R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Yapay Zeka Rekabetinde Apple’dan Hamle Geldi!

  ABD merkezli uluslararası teknoloji şirketi Apple, son dönemde “Open AI” tarafından geliştirilen “ChatGPT” konusunda sessizliğini koruyordu. Özellikle en büyük rakipleri “Microsoft” ve “Google” cephelerinden önemli atılımlar gelmişti. Apple ise yapay zeka rekabetinde nasıl yer aldığını açıkladı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  19.02.2023 13:54 3019 3 dk okuma süresi
  Yapay Zeka Rekabetinde Apple’dan Hamle Geldi!
  Son Düzenleme:

  Dünya, “OpenAI” tarafından geliştirilen “yapay zeka” destekli “ChatGPT” sohbet botunu konuşuyor. Kısa sürede oldukça popüler hale geldi ve her alanda kullanılmaya başlandı. Gördüğü büyük ilgi ve yapay zeka çalışmalarında önemli başarı elde etti. Bu nedenle de teknoloji devlerinin ilgisini üzerine çekmeyi başardı. Özellikle “Microsoft” ve “Google” gibi teknoloji devleri “yapay zeka” teknolojisi alanında önemli açıklamalarda bulunmuştu.

  Teknoloji dünyasının en önemli şirketlerinden “Apple” ise “ChatGPT” ile popülerleşen yapay zeka konusunda açıklamada bulunmamıştı. Son dönemde teknoloji devleri arasında yapay zeka teknolojisi rekabeti yeniden ayyuka çıktı. Teknoloji denilince ilk akla gelen şirketlerden Apple ise, uzun sessizliğin ardından rekabetteki pozisyonu açıkladı.

  Kendi Ürünlerinde Kullanacak

  Apple

  Yapay zeka teknolojisinde çalışmalar özellikle “Microsoft” ve “Google” cephesinde epey yoğunlaştı. Buna karşın en güçlü rakipleri Apple, yapay zeka teknolojisi konusunda daha sessiz ilerliyor. Hatta gelen bilgilere göre Apple’ın doğrudan yapay zeka teknolojisini baz alan bir araştırması bulunmuyor.

  Şirket bu konuda ağırlıklı olarak kendi geliştirdiği ürünler ve yanı sıra “Siri” gibi akıllı asistanı üzerinden hareket ediyor. Son dönemde bir hayli popüler olan yapay zeka teknolojisi konusunda Apple CEO’suTim Cook” açıklamalarda bulundu.

  Apple Yapay Zeka Alanında Ağırdan Alacak

  Apple Tim Cook

  CEO Cook yaptığı açıklamada Apple’ın hali hazırdaki ürünleri ve hizmetlerindeyapay zekakullanıldığını dile getirdi. Bu çerçevede de şirket politikası gereğince yapay zeka teknolojisinde rakiplerine nazaran daha ağır hareket edecek. Şirketin temel amacının bu teknolojiyi mevcut ürün ve hizmetlerinin daha da gelişmesi amacıyla kullanmak.

  Yapay Zekaya 10 Milyar Dolar Yatırım

  Siri

  Dünyaca ünlü teknoloji analisti “Dan Ives” ise Apple’ın yapay zeka çalışmalarına dair açıklamalarda bulundu. Ives’e göre Apple cephesinde yapay zeka araştırmalarına yönelik 2022’den beri10 Milyar Dolaryatırım yapıldı.

  Ives’in bir diğer iddiasına göre Apple, 2023 yaz sezonunda yeni ürünlerini tanıtacak. Şirketin tanıtacağı bu ürünlerde yapay zeka odağının daha fazla olacağını belirtti. Piyasa değerlendirmelerine göre ise Apple, yeni teknolojilerde genel itibariyle yer sağlamasını bekliyor.

  Bir diğer teknoloji analisti “Davidson Forte” tarafından da açıklama yapıldı. Forte yaptığı açıklamasında Apple’ın yapay zeka alanında çalışmaları olduğunu dile getirdi. Ancak söz konusu çalışmaların “OpenAI” tarafından geliştirilen “ChatGPT” gibi olmayacağını belirtti. Özellikle Apple’ın teknolojisinin gelişiminde yapay zekayı kullanıyor.

  Güncel Apple Ürün ve Hizmetleri

  Apple
  MaciPadiPhoneApple WatchAirPodsEğlence
  MacBook AiriPad ProiPhone 14Apple Watch UltraAirPods 2.NesilApple Music
  MacBook ProiPad AiriPhone 14 PlusApple Watch Series 8AirPods 3.NesilApple Arcade
  iMaciPadiPhone 14 ProApple Watch SEAirPods Pro 2.NesilApple Podcasts
  Mac miniiPad MiniiPhone 14 Pro MaxApple Watch NikeAirPods MaxApple Books
  Mac StudioApple PenciliPhone 13 TV & Ev ÜrünleriApp Store
  Mac ProApple KlavyeiPhone 12 Apple TV 4K 
    iPhone SE   

  Apple’ın yapay zeka teknolojisine yaklaşımını siz nasıl buluyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz. 

  Sık Sorulan Sorular

  Yapay zeka, insanların doğal zekasından farklı olarak makineler/sistemler tarafından oluşturulan bir tür zekadır. İnsan zekası tarafından yaratılmış sistemlerin öğrenme, düşünme ve üretme gibi temel zeka fonksiyonlarını bağımsız yerine getirebilmesidir.

  ChatGPT, OpenAI isimli şirket tarafından geliştirilmiş, “yapay zeka” destekli sohbet botudur. Diyalog kurma konusunda gelişmiş kabiliyetleri bulunur ve kendisini geliştirir.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Oppo, Yapay Zekalı Air Glass 3'ü Duyurdu: Görünüşüyle Normal, Teknolojisiyle Olağanüstü!

  Oppo'nun Air Glass 3'ü, günlük yaşamda kullanım kolaylığı sunan, sesli asistanı ve yapay zekası ile dikkat çeken akıllı gözlükler arasında yer alıyor.

  Google Chrome, Yapay Zeka Destekli Yazma Asistanını Test Ediyor!

  Google, Chrome'da 'Yazmama Yardım Et' adı verilen yenilikçi bir yapay zeka destekli özelliği deniyor. Bu özellik, metin oluşturmaya yardımcı olmayı amaçlıyor.

  Yapay Zeka Destekli XNote Akıllı Defter Geliyor: İşte Detaylar!

  XNote, ChatGPT entegreli akıllı defter, Nisan'da $250'a satışta. Notlarınızı dijitalleştirin, randevu oluşturun ve daha fazlasını yapın.

  Yeni Yapay Zeka Google Gemma Tanıtıldı: İşte Özellikleri!

  Google'ın yeni yapay zeka modeli Gemma, yerel cihazlarda üstün performans için geliştirildi. Sorumlu AI gelişimine katkı sağlayan araç seti ile tanıtıldı.

  Yapay Zeka Rekabetinde Apple’dan Hamle Geldi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et