R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Gazetecileri Üzen Haber: Google, Haber Yazabilecek Yapay Zeka Geliştiriyor!

  Google, "Genesis" olarak adlandırdığı yapay zeka haber yazma teknolojisi üzerinde testler yapıyor. Bu teknoloji, gazetecilerin rolünü değiştirebilecek büyük bir potansiyele sahip. İşte detaylar!

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  20.07.2023 14:20 1320 2 dk okuma süresi
  Gazetecileri Üzen Haber: Google, Haber Yazabilecek Yapay Zeka Geliştiriyor!
  Son Düzenleme:

  Yapay zeka teknolojisi ve sunduğu yenilikler sürekli olarak hayatımızın bir parçası haline gelmekte. En son ortaya çıkan bilgiler, Google'ın "Genesis" adını verdiği bir yapay zeka haber yazma sistemini içeriden test ettiğini gösteriyor. Google'ın bu Genesis yapay zekasının haber metinleri oluşturabildiği iddia ediliyor.

  Gazetecilikte Yeni Bir Dönem: Yapay Zeka Haber Yazma

  New York Times'a göre, Google, Genesis kod adını verdiği ve haber yazma yeteneğine sahip bu yeni yapay zeka teknolojisini deniyor. Bu teknoloji devinin bu aracı sadece The Times'a değil, aynı zamanda The Wall Street Journal'ın sahibi olan Washington Post ve News Corp yöneticilerine de gösterdiği belirtiliyor. Tanıtım hakkında bilgi sahibi olan kişiler, Genesis'in gerek güncel olaylar gerekse başka tür bilgiler üzerinde çalışarak ham metinler oluşturabileceğini aktarıyorlar.

  Google'ın tanıtımını tedirgin edici bulan kaynaklar da mevcut. New York Şehir Üniversitesi'nde gazetecilik profesörü olan Jeff Jarvis, gazetecilerin bu aracı "eğer gerçeklere dayalı bilgileri güvenilir bir şekilde sunabiliyorsa" kullanmaları gerektiğini söyledi.

  Riskler ve Fırsatlar: Yapay Zeka Haber Yazma

  Google, Genesis'i henüz kamuoyuna sunmadığından, gerçekten sunup sunmayacağını veya yanlış bilgilerin yayılmasına yol açıp açmayacağını bilemiyoruz. Ancak, Google yapay zeka konusunda hızla ilerlemeye devam ediyor, özellikle Microsoft destekli OpenAI'ı yakalamaya çalışıyor.

  Yapay zeka haber yazma araçları, uydurma bilgiler üretme eğilimi gösteriyor, bu da haber makalelerinde denetimsiz kullanımlarının ciddi sonuçları olabilir. Ancak bu araçlar, günler sürebilecek raporları çok kısa bir sürede metne dönüştürebilir. Bu da önemli bir zaman tasarrufu sağlıyor, ancak hata faktörü hayati önem taşıyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yeni Yapay Zeka Google Gemma Tanıtıldı: İşte Özellikleri!

  Google'ın yeni yapay zeka modeli Gemma, yerel cihazlarda üstün performans için geliştirildi. Sorumlu AI gelişimine katkı sağlayan araç seti ile tanıtıldı.

  Google, Yeni Yapay Zeka Modeli Gemini 1.5'i Resmen Tanıttı: Sınır Tanımayan İşlem Kapasitesine Sahip!

  Google yeni yapay zeka modeli Gemini 1.5'i tanıttı. Gemini 1.5 modeli, büyük verileri işleyebilme kapasitesiyle yapay zeka alanında yeni bir çağ başlatıyor.

  OpenAI'den Yapay Zeka ile Video Devrimi: İşte Karşınızda Sora!

  OpenAI'nin yeni modeli Sora, metinden gerçekçi videolar üretiyor. ChatGPT ve DALL-E'nin ardından gelen bu yenilik, sanat ve tasarımda devrim yaratıyor.

  iPhone 16, Yeni Neural Engine ile Geliyor: Etkileyici Yapay Zeka Performansı Sunacak!

  iPhone 16, A18 ve M4 işlemciler ve gelişmiş Neural Engine ile yapay zeka performansında devrim yaratacak!

  Gazetecileri Üzen Haber: Google, Haber Yazabilecek Yapay Zeka Geliştiriyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et