R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Microsoft’tan ChatGPT Destekli Bing İçin Şaşırtan Sınırlama

  Son dönemde gündemden düşmeyen ChatGPT, Microsoft’tan büyük destek almıştı. Hatta şirket, popüler arama motoru Bing için ChatGPT sohbet robotu desteği getirmişti. ChatGPT destekli Bing arama motoru kullanıcılardan büyük ilgi gördü. Ancak gördüğü büyük ilgi ciddi bir yoğunluğa yol açtığından Microsoft yeni bir sınırlama kararı aldı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  19.02.2023 15:59 3087 2 dk okuma süresi
  Microsoft’tan ChatGPT Destekli Bing İçin Şaşırtan Sınırlama
  Son Düzenleme:

  Yapay zeka teknolojisine yeni bir soluk getiren “ChatGPT” sohbet robotu, “OpenAI” tarafından yayınlanmıştı. Oldukça başarılı diyaloglara sahip olmasıyla da kısa sürede çok popüler hale gelmişti. OpenAI’nin yapay zeka destekli sohbet robotunun başarısı ve popülerliği de teknoloji devlerinin ilgisini çekmişti. Özellikle teknoloji devi “Microsoft” cephesinden ChatGPT için OpenAI’ye milyarlarca Dolarlık yatırımlar gelmişti.

  Microsoft, yatırımları kapsamında da popüler arama motoruBing” için “ChatGPT” desteği getirmişti. Şirketin yayınladığı “ChatGPT” destekli Bing arama motoru da oldukça büyük ilgi gördü. Kullanıcılar, Bing arama motoruna çok fazla soru göndermeye başladı. Gelen soruların çok fazla olması nedeniyle de yeni Bing arama motorunun sohbet robotunda “kafa karışıklıkları” meydana geldiği belirtildi. Kullanıcılar, Bing arama motoruna sorulan sorulara garip yanıtlar aldığı yönünde şikayetlerde bulundu.

  Microsoft Bing’de Soru Sorma Limiti Getirdi

  Bing ChatGPT

  Mevcut yoğunluk ChatGPT destekli Bing arama motorunda kafa karışıklıklarına yol açtı. Microsoft, kullanıcıların sorularına garip yanıtlar almasının nedeninin “yoğunluk” olduğunu duyurdu. Şirket bu nedenle de ChatGPT versiyonuyla desteklenen yeni Bing için sınırlama getirmeye karar verdi.

  Şirketten yapılan açıklamada “yapay zeka” destekli yeni Bing arama motorunda kullanıcılara günlük soru sorma limiti getirildiğini açıkladı. Her Bing kullanıcısı, arama motorunda günlük en fazla “50 soru” sorabilecek. Ayrıca açıklamanın devamında kullanıcıların her bir “oturum” için en fazla “5 soru” sorabileceği belirtildi.

  Kullanıcıların bir oturumda 5 soru sormasından sonra yapay zeka sohbet robotu tarafından farklıkonu başlığıönerisi gelecek.

  Yeni Soru Sınırı Cevaplar İçin Yeterli

  Bing ChatGPT

  Microsoft, yaptığı açıklamada kullanıcıların her oturumda 5 soru sorabileceğini açıkladı. Bu 5 soru sınırının ise kullanıcının aradığı yanıtı bulabilmesi için yeterli olduğunu belirtti. Microsoft, açıklamasının devamında söz konusu limitte soru sayısının, kullanıcı geri bildirimlerine göre belirlendiğini belirtti.

  Şirkete göre yapay zekayla yapılan sohbetlerde kullanıcılardan sadece “%1oranındaki kısmı 50 sorudan fazla soru soruyor. Bu durumda kullanıcılar için getirilen soru sınırlamasının, genel kullanım pratiğinde sorun teşkil etmeyeceği belirtildi. 

  Microsoft, ChatGPT versiyonuyla desteklenen Bing arama motorunun gelişimini sürdürüyor. Kullanıcı geri bildirimleri üzerinden tespit edilen noktalara yönelik geliştirmeler yapıyor. Şirket bu süreçte yeni arama motorunun yoğunluğa bağlı kafasının karışmasını istemiyor. Zira böyle bir durumun yeni nesil Bing arama motoru için izlenimin olumsuz olmasından endişe ediyor.

  Şirketin açıklamasında ayrıca kullanıcıların yeni Bing’i “bilgilendirme” için kullanmasını öneriyor. Genel aramalarda kullanımının gereksiz yoğunluk yaratabileceğine dikkat çekiliyor.

  ChatGPT Kullanıcı Sayısı

  ChatGPT
  TarihKullanıcı Sayısı
  2022 Aralık1 Milyon
  2023 Ocak57 Milyon
  2023 Şubat100 Milyon

  Microsoft’un ChatGPT destekli Bing arama motoru versiyonunu nasıl buldunuz? Yeni Bing’e dair deneyimleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  Sık Sorulan Sorular

  ChatGPT, yapay zeka tabanlı bir sohbet robotudur. OpenAI şirketi tarafından geliştirilmiş 2022 Aralık ayında kullanıma sunulmuştur. Kullanıcılar, herhangi bir konuda robota soru sorarak, sohbet edebiliyor.

  Bing, Microsoft tarafından geliştirilmiş bir web arama motoru olarak hizmet vermektedir.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  X Platformunda Canlı Yayın Açmak İçin Premium Abonelik Gerekecek

  X platformunda canlı yayın açmak artık Premium abonelik gerektirecek. Elon Musk yönetimindeki bu değişiklik, kullanıcılar arasında tartışmalara yol açıyor.

  Snapchat’e Yapay Zeka Destekli Yeni Özellikler Geldi!

  Snapchat, yeni yapay zeka modeli GenAI ile AR deneyimlerini güçlendiriyor. Bitmoji arka planları, sohbet duvar kağıtları ve yapay zeka lensleri ile büyülüyor.

  PUBG UC Satın Almak İçin Yeni Adres: Plyr.com

  Bizler de sizlere, son zamanlarda adından sıkça söz ettiren Plyr.com’u tanıtmak istedik.  Plyr, güvenilir ve kolay bir şekilde; isterseniz üye olmaksızın alışveriş imkanı tanır.

  LinkedIn'de Yeni Dönem: Premium Abonelere Yapay Zeka Destekli İş Arama Özelliği Geliyor!

  LinkedIn, premium aboneler için yapay zeka destekli iş arama özellikleri sunuyor. Özgeçmiş uyarlama ve ön yazı oluşturma gibi yenilikler, süreci kolaylaştıracak.

  Microsoft’tan ChatGPT Destekli Bing İçin Şaşırtan Sınırlama

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et