R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Yapay Zeka Dall-E, Gelişmek İçin Shutterstock Kullanacak!

  Shutterstock ve OpenAI iş birliğini altı yıl daha uzatarak, yapay zeka modeli DALL-E'nin gelişimi için Shutterstock'un geniş kütüphanesini kullanması fırsatı doğdu. Bu iş birliği, yapay zekanın geleceğini şekillendirecek adımların atılmasına öncülük ediyor.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  12.07.2023 13:15 1574 2 dk okuma süresi
  Yapay Zeka Dall-E, Gelişmek İçin Shutterstock Kullanacak!
  Son Düzenleme:

  Shutterstock, OpenAI ile olan iş birliğini altı yıl daha uzatma kararı aldı. Bu kararla birlikte yapay zeka şirketinin, Shutterstock'un geniş görsel, video, müzik ve meta veri kütüphanesini kullanarak modellerini eğitme fırsatı doğdu. 

  Bu iş birliği kapsamında şirketlerin bir diğer hedefi ise Shutterstock'un Giphy platformunu kullanarak mobil kullanıcılara yapay zekayı getirmek.

  Dall-E, Shutterstock ile Daha İleri Gidecek!

  Shutterstock'un OpenAI ile olan iş birliği 2021 yılında başladı ve bu ortaklık, OpenAI CEO'su Sam Altman'ın "kritik" olarak nitelendirdiği bir aşama oldu. 

  Shutterstock, bu anlaşmanın bir parçası olarak metinden görüntüye AI modeli olan DALL-E'nin eğitimi için şirketin görüntülerini kullanmaya başladı. Ayrıca, geçen yıl Shutterstock, OpenAI'nin modellerini eğitme çalışmalarının tazminatını ödemek için bir fon kurdu.

  Dall-E ile Shutterstock Entegrasyonunun Yaratacağı Fırsatlar!

  Shutterstock, OpenAI'ın görsel oluşturucu aracını doğrudan web sitesine entegre etti. Bu entegrasyon, yapay zeka tarafından oluşturulan görsellerin DALL-E aracı kullanılmadan satışını engelledi. Ancak şimdi Shutterstock, bu entegrasyonu genişletiyor ve "tüm Shutterstock kütüphanesindeki herhangi bir görseli düzenleme ve dönüştürme" fırsatını kullanıcılara sunacak. Ayrıca, bu yılın başlarında Meta'dan satın aldığı GIF oluşturma platformu Giphy'ye de yapay zeka özellikleri eklemeyi planlıyor.

  Shutterstock'un aksine Getty Images gibi diğer görsel paylaşım platformları yapay zekaya karşı daha temkinli. Sanatçılar, eserlerinin yapay zeka modellerini eğitim için kullanılmasının risklerini dile getirdi. Getty Images, yapay zekanın platformunda ürettiği içerikleri tamamen yasaklayarak bu konudaki endişelere yanıt verdi. 

  Getty Images, Stability AI'a, web sitesinde "telif hakkı ile korunan milyonlarca görüntüyü yasadışı bir şekilde kopyaladığı ve işlediği" gerekçesiyle dava açtı. Shutterstock, DALL-E ile entegrasyon sayesinde kütüphanesinin büyüdüğünü görmüş olsa da, telif hakları konusu hala belirsiz ve ilerleyen zamanlarda sorun olabilir.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Google, Drive'da Dosya Kaybolma Sorunu İçin Düzeltme Yayınladı!

  Google Drive'da bir süre önce meydana gelen ve kullanıcıların veri kaybı yaşamalarına sebep olan sorun için Google tarafından bir düzeltme yayınlandı!

  Google’dan Dev Adım: Yeni Yapay Zeka Hızlandırıcısını Tanıttı!

  Google, yeni yapay zeka hızlandırıcısı ve AI hiper bilgisayarı ile devrimsel bir adım attı. Yenilikçi TPU v5p, hız ve verimlilikte sınırları zorluyor.

  Google Bard ve Gemini AI Modeli Geldi: Yapay Zekada Devrim Yaratan İnovasyon!

  Google Bard ve yeni Gemini AI modeli ile yapay zeka alanında devrimsel adımlar atılıyor. Google Bard, artık daha zeki ve yetenekli.

  Gmail’den Bomba Yenilik: Spam Mailler İçin Yapay Zeka Özelliği Devreye Sokuluyor!

  Gmail'in yapay zeka destekli spam algılama özelliği, RETVec sistemi sayesinde e-posta güvenliğini artırarak daha güvenli hale getiriyor.

  Yapay Zeka Dall-E, Gelişmek İçin Shutterstock Kullanacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et