R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Google, Dolandırıcılıkla Mücadele İçin Yeni Bir Özellik Geliştirdi!

  Google Voice, Dolandırıcılar ile mücadele etmek için yeni bir özellik geliştirdi. Bundan sonra şüpheli aramalar kırmızı renk ile etiketlenecek.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  03.01.2023 18:19 1840 3 dk okuma süresi
  Google, Dolandırıcılıkla Mücadele İçin Yeni Bir Özellik Geliştirdi!
  Son Düzenleme:

  Google tarafından paylaşılan bir gönderide, yeni bir güvenlik özelliği duyuruldu. Yeni özelliğe göre, bundan sonra şüpheli numaralardan gelen aramalar işaretlenecek. 

  Google Voice tarafından şüpheli aramalar, otomatik olarak etiketlenecek. Bu özellik sayesinde dolandırıcılık faaliyetlerinin önüne geçilmesi bekleniyor.

  Şüpheli aramalar kırmızı ile etiketlenecek

  Google Voice, şüpheli olduğunu düşündüğü aramaları bundan sonra etiketleyecek. Kullanıcılara şüpheli bir arama aldığı zaman, ekranda kırmızı bir işaret yer alacak. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, dolandırıcılığa karşı alarm halinde olacaklar. Aramaların şüpheli olup olmadığı ise yapay zeka tarafından anlaşılacak. Şüpheli aramalar, ekranda ve arama geçmişinde kullanıcılara gösterilecek.

  Google Voice, bu özellik ile telefon dolandırıcılarının önünü kesmeyi hedefledi. Kullanıcılar, kırmızı etiketli numaraları kolay bir şekilde engelleyebilecekler. Engellenmiş numaralar ise tekrar arama yapmak istediklerinde direkt olarak sesli mesaja aktarılacaklar. Bu numaralar, arama geçmişinden silinecek ve spam kutusuna gönderilecekler.

  Yeni özellik sayesinde, yapay zeka tarafından şüpheli aramalar belirlenecek. Fakat yapay zeka, bir hata yapmışsa bunu kullanıcılar düzeltebilecek. Yani şüpheli olmamasına rağmen şüpheli zannedilen aramalar, kullanıcılar tarafından belirtilebilecek. Böylece kırmızı işaretlenen ama aslında şüpheli olmayan aramalar, diğerlerinden ayrılabilecek. 

  Kullanıcılar, bu aramaları almak istediğini belirterek numaraları şüpheli kategorisinden çıkarabilecekler. Yeni özellik kısa süre içerisinde bütün kullanıcılara sunulacak. İki hafta sürecek olan deneme aşamasından sonra, tüm dünyada kullanılacak.

  Google Voice yeni özellik nasıl aktif edilir?

  Şüpheli aramaların otomatik olarak işaretleneceği yeni özellik kullanılmaya başlandı. 2 haftalık deneme süresinden sonra özellik, tüm dünyada kullanılacak. Yeni özelliğin aktif edilebilmesi ise oldukça kolay. Yeni özelliği aktif etmek isteyen kullanıcılar aşağıdaki adımları takip ederler:

  • Ayarlar > Güvenlik > İstenmeyen postayı filtrele

  Google dolandırıcılıkları nasıl önlenir? Dolandırıcılıklar nasıl bildirilir?

  Google, kullanıcılarına en güvenilir kullanıcı deneyimini sunmayı hedefler. Bu konuda kapsamlı önlemler alarak dolandırıcılıkların önüne geçmeye çalışır. Dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunan insanların saptanması için çalışmalar yürütür. Dolandırıcılıkla insanları kandırmaya çalışan insanlar ile mücadele mümkündür. En sık karşılaşılan dolandırıcılık vakalarına karşı genel olarak önlemler alınabilmektedir. Bu önlemler arasında en genel olanlar aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Dolandırılma ihtimali olduğunu hisseden kullanıcılar aşağıdaki tabloda yazıldığı şekilde hareket etmelidirler.

