R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  e-Devlet T.C. kimlik numarası kısıtlama özelliği hizmete açıldı! T.C. kimlik numarası kısıtlama nasıl yapılır?

  e-Devlet hizmetleri genişlemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde e-Devlet’e yeni bir hizmet daha geldi. Vatandaş artık e-Devlet üzerinden T.C. kimlik numaraları için kısıtlama getirebilecek. Adına şirket kurulması gibi dolandırıcılık vakaları da böylelikle önlenebilecek.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  14.04.2022 11:18 2522 3 dk okuma süresi
  e-Devlet T.C. kimlik numarası kısıtlama özelliği hizmete açıldı! T.C. kimlik numarası kısıtlama nasıl yapılır?
  Son Düzenleme:

  Çok uzun yıllardır milyonlarca vatandaşı mağdur eden en yaygın dolandırıcılık yöntemlerinden kimlik bilgilerinin kullanılmasıdır. Özellikle kişinin haberi dahi olmadan adına şirket açılması veya yetkili yapılması çok fazla mağdurun olmasına neden oldu. Dolandırıcılar, çalıntı veya kaybolan kimlik kartları üzerinden emellerine ulaşıyor.  Kaybedilen veya çalınan T.C. kimlik numaralarının, kötü niyetli kişilerin eline geçmesi hayatların kararmasına neden oluyordu. Ticaret Bakanlığı yeni e-Devlet hizmetiyle birlikte bu tip dolandırıcılıkların önüne geçmeyi hedefliyor.

  Uygulamada olan sistem e-Devlet’e taşındı

  Aslında Ticaret Bakanlığı, çok uzun yıllardır bu tip mağduriyetleri önlemek amacıyla “T.C. kimlik numarasına kısıtlama” getirme hizmeti veriyordu. Ancak vatandaşların bunun için bulundukları ildeki Ticaret Sicili Müdürlükleri’ne giderek şahsen başvuru yapmaları gerekiyordu. Bu çok fazla uğraş ve ciddi bir bürokrasiyle mücadele gerektiriyordu. Ayrıca uygulama halk arasında yaygın olarak da bilinmiyordu.

  Ticaret Bakanlığı, artan vakalar ve daha iyi hizmet sunabilmek için vatandaşın kimlik numaralarını haberi olmadan şirket ortaklığı veya yetkilisi olarak kullanıma kısıtlama uygulamasını e-Devlet’e getirdi. Böylelikle vatandaşlar artık sadece birkaç tıkla e-Devlet sisteminden kimlik numaralarına kısıtlama getirebiliyor.

  Herkes e-Devlet’ten kimlik numarası kısıtlama yapabiliyor

  e-Devlet sisteminde yeni hizmete alınan uygulamayla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç detaylı açıklamalarda bulundu. Koç, e-Devlet sistemindeki yeni hizmet sayesinde vatandaşın kimlik numaralarına kısıtlama getirme ve kaldırma işlemini dakikalar içerisinde yapabileceğini açıkladı.

  Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç’un konuşmasında;

  Bugüne kadar vatandaşlarımız çalıntı, sahte kimlik ve benzeri durumlarda kişilerin iradeleri dışında şirket veya ticari işletmelere ortak/yetkili olarak eklenmelerinin engellenmesi için ticaret sicili müdürlüklerine başvurmakta ve müdürlüklerce MERSİS'teki kimlik numaraları üzerine kısıt konulmaktaydı. e-Devlet Kapısı üzerinden vatandaşlarımıza sunulan yeni hizmetimiz olan 'Şirket veya Ticari İşletmelerde Ortak / Yetkili Olunmasının Engellenmesine Yönelik Kısıtlama İşlemleri' sayesinde kişiler e-Devlet Kapısı üzerinden kimlik numaraları üzerine kısıt koyarak şirket ortağı/işletme sahibi veya bir şirket veya işletmede yetkili olarak eklenmesini engelleyebilecekler.

  açıklamalarına yer verdi.

  e-Devlet T.C. kimlik numarası kısıtlama nasıl yapılır?

  T.C. kimlik numarası üzerinden adına haberi olmadan şirket açılmasını veya bir şirkete ortak yapılmasını engellemek isteyenler, bunu e-Devlet sisteminden kolayca yapabilecek. E-Devlet T.C. kimlik numarası kısıtlama ve kısıt kaldırma işlemlerini dakikalar süren birkaç adımlı işlemle yapabilecek.

