R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Meta ve Microsoft’tan Yeni Yapay Zeka: Llama 2 Yapay Zeka Modeli Piyasaya Sürüldü!

  Meta ile Microsoft'un iş birliğiyle ortaya çıkan Llama 2 yapay zeka modeli, chatbot teknolojisine benzersiz bir ivme kazandırıyor. İşte bu inovatif modelin ayrıntıları!

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  19.07.2023 17:22 1409 2 dk okuma süresi
  Meta ve Microsoft’tan Yeni Yapay Zeka: Llama 2 Yapay Zeka Modeli Piyasaya Sürüldü!
  Son Düzenleme:

  Meta, bir yapay zeka modeli ailesi olan Llama'nın son halkası Llama 2'yi açıkladı. Bu yeni model, sohbet botlarına modern bir yaklaşım getiriyor ve halka açık veriler üzerinde eğitilmiş olan Meta'nın iddiasına göre önceki nesil Llama modellerine kıyasla performansı önemli ölçüde arttırıyor. 

  Llama 2'nin en çarpıcı özelliklerinden biri ise diğer modellere göre daha güvenli olması.

  Llama 2Ticari Kullanıma Sunuldu

  Llama 2, metin ve kod üretebilme yeteneğiyle diğer chatbot benzeri sistemlerle yarışabilir bir durumda. Ancak, Meta'nın kötüye kullanım endişeleri nedeniyle, herkesin Llama modelini kullanması mümkün olmamıştı. Ancak Llama 2, araştırma ve ticari kullanım için ücretsiz olarak sunulacak.

  Meta, Llama 2'nin, Microsoft ile genişletilmiş bir ortaklık sayesinde Windows'un yanı sıra Qualcomm'un Snapdragon yongalarını kullanan akıllı telefonlar ve PC'ler için optimize edildiğini belirtiyor. Bu sayede Llama 2'nin çalıştırılması daha kolay olacak.

  Llama 2 ve Llama'nın Farkları

  Llama 2'nin iki çeşidi bulunuyor; Llama 2 ve Llama 2-Chat. Bunlar, farklı karmaşıklıktaki versiyonlara ayrılmıştır. Llama 2, yapay zeka söz konusu olduğunda belirteç sayısının önemli olduğunu göstererek, iki trilyon belirteç üzerine eğitildi.

  Meta, Llama 2'nin eğitim verilerinin spesifik kaynaklarını açıklamıyor. Ancak, verilerin çoğunlukla İngilizce olarak web'den toplandığı belirtiliyor. Meta, Llama 2'nin, en büyük rakipleri olan GPT-4 ve PaLM 2'den biraz daha düşük performans gösterdiğini, ancak insan değerlendiricilerin Llama 2'yi kabaca ChatGPT kadar "yararlı" bulduğunu iddia ediyor.

  Her yapay zeka modeli gibi, Llama 2'nin de belirli ön yargıları bulunuyor. Özellikle, eğitim verilerindeki dengesizlikler nedeniyle "erkek" zamirlerini "kadın" zamirlerinden daha yüksek oranda üretmeye meyillidir. Ayrıca, açık kaynak modellerinin doğası gereği, modellerin tam olarak nasıl ya da nerede kullanılacağını tahmin etmek zordur. Ancak internetin hızla geliştiği düşünülürse bu bilgiye ulaşmamızın çok uzun sürmeyeceği tahmin ediliyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Epic Games Hacklendi: 200 GB Veri Çalındı!

  Epic Games, Mogilevich hacker grubunun saldırısına uğradı; 189 GB hassas veri çalındı ve darkweb'de satışa sunuldu.

  Intel Core i9-14900KS Geliyor: Özellikleri ve Çıkış Tarihi Belli Oldu!

  Intel Core i9-14900KS, çığır açan özellikleri ve yakın çıkış tarihiyle teknoloji dünyasını heyecanlandırıyor.

  Samsung Galaxy A35 Geliyor: Fiyatı ve Özellikleri Belli Oldu!

  Galaxy A35, yenilikçi tasarımı, güçlü işlemcisi ve etkileyici kamerasıyla dikkat çekiyor. Yeni modelin, özellikleri ve fiyatı açıklandı.

  YouTube Create Türkiye Sahnelerinde: Yenilikçi Video Oluşturma Deneyimi Başlıyor!

  YouTube Create artık Türkiye'de! İçerik üreticileri, ücretsiz araçlarla yaratıcılıklarını serbest bırakarak etkileyici videolar oluşturabilecekler.

  Meta ve Microsoft’tan Yeni Yapay Zeka: Llama 2 Yapay Zeka Modeli Piyasaya Sürüldü!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et