  Acele edilmemesi gerekirDolandırıcılar, insanlar üzerinde aciliyet hissiyatı bırakmaya çalışırlar. Yaptıkları illegal aktivitelerin fark edilmesini istemezler. Bu yüzden işlerini bir an önce tamamlamak isterler. Kullanıcıların bir başkasına akıl danışmasını tercih etmezler. Dolandırmak istedikleri insanları, genelde çok kısa süre içerisinde dolandırırlar. Bu süre zarfında iletişimi kesmeyi tercih etmezler. İnsanların kendilerine ya da tanıdıklarına soru sormalarının önüne geçmeye çalışırlar. Acele bir şekilde bir aksiyon alınması istendiğinde, sakin olunması gerekir. Akıllardaki sorular cevap bulmadan herhangi bir işlemin gerçekleştirilmemesi gerekmektedir. Aciliyet hissine kapınıldığı zaman, etraflıca düşünülmesi ve beklenmesi doğru olacaktır. 
  Araştırma yapılması ve bilirkişilere danışılması durumu kurtarırDolandırıcıların en sık kullandıkları yöntemler arasında güvenilir kurumlardan arama taklidi yapma gelir. Banka ya da bilinen şirketlerden aradıkları noktasında yalan söylerler. Bu şekilde insanların güvenlerini kazanmaya çalışırlar. Böyle durumlarda ilgili banka ya da şirket ile iletişime geçilmesi gerekir. Bahsedilen tarzda bir işlemin gerekip gerekmediğine dair araştırma yapılması gerekmektedir. Dolandırıcılardan alınan verilerin doğruluğunun ispat edilmesi için araştırma yapılır. İlgili konuda uzman olan bir tanıdık var ise, akıl danışılması uygun olacaktır. Mantıksız gelen herhangi bir söylem olduğu halde, harekete geçmemek gerekir.
  Para göndermeden önce emin olunması gerekirBankalar ya da saygın kurumlar, kişilerden acil ödeme yapmasını istemezler. Ödemeler daha planlı ve sakin bir şekilde müşterilerden istenir. Dolandırıcılar ise ödemelerin acil olarak yapılmasını isterler. Yapılmadığı takdirde olacaklar ile ilgili korkutucu senaryolar anlatırlar. Bu tarz durumlarda ödeme yapmadan önce düşünmek gerekir. İçe sinmeyen bir durum var ise ödemelerin bekletilmesi daha sağlıklı olacaktır. Araştırma yapıldıktan ve emin olunduktan sonra ödemelerin yapılması daha mantıklıdır. 
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  ABD’de TikTok’a Bir Şok Daha! Yeni TikTok Yasağı Açıklandı!

  Son dönemin en tartışmalı sosyal medya uygulamalarından TikTok, yine bir erişim yasağıyla gündeme geldi. ABD'de 15 üniversitenin TikTok kullanımını yasakladığı açıklandı. İşte detaylar!

  Forza Motorsport Oyunu için Yeni Bir Video Yayınlandı!

  Forza Motorsport oyunu için yeni bir video yayınlandı. Paylaşılan videoda oyun ile ilgili birçok detaya yer veriliyor!

  iOS 17 Yenilikleri Ortaya Çıkmaya Başladı!

  İddialara göre Apple, iOS 17 güncellemesinde birçok yeniliğe imza atacak. Tahminlere göre güncellemenin, 2023 Eylül'de gelmesi bekleniyor!

  Oppo Reno 8T 4G Özellikleri Sızdırıldı!

  Oppo Reno 8T 4G'nin özellikleri ve fiyatı sızdırıldı. 8 Şubat tarihinde piyasaya çıkması beklenen ürünün fiyatı ise 399 euro olacak!

  Google, Dolandırıcılıkla Mücadele İçin Yeni Bir Özellik Geliştirdi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et