Yeni Hız Limiti!
  Son Düzenleme:

  Otomobil ve otoyollardaki mevcut gelişimi göz önünde bulundurarak, mevcut hız limitlerinde yetersizlikler yaşandığı biliniyordu. İçişleri Bakanlığı da geçen yıldan beri otoyollardaki hız limitlerine yönelik yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyordu. Uzun süren teknik çalışmaların ardından İçişleri Bakanlığı, daha önce duyurduğu gibi Türkiye’deki otoyollarda uygulanacak yeni hız limiti düzenlemesini hayata geçirdi. Böylelikle 1.07.2022 tarihi itibariyle Türkiye genelinde otoyollardaki yeni hız limitleri uygulanmaya başlandı.

  Otoyollardaki Yeni Hız Limiti Kaç Oldu?

  İçişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen yeni düzenleme 1 Temmuz itibariyle uygulamaya alındı. Bakanlık, 81 il valisine gönderdiği genelge ile birlikte otoyollardaki motorlu taşıt hız sınırındaki değişiklikleri de duyurmuş oldu.

  Yeni düzenleme ile birlikte Bakanlık tarafından “6047 sayılı Karayolları Trafik Kanunu” kapsamındaki 50.madde değiştirildi. İlgili madde, Türkiye genelinde otomobillerin tür ve özelliklerine göre otoyollarda üst hız sınırı tüm detaylarıyla açıklanıyor. Yapılan düzenlemeyle birlikte bu maddede değişikliğe gidilerek Türkiye genelinde “şehirlerarası çift yönlü” olacak şekilde 90 km/s, bölünmüş yollarda 110 km/s ve otoyollarda 120 km/s hız sınırlarına 10 km/s ve 20 km/s olacak şekilde güncelleme yapıldı.

  İçişleri Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ortak çalışma kapsamında Türkiye genelinde otoyollara göre uygulanacak yeni hız limitleri detaylı olarak açıklandı. Buna göre otoyollarda 130 km/s ile 140 km/s arasında değişecek şekilde yeni hız limitleri uygulanıyor.

  Otoyollardaki yeni hız limitlerine ilişkin trafik levha ve işaretlerinin düzenlenmesine yönelik çalışmalarda tamamlandı.

  130 km/s hız sınırı olan otoyollar

  İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen yeni Trafik Kanunu düzenlemesiyle birlikte 130 km/s hız sınırının uygulanacağı otoyollar belli oldu. Buna göre 1 Temmuz itibariyle hız sınırı 130 km/s olacak otoyollar;

  • Avrupa Otoyolu(Edirne ile İstanbul arası)
  • Anadolu Otoyolu(İstanbul ile Ankara arası)
  • Niğde/Mersin/Şanlıurfa Otoyolu(Niğde ile Tarsus Kesimi ve Tarsus ile Şanlıurfa Kesimi)
  • Çeşme/Aydın/İzmir Otoyolu(Çeşme ile İzmir Kesimi ve İzmir ile Aydın Kesimi)

  140 km/s hız sınırı olan otoyollar

  Kuzey Marmara Otoyolu

  İçişleri Bakanlığı Trafik Kanunu’nun 50.maddesinde hız sınırı 120 km/s olan bazı otoyollarda hız sınırı artışını 20 km/s olarak gerçekleştirdi. Böylelikle bazı otoyollarda hız limiti 140 km/s oldu. İşte 140 km/s hız limiti olan otoyollar;

  • Kuzey Marmara Otoyolu(Sakarya/Kurtköy/Odayeri/Kınalı Kısmı)
  • Malkara ile Çanakkale Otoyolu
  • İzmir Otoyolu(Gebze ile İzmir/Menemen/Çandarlı arası)
  • Ankara Otoyolu(Ankara ile Niğde arası)

  İçişleri Bakanlığı ayrıca “yapımı devam eden” ve “yeni projelendirilen” otoyolların hizmete açıldıklarında güncel hız limitinin 140 km/s olmasına karar verdi.

  Otoyollarda uygulanan yeni hız limitleriyle ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Youtube’den Netflix’e Rakip Oluyor! İşte Yeni Youtube Hizmeti!

  Google, Youtube için Netflix gibi platformlara rakip olacak yeni servisi üzerinde çalışıyor. 2022 bitmeden devreye alınacak Youtube "Channel Store" ile ilgili detaylarda ortaya çıkmaya başladı. İşte Youtube'nin Channel Store'sinin özellikleri!

  Yeni Windows güncellemesi tüm Windows sürümlerini bozdu!

  Windows'un yeni güncellemesi olan KB5012170 güncellemesi kullanıcılara 0x800f0922 hata kodunu veriyor. Çözüm için haberimize bakabilirsiniz.

  Kung Fu Panda Geri Dönüyor! İşte Kung Fu Ustası Po’nun Yeni Hikayesi

  Dreamworks, 2010 yılında açıklanan Kung Fu Panda'nın 2. üçlemesinin ilk filmini doğruladı. Stüdyo Kung Fu Panda 4 çalışmalarını doğruladı ve vizyon tarihini açıkladı. İşte Kung Fu Panda 4 vizyon tarihi ve konusu!

  Xiaomi’nin İnsansı Robotu CyberOne Tanıtıldı! İşte Xiaomi’nin ilk İnsansı Robotu!

  Xiaomi, robot teknolojisi alanındaki çalışmalarının ilk ürününü tanıttı. Xiaomi, tanıtım etkinliğinde ilk insansı robotu CyberOne'yi tanıttı. İşte şirketin ilk insansı robotu Xiaomi CyberOne özellikleri!

  Otoyollarda Yeni Hız Limiti Uygulamaya Alındı! İşte Yeni Hız Limiti!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et