R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Yapay Zeka, Ekran Kartına Olan Talebi Artırdı: Fiyatlar %40 Oranında Yükseldi!

  Nvidia, yapay zeka GPU talebinde muazzam bir artışla karşı karşıya. Şirket, yapay zeka temelli işlemler için tasarladığı grafik işlemcilerinde talep kriziyle karşılaşma noktasına geldi.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  23.05.2023 21:20 1749 2 dk okuma süresi
  Yapay Zeka, Ekran Kartına Olan Talebi Artırdı: Fiyatlar %40 Oranında Yükseldi!
  Son Düzenleme:

  Nvidia'nın ekran kartı işletmesi, yapay zeka nedeniyle adeta bir patlama gösteriyor. Ancak şirket, TSMC'deki üretimini artırma çabalarıyla, talebi karşılamakta zorluk çekebilir. 

  Yeni başlayan bu ekran kartı krizinin, özellikle Nvidia'nın yapay zeka iş yüklerini karşılamak üzere tasarladığı profesyonel kartlar üzerinde bir etkisi bulunmaktadır. Ancak tüketici sınıfı kartlar da bu durumdan etkilenebilir.

  Nvidia Taleple Başa Çıkamıyor

  ChatGPT ve diğer üretken yapay zeka modellerinin hızla ilerlemesi, Nvidia'nın bu alana yaptığı yatırımların meyvelerini toplamasına yol açtı. Ancak Nvidia'nın A100 ve H100 dahil en son GPU'larını satın almak için teknoloji endüstrisinden firmalar sıraya girmiş durumda.

  Bu durumun bir süre daha devam edeceği anlaşılıyor. Çünkü bir dizi rapor, Nvidia'nın yapay zeka yongası talebini karşılamakta zorlanacağını belirtiyor. Nvidia'nın A100 modeli TSMC'nin 7nm işlem düğümünü kullanırken, geçtiğimiz Mayıs ayında sevkiyatına başlanan H100 modeli ise TSMC'nin 4N işlem düğümüne dayanıyor. Nvidia, H100 ve DGX H100 GPU destekli sunucularına büyük talep alıyor. Ancak son dönemdeki yapay zeka patlaması, şirketin talebi karşılamaya yönelik çabalarını zorlaştırıyor.

  Fiyatlar Uçuşa Geçti

  Daha önceden bildirdiğimiz gibi Nvidia, ABD yaptırımlarını aşmak amacıyla A100 ve H100 GPU'larının A800 ve H800 olarak adlandırılan kırpılmış versiyonlarını Çin'de satıyor. Bu kartlar, orijinallerinden yüzde 30 daha yavaş olmasına ve bazı kısıtlamaları bulunmasına rağmen, Çin'deki talep öyle büyük ki kartlar A100 ve H100'den yüzde 40 daha pahalıya satılıyor. Üstelik Tensor Core mimarisine sahip ilk GPU olan ve 2018'de piyasaya sürülen V100 bile Çin’de yaklaşık 10.000 dolara satılıyor. Nvidia A800 modeli ise ülkede 36.500 dolara satılıyor.

  Nvidia, siparişleri öncelikle Çin dışındaki teknoloji ortaklarına yönlendiriyor. Bu yüzden Çin'deki siparişlerin bir kısmının Aralık ayına kadar uzayabileceği belirtiliyor. Şu anda yapay zeka endüstrisi Nvidia için en kazançlı alan olarak görülüyor ve şirketin bu alana daha çok odaklanması bekleniyor. Ancak tüketici sınıfı ekran kartı arzında dengenin sağlanamaması durumunda, yine yeni bir ekran kartı krizi yaşanabilir.

  Yapay Zeka ve Ekran Kartı Talebi: Gelecekte Ne Bekleyebiliriz?

  Yapay zeka teknolojisinin hızla gelişmesi ve geniş çapta benimsenmesi, ekran kartı üreticileri için önemli bir talep oluşturuyor. Nvidia gibi öncü şirketler, bu artan talebi karşılamak için çaba harcıyorlar. Ancak bu, tüketici sınıfı kartların arzında bir azalmaya ve dolayısıyla fiyatların artmasına neden olabilir.

  Önümüzdeki yıllarda, yapay zeka teknolojilerinin daha da yaygınlaşması ve bu teknolojilerin gerektirdiği işlem gücünün artması bekleniyor. Bu durum, ekran kartı talebinin artmaya devam edeceği anlamına geliyor. Ancak üreticilerin bu talebi karşılamak için ne kadar başarılı olacakları henüz belirsiz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Google Chrome, Yapay Zeka Destekli Yazma Asistanını Test Ediyor!

  Google, Chrome'da 'Yazmama Yardım Et' adı verilen yenilikçi bir yapay zeka destekli özelliği deniyor. Bu özellik, metin oluşturmaya yardımcı olmayı amaçlıyor.

  Yapay Zeka Destekli XNote Akıllı Defter Geliyor: İşte Detaylar!

  XNote, ChatGPT entegreli akıllı defter, Nisan'da $250'a satışta. Notlarınızı dijitalleştirin, randevu oluşturun ve daha fazlasını yapın.

  Yeni Yapay Zeka Google Gemma Tanıtıldı: İşte Özellikleri!

  Google'ın yeni yapay zeka modeli Gemma, yerel cihazlarda üstün performans için geliştirildi. Sorumlu AI gelişimine katkı sağlayan araç seti ile tanıtıldı.

  Discord Nitro Türkiye Fiyatına Zam Geldi: İşte Yeni Fiyatlar!

  2024 yılında, Discord Nitro'nun sunduğu ekstra özelliklere ulaşım sağlayan üyelik bedelleri yüzde 40'lık bir artış gösterdi. İşte yeni fiyatlar!

  Yapay Zeka, Ekran Kartına Olan Talebi Artırdı: Fiyatlar %40 Oranında Yükseldi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et