R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Depremle Birlikte Wi-Fi Aramaları Arttı! Peki Wi-Fi Araması Nasıl Yapılır?

  Kahramanmaraş’ta meydana gelen 2 büyük depremin ardından “iletişimin” önemi bir daha kendisini gösterdi. GSM altyapısında meydana gelen yoğunluk ve çökmelerin ardından “Wi-Fi araması” acil durumlar için alternatif oluşturdu. Peki Wi-Fi araması nedir? Wi-Fi araması nasıl yapılır?

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  06.02.2023 16:33 2160 3 dk okuma süresi
  Depremle Birlikte Wi-Fi Aramaları Arttı! Peki Wi-Fi Araması Nasıl Yapılır?
  Son Düzenleme:

  Türkiye genelinde 18 ilde hissedilen büyük depremlerle sarsıldı. Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ilk deprem sabaha karşı saat 04:17’de Pazarcık ilçesinde7.7” büyüklüğünde meydana geldi. Daha sonra saat 13:27’de yine Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde7.6” büyüklüğünde ikinci bir deprem meydana geldi. Depremlerin hissedildiği iller arasında;

  • Gaziantep
  • Malatya
  • Batman
  • Bingöl
  • Elazığ
  • Kilis
  • Diyarbakır
  • Mardin
  • Siirt
  • Şırnak
  • Van
  • Muş
  • Bitlis
  • Hakkari
  • Adana
  • Osmaniye
  • Hatay

  Yer aldı. Depremin “Suriye”, “KKTC” ve “Mısır” gibi ülkelerde de hissedildiği belirtildi.

  Türkiye’yi yasa boğan depremlerde çok sayıda hayatını kaybeden vatandaşımız bulunuyor. Yaralıların ve yanı sıra enkaz altında çok sayıda vatandaşın bulunduğu depremle birlikte “iletişim” önemi bir kez daha kendisini gösterdi.

  Depremin meydana gelmesinin ardından telefon hatlarında çökmeler meydana geliyor. Bu durumlarda hayat kurtarabilecek bir iletişim kanalı bulunuyor. “Wi-Fi araması” olarak isimlendirilen bu iletişim kanalı yaşanan depremde yardıma ihtiyacı bulunanlarla iletişimde önemli bir rol üstleniyor.

  Wi-Fi Araması Nedir?

  Wi-Fi araması

  Wi-Fi araması olarak isimlendirilen bu iletişim kanalı, acil durumlarda iletişimin kesintisiz sürdürülebilmesi açısından hayati önem taşıyor. Bu arama özelliği temel olarak “hücresel kapsama alanı” kısıtlı veya hiç olmayan yerlerde iletişim sağlanabilmesine yardımcı olur. Özellikle deprem gibi acil durumlarda standart telefon ve diğer iletişim hatlarının çöktüğü hallerde iletişim gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

  Yani Wi-Fi araması, telefonun çekmediği anlarda da Wi-Fi bağlantısı üzerinden telefon araması yapabilmesine olanak vermektedir.

  Wi-Fi arama özelliği “VO-Wifi” olarak biliniyor. Bu özellikle “HD” ses kalitesinde arama yapılabilmesi mümkün oluyor. Wi-Fi araması özelliğinin kullanılabilmesi için arama yapılacak cihazda “SIM kart” bulunması gerekiyor. Ayrıca cihazın “4.5G” desteğine sahip olması gerekiyor.

  Wi-Fi arama özelliği tüm telefonlarda “aktif” konumda bulunmuyor olabilir. Bu nedenle özel olarak telefonun ayarlar menüsü üzerinden “Wi-Fi araması” özelliğini “aktif” hale getirmesi gerekiyor.

  Wi-Fi Araması Nasıl Yapılır?

  Wi-Fi araması

  Cep telefonlarında bulunan “Wi-Fi araması” özeliği hem “Android” hem de “iOS” cihazlarda kullanılabilmektedir.

  Android Telefonlarda Wi-Fi Araması Nasıl Yapılır?

