R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Bazı Şirketler Haftada 4 Gün Çalışma Modeline Geçti! Verim Arttı!

  Tüm dünyada çalışanları, haftalık çalışma süreleri çok uzun zamandır tartışmalara neden oluyordu. Çalışan haklarından, çalışanlardan alınabilecek verimliliğe kadar pek çok nedenle artık haftada 5 gün çalışma modeli tartışılmaya başlandı. Bu tartışmalar ışığında Birleşik Krallık’ta haftada 4 gün çalışma modeli denenmeye başlandı. İşte araştırmanın sonuçları!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  22.02.2023 01:00 1836 3 dk okuma süresi
  Bazı Şirketler Haftada 4 Gün Çalışma Modeline Geçti! Verim Arttı!
  Son Düzenleme:

  Uluslararası iş ve ticaret sisteminin uygulamaları gereğince, çalışanlar haftanın 5 günü çalışıyor. Dünyanın hemen hemen her yerinde haftada 5 gün çalışma modeli uygulanıyor. Geçmişten beri devam eden bu modelin uygulanabilirliği ise son yıllarda tartışma konusu oldu. Özellikle Pandemi sürecindeki “karantina” ve “evden çalışma modeli” ile birlikte bu konuda daha fazla gündeme geldi.

  Öncesinde de tartışılan ve Pandemi ile birlikte daha fazla gündeme gelen tartışma, “verimlilik” üzerine kurulu. Tartışmaya göre çalışanların, daha az çalışmada daha fazla verimli olduğu tezi dikkat çekiyor. Bu tez üzerine de dünya genelinde farklı ülkelerde araştırmalar yapılmaya başlandı.

  Bu çerçevede çalışanların “haftada 5 gün çalışma” modeli yerine “haftada 4 gün çalışma” modeline geçmeleri sağlandı. Yapılan araştırma çerçevede çalışanların haftada 4 gün çalışmalarının “verimlilik artışı” sağladığı sonucunu ortaya çıkarttı.

  Cambridge Üniversitesi’nden Araştırma

  Haftada 4 Gün Çalışma

  Çalışanların hafta boyunca daha az çalışmalarının verimliliklerini arttırdığı iddiası gündemden düşmüyor. Bu iddianın ne kadar doğru olduğunun tespit edilmesi için bir araştırma başlatıldı. Araştırma “Boston College” ve “Autonomy” desteği ile “Cambridge Üniversitesi” araştırmacıları tarafından gerçekleştirildi.

  Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırma 6 ay sürdü. Araştırmacılar, 6 ay boyunca çalışanların haftalık çalışma süresini%20” oranında kısalttı. Üniversite bu araştırmanın daha sağlıklı sonuç vermesi için “Birleşik Krallık” genelinde faaliyet gösteren 61 adetşirket” ve “kuruluş” ile işbirliği gerçekleştirdi. Söz konusu şirket ve kuruluşlar, “teknoloji”, “restoran” ve “finans” gibi farklı sektörlerden seçildi.

  6 ay boyunca söz konusu 61 şirketteki çalışanların, haftalık çalışma süreleri%20daha az olacak şekilde uygulandı. Araştırmanın sonuçlarına göre bu sistemdeki çalışma modeli, çalışanların “üretkenlik” seviyesi açısından “negatifetki yaratmadı. Hatta çalışanların bu modelde verimliliklerinin arttığı da görüldü.

  Daha Az Çalışma Süresinde Verimlilik Artıyor

  Haftada 4 Gün Çalışma

  Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya ilişkin veriler “Autonomy” tarafından yayınlandı. Araştırma raporuna göre çalışma saati düşürülen çalışanlarınrefahseviyesinde iyileşme yaşandı. Rapora göre haftalık çalışma süreleri azaltılan çalışanların araştırma süresi boyunca;

  • %71 oranında daha az tükenmişlik,
  • %39 oranında daha az stres,

  Yaşadı. Yine raporda yer alan verilere göre araştırmaya dahil olan şirketlerde;

  • %65 daha az hastalık izni alındı
  • %57 oranında daha az personel devir hızı

  verileri elde edildi.