  İşlemler, Ticaret Bakanlığı’nın e-Devlet’te hizmete açtığı “Ortak / Yetkili Olunmasına Yönelik Kısıtlama İşlemleri (MERSİS)” uygulama ekranında yapılabilecek. Uygulamaya buradan ulaşabilir ve e-Devlet kimlik doğrulama yaptıktan sonra kısıtlama işlemini yapmaya başlayabilirsiniz.

  Adım 1

  "Ortak / Yetkili Olunmasına Yönelik Kısıtlama İşlemleri (MERSİS)" ekranında sağ kısımda yer alan “Yeni Başvuru" butonuna tıklayın.

  T.C. kimlik numarası kısıtlama

  Adım 2

  Sayfada, “Başvuru Bilgileri” alanındaki “Kısıt Türü” kısmında yer alan  “Ortak” ve “Yetkili” seçeneklerinden kısıtlama yapmak istediğinizin yanındaki kutucuğu işaretleyin(Birini veya ikisini de seçebilirsiniz). Son olarak “Devam Et” butonuna basın.

  T.C. kimlik numarası kısıtlama

  Adım 3

  Sayfada yer alan “Bilgilendirme ve Onay” metnini dikkatlice okuduktan sonra işleme devam etmek için “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum ve kabul ediyorum” yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin ve “Devam Et” butonuna basın.

  T.C. kimlik numarası kısıtlama

  Adım 4

  T.C. kimlik numarası kısıtlama işleminiz tamamlanmıştır.

  T.C. kimlik numarası kısıtlama

  e-Devlet T.C. kimlik numarası kısıtlama kaldırma nasıl yapılır?

  e-Devlet sisteminde Ticaret Bakanlığı'nın "Ortak / Yetkili Olunmasına Yönelik Kısıtlama İşlemleri (MERSİS)" uygulamasından koyduğunuz kimlik numarası kısıtlamasını yine bu ekrandan kolayca kaldırabilirsiniz. 

  Adım 1

  Sayfada yer alan “Başvurularım” butonuna tıklayarak, uygulanmış kimlik numarası kısıtlama listesine ulaşabilirsiniz.

  T.C. kimlik numarası kısıt kaldırma

  Adım 2

  Başvurularım ekranındaki listeden “Kısıt Kaldır veya Kısıt Koy" butonuna tıklamalısınız.

  T.C. kimlik numarası kısıt kaldırma

  Adım 3

  Bu aşamada kırmızı halka içerisindeki “Kısıt Türü” kısmındaki “Ortak” ve “Yetkili” seçeneklerinden kısıt kaldırmak istediğinizin işaretsiz olmasını sağlamalısınız. Yani kısıt kaldırma işleminde ilgili seçeneklerin yanındaki kutularda “yeşil tik” olmamalıdır. Daha sonra “Devam Et” butonuna tıklamalısınız.

  T.C. kimlik numarası kısıt kaldırma

  Adım 4

  İşleminiz başarıyla tamamlanmıştır ve kimlik numarasına koyduğunuz kısıtlama kaldırılmıştır.

  T.C. kimlik numarası kısıt kaldırma

  Tüm bu kimlik numarası kısıtlama ve kısıt kaldırma işlemleri ortalama 5 dakika sürmektedir.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Onvo TRT 1 frekans ayarlama biss key nasıl yapılır EURO 2024?

  EURO 2024 heyecanı devam ederken, TRT 1'de şifreli kanal sorunu yaşayanlar için çözüm yolları burada! Frekans ve Biss key ayarlarını yaparak maçları kesintisiz ve şifresiz izleyebilirsiniz.

  Türkiye gruptan çıktı mı, elendi mi, kiminle eşleşti EURO 2024? Türkiye gruptan nasıl çıkar?

  A Milli Futbol Takımı, EURO 2024'te Çekya ile kritik bir maça çıkıyor. 1 puan, Türkiye'yi son 16 turuna taşımaya yetecek.

  e-Devlet Uygulamasına Kaza Tutanağı Özelliği Eklendi: İşte Kullanımı ve Detayları!

  e-Devlet'e kaza tutanağı özelliği geldi. e-Devlet kaza tutanağı ile internette tutanak oluşturabilir ve sigorta işlemlerini kolayca tamamlayabilirsiniz.

  Twitter Trending Nedir? Twitter Türkiye Gündemi nasıl takip edilir?

  Dijital dünyada, "Twitter Trending nedir?" sorusunun yanıtını merak ediyor musunuz? Bu detaylı ve bilgilendirici rehber, Twitter'da trend olanın ne olduğunu ve bunun nasıl kullanılabileceğini derinlemesine bakacağız.

  e-Devlet T.C. kimlik numarası kısıtlama özelliği hizmete açıldı! T.C. kimlik numarası kısıtlama nasıl yapılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et