  Wi-Fi araması Android
  1. Cep telefonunda “Telefon” uygulamasını açın.
  2. Telefon uygulamasında “Diğer” seçeneğine dokunun.
  3. Açılan menüde “Ayarlar” menüsüne girin.
  4. Bu menüde “Çağrılar” seçeneğine dokunun.
  5. Çıkan seçenekler arasından “Kablosuz Çağrı” seçeneğine dokunun(Seçenek görülmüyorsa operatörün bu özellik için desteği bulunmuyor anlamına gelmektedir).
  6. Bu işlemleri tamamladıktan sonra “Telefon” uygulamasından normal bir arama yapar gibi kablosuz bağlantıyla arama yapılabilir.

  Bildirim ekranında “İnternet Üzerinden Sesli Arama” veya “Kablosuz Çağrı” bildirimi çıkar.

  Türkiye’de GSM operatörlerinden bazıları “kapsama alanı dışında” olunduğunda “kablosuz çağrı” özelliğini kullanımını desteklemektedir.

  GSM operatörü tarafından “kablosuz çağrı” desteği sağlanmıyor ise özelliği “IP” üzerinden “ses hizmeti” vasıtasıyla da kullanabilmek mümkün.

  Cep telefonlarında “kablosuz bağlantı” üzerinden gerçekleştirilecek tüm aramalarda “ek ücretlendirme” uygulanabiliyor. Bu sebeple GSM operatörü destek hizmetlerinden yardım alınması da önerilmektedir.

  iPhone ile Wi-Fi Araması Nasıl Yapılır?

  Wi-Fi araması iPhone
  1. iPhone “Ayarlar” menüsüne girin.
  2. Ayarlar menüsünde “Hücresel” seçeneğine dokunun.
  3. Açılan menüde “Wi-Fi ile Arama” seçeneğine dokunun.

  İphone kullanıcıları “acil servisler” için adres girmek ve doğrulama yapmak durumunda kalabilir.

  iPhone’da “Wi-Fi ile arama” özelliği desteği mevcutsa “Denetim Merkezi” kısmında “Wi-Fi” bildirimi görünür. Bu aşamadan itibaren aramalar “Wi-Fi ile arama” olarak gerçekleştirilebilir.

  iPhone’da “Hücresel Servis” bulunuyorsa acil durumlarda “Hücresel Servis” kullanılabilmektedir. Eğer “Wi-Fi ile Arama” özelliği aktif edildiyse ve “Hücresel Servis” bulunmuyorsa aramalar “Wi-Fi arama” ile yapılır. 

  iPhone Konum özelliği aktif edilmemiş olsa bile “acil durum aramaları” halinde iPhone konumu kullanmaktadır.

  Acil durumlarda gündeme gelen “Wi-Fi ile arama” özelliğine dair sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  WhatsApp’ta Bilinmeyen Numaraların Aramaları Otomatik Sessize Alınacak!

  WhatsApp için yeni bir özellik üzerinde çalışıldığı ortaya çıktı. Gelen bilgilere göre WhatsApp'ta artık bilinmeyen numaralardan gelen aramalar sorun olmaktan çıkacak. İşte yeni özellik hakkında ortaya çıkan ilk bilgiler!

  Devlet Ödemeleri Nelerdir? Nasıl Başvuru Yapılır?

  Devlet ödemeleri, devletin vatandaşlarına çeşitli nedenlerle yaptığı ödemelerdir. Bu ödemeler, sosyal güvenlik kapsamında sağlanan hizmetlerin karşılanması, sosyal yardımlar, devlet desteği verilen sektörlerdeki ödemeler ve vergi iadesi gibi farklı nedenl

  Galaxy S23 Ultra Wi-Fi Sorunu Yaşıyor!

  Samsung'un S23 serisinin "Ultra" modelinde "Wi-Fi bağlantı" problemi yaşanıyor. Wi-Fi 6 kullanılamıyor.

  WhatsApp Mesaj Düzenleme Nasıl Yapılıyor?

  WhatsApp mesaj düzenleme özelliği geldi. Yeni özellikten faydalanmak için yapılması gerekenleri sizlere aktardık.

  Depremle Birlikte Wi-Fi Aramaları Arttı! Peki Wi-Fi Araması Nasıl Yapılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et