R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Yapay Zeka, Ekran Kartına Olan Talebi Artırdı: Fiyatlar %40 Oranında Yükseldi!

  Nvidia, yapay zeka GPU talebinde muazzam bir artışla karşı karşıya. Şirket, yapay zeka temelli işlemler için tasarladığı grafik işlemcilerinde talep kriziyle karşılaşma noktasına geldi.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  23.05.2023 21:20 1853 2 dk okuma süresi
  Yapay Zeka, Ekran Kartına Olan Talebi Artırdı: Fiyatlar %40 Oranında Yükseldi!
  Son Düzenleme:

  Nvidia'nın ekran kartı işletmesi, yapay zeka nedeniyle adeta bir patlama gösteriyor. Ancak şirket, TSMC'deki üretimini artırma çabalarıyla, talebi karşılamakta zorluk çekebilir. 

  Yeni başlayan bu ekran kartı krizinin, özellikle Nvidia'nın yapay zeka iş yüklerini karşılamak üzere tasarladığı profesyonel kartlar üzerinde bir etkisi bulunmaktadır. Ancak tüketici sınıfı kartlar da bu durumdan etkilenebilir.

  Nvidia Taleple Başa Çıkamıyor

  ChatGPT ve diğer üretken yapay zeka modellerinin hızla ilerlemesi, Nvidia'nın bu alana yaptığı yatırımların meyvelerini toplamasına yol açtı. Ancak Nvidia'nın A100 ve H100 dahil en son GPU'larını satın almak için teknoloji endüstrisinden firmalar sıraya girmiş durumda.

  Bu durumun bir süre daha devam edeceği anlaşılıyor. Çünkü bir dizi rapor, Nvidia'nın yapay zeka yongası talebini karşılamakta zorlanacağını belirtiyor. Nvidia'nın A100 modeli TSMC'nin 7nm işlem düğümünü kullanırken, geçtiğimiz Mayıs ayında sevkiyatına başlanan H100 modeli ise TSMC'nin 4N işlem düğümüne dayanıyor. Nvidia, H100 ve DGX H100 GPU destekli sunucularına büyük talep alıyor. Ancak son dönemdeki yapay zeka patlaması, şirketin talebi karşılamaya yönelik çabalarını zorlaştırıyor.

  Fiyatlar Uçuşa Geçti

  Daha önceden bildirdiğimiz gibi Nvidia, ABD yaptırımlarını aşmak amacıyla A100 ve H100 GPU'larının A800 ve H800 olarak adlandırılan kırpılmış versiyonlarını Çin'de satıyor. Bu kartlar, orijinallerinden yüzde 30 daha yavaş olmasına ve bazı kısıtlamaları bulunmasına rağmen, Çin'deki talep öyle büyük ki kartlar A100 ve H100'den yüzde 40 daha pahalıya satılıyor. Üstelik Tensor Core mimarisine sahip ilk GPU olan ve 2018'de piyasaya sürülen V100 bile Çin’de yaklaşık 10.000 dolara satılıyor. Nvidia A800 modeli ise ülkede 36.500 dolara satılıyor.

  Nvidia, siparişleri öncelikle Çin dışındaki teknoloji ortaklarına yönlendiriyor. Bu yüzden Çin'deki siparişlerin bir kısmının Aralık ayına kadar uzayabileceği belirtiliyor. Şu anda yapay zeka endüstrisi Nvidia için en kazançlı alan olarak görülüyor ve şirketin bu alana daha çok odaklanması bekleniyor. Ancak tüketici sınıfı ekran kartı arzında dengenin sağlanamaması durumunda, yine yeni bir ekran kartı krizi yaşanabilir.

  Yapay Zeka ve Ekran Kartı Talebi: Gelecekte Ne Bekleyebiliriz?

  Yapay zeka teknolojisinin hızla gelişmesi ve geniş çapta benimsenmesi, ekran kartı üreticileri için önemli bir talep oluşturuyor. Nvidia gibi öncü şirketler, bu artan talebi karşılamak için çaba harcıyorlar. Ancak bu, tüketici sınıfı kartların arzında bir azalmaya ve dolayısıyla fiyatların artmasına neden olabilir.

  Önümüzdeki yıllarda, yapay zeka teknolojilerinin daha da yaygınlaşması ve bu teknolojilerin gerektirdiği işlem gücünün artması bekleniyor. Bu durum, ekran kartı talebinin artmaya devam edeceği anlamına geliyor. Ancak üreticilerin bu talebi karşılamak için ne kadar başarılı olacakları henüz belirsiz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Katlanabilir iPhone, Huawei Mate X'in Dışa Katlanır Ekranına Benzeyebilir!

  Apple, katlanabilir iPhone modeli için dışa katlanır ekran üzerinde çalışıyor. Bu tasarım, katlanma izini azaltarak daha ince ve şık bir cihaz sunmayı hedefliyor.

  Türk Telekom İnternet Fiyatlarına Zam Yaptı: İşte Yeni Zamlı Fiyatlar!

  Türk Telekom 1 Temmuz 2024'ten itibaren internet ve diğer hizmet fiyatlarına zam yapacak. Yeni fiyatlar %15 artış gösterirken, taahhütlü tarifeler etkilenmeyecek.

  Yapay Zeka Furyasına Raspberry Pi de Giriyor!

  Raspberry Pi, Hailo iş birliğiyle yapay zeka çipi satmaya başlıyor. Yeni AI kiti, 70 dolara satışa sunulacak ve yapay zeka uygulamalarını yerel olarak çalıştıracak.

  Yapay Zeka Özellikli Asus Zenbook S16 Türkiye’ye Geliyor: İşte Fiyatı!

  Asus Zenbook S16, Ryzen AI 9 HX 370 işlemcisi ve 3K OLED ekranıyla Türkiye'de ön siparişe açıldı. Fiyatlar 74.598 TL'den başlıyor.

  Yapay Zeka, Ekran Kartına Olan Talebi Artırdı: Fiyatlar %40 Oranında Yükseldi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et