  Daha Az Çalışma Her İki Taraf İçinde Kazançlı

  Haftada 4 Gün Çalışma

  Araştırmaya göre haftalık çalışma süresi düşürüldüğünde her iki taraf içinde katkı oluşturuyor. Yani sadece çalışanlar için kazanç yaratmıyor. Şirketler içinde önemli kazanımlar yaratıyor. Araştırmanın gerçekleştirildiği Birleşik Krallık’ta araştırmaya katılan 61 şirketin önemli kazanım elde ettiğini gösterdi. Raporda söz konusu şirketlerin; araştırma dönemindeki elde ettikleri gelirin bir önceki yılın aynı dönemine göre %1.4 arttı.

  Birleşik Krallık’ta gerçekleştirilen araştırmaya katılan 61 şirketin “%92” oranındaki kısmı bu modele devam etmeyi planlıyor. Ayrıca 61 şirketten18 tanesi” resmi olarak “haftada 4 gün çalışmamodeline geçişini duyurdu.

  Cambridge Üniversitesi’nden Açıklama

  Cambridge Üniversitesi

  Araştırmaya ilişkin olarak Cambridge Üniversitesi’nden açıklama geldi. Açıklama üniversitenin “Sosyoloji Bölümü” araştırma görevlisi “Dr.David Frayne” tarafından yapıldı. Frayne, açıklamasında araştırmadan elde edilen verilerin, kendilerine cesaret verdiğini belirtti.

  Cambridge Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırma, bu konuda yapılan en kapsamlı araştırma oldu. Zira araştırma “61 şirket” ve “2.900 çalışan” ile gerçekleştirildi.

  Yapılan araştırmanın “Cambridge Üniversitesi” bölümünün yönetici “Prof. Brendan Burchell”, araştırma hakkında açıklamada bulundu. Prof. Burchell, açıklamasında genel kanının deneme sürecindeki çalışma süresinin düşürülmesinin verimliliği arttırmayacağı yönünde olduğunu belirtti. Prof. Burchell, açıklamasının devamında araştırmanın tam olarak istedikleri şekilde sonuçlar ortaya koyduğunu dile getirdi.

  Araştırma raporunda haftada daha az çalışmanın, çalışanlar üzerinde “işyeri bağlılığı” olgusunu arttırdığı da belirtildi.

  Haftada 4 gün çalışma modeline dair sizin düşünceleriniz neler? Sizce haftada daha az çalışmada gerçekten verimlilik artar mı? Bu konudaki görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum'a yazabilirsiniz.

  Sık Sorulan Sorular

  Autonomy, Birleşik Krallık merkezli olarak faaliyet gösteren bir “düşünce” kuruluşudur.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Android 15, Bazı Modellerin Son Büyük Güncellemeleri Olacak: İşte Güncelleme Alacak Xiaomi Telefonlar!

  Android 15 güncellemesi ile birçok Xiaomi, Redmi ve Poco modeli son büyük güncellemelerini alacak. İşte son büyük güncellemesini alacak modeller!

  Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama - 2024

  Kredi kartı gecikme faizi 2024'te nasıl hesaplanır? %4,55 faiz oranıyla örnek hesaplamalar ve gecikme faizini azaltmanın yolları bu yazıda.

  Xiaomi, HyperOS 2.0 Testlerine Resmen Başladı: İşte Güncelleme Alacak Modeller!

  Xiaomi, Android 15 tabanlı HyperOS 2.0'ı test etmeye başladı. Eylül ve Ekim aylarında seçili cihazlara sunulacak güncelleme, performans iyileştirmeleri getirecek.

  iPhone'lar’a iOS 17.5.2 Güncellemesi Geliyor!

  Apple, iOS 17.5.2 güncellemesini yakında yayınlayacak. Bu güncelleme, hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmelerine odaklanacak.

  Bazı Şirketler Haftada 4 Gün Çalışma Modeline Geçti! Verim Arttı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et