R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  ChatGPT ile Sağlık Hizmetlerinde Yeni Bir Dönem: Hasta Kapasitesi Artıyor

  ABD'deki bir sağlık hizmetleri zinciri, GPT-4 modeline dayanan bir yapay zeka aracı kullanarak tıbbi kayıtlar oluşturuyor. Bu şekilde daha fazla hasta kabulü amaçlanıyor ve aynı zamanda ChatGPT tarafından da kullanılıyor.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  08.06.2023 15:49 1701 2 dk okuma süresi
  ChatGPT ile Sağlık Hizmetlerinde Yeni Bir Dönem: Hasta Kapasitesi Artıyor
  Son Düzenleme:

  GPT-4, sağlık hizmetlerinde fark yaratıyor: OpenAI'nin bu son teknoloji ürünü, sağlık alanında güçlü bir etki yaratmaya başladı. GPT-4'ün sahibi OpenAI, ChatGPT adlı popüler sohbet botunun arkasında dururken, bu botun da GPT-4 üzerinde çalıştığını belirtmekte fayda var. Ayrıca Amerika merkezli sağlık hizmetleri ağı Carbon Health, GPT-4’ü kendi sistemlerine entegre ederek “muhteşem” sonuçlar elde etti.

  Yapay Zeka ile Sağlık Hizmetlerinde Entegrasyon Dönemi

  Carbon Health, "insan odaklı hibrit sağlık hizmeti sağlayıcısı" olarak tanımlanır ve teknolojiyi kullanarak mükemmel sağlık bakımını daha ulaşılabilir hale getirir. Şirket, sağlık hizmetlerinde yapay zekanın önemini benimseyerek otomatik bir not yazma aracı ile doktorların iş yükünü azalttı.

  Carbon Health'in yapay zeka sistemine Carby adı verilmiş olup, şirketin Amerika'daki birinci basamak sağlık hizmetleri ve acil bakım klinikleri için 100'den fazla noktada kullanılan elektronik sağlık kayıt (EHR) sistemine entegre edilmiştir. Carby, hasta ve doktor arasındaki görüşmeler sırasında toplanan verilerle çalışırken, hastanın rızası, check-up görüşmesinin kaydedilmesi ve işlenmesi için gereklidir.

  Zaman Tasarrufu: 16 Dakikalık İşlem 4 Dakikaya İndi

  Sözlü görüşmeler, Amazon'un AWS Transcribe Medical bulut hizmeti aracılığıyla metne çevrilmektedir. Ardından tüm bilgiler, hastanın mevcut sağlık verileri ile birlikte OpenAI'ın GPT-4 modeline işlenmek üzere gönderilir.

  Carbon Health, GPT-4'ün sağlık ve tıbbi veri özetlerini sadece 4 dakika içinde oluşturabildiğini ifade ediyor. Aynı sonuçları elde etmek için insan doktorların 16 dakika ihtiyaç duyduğunu düşünürsek, bu, önemli bir zaman tasarrufu anlamına geliyor. Şirket, bu "çığır açan prosedür" sayesinde kliniklerin daha fazla hasta kabul edebileceğini belirtiyor.

  %88 Doğruluk Oranı ile Sağlık Hizmetlerinde Yapay Zeka

  Tüm üretken yapay zeka modelleri gibi GPT-4 de hatalara eğilimlidir ve bazen gerçek olmayan şeyleri gerçekmiş gibi oluşturabilir. Bu nedenle, doktorların yapay zekanın oluşturduğu metni kontrol etme ve doğrulama ihtiyacı devam ediyor. Şimdilik doktorların, AI tarafından sunulan her tıbbi kararı gözden geçirmek ve doğrulamak zorunluluğu var. Ancak bu durum, Carby'nin olası yanıltıcı eğilimine rağmen, yüzde 88 oranında düzeltme ihtiyacı duymadan kabul edilebilir tıbbi kayıtlar oluşturabildiği gerçeğini değiştirmiyor.

  Carbon Health, bu üretken yapay zeka modelinin 130'dan fazla klinikte kullanıldığını ve 600'den fazla sağlık çalışanının bu yeni otomasyon prosedürüne erişiminin olduğunu bildiriyor. San Francisco'daki bir klinikte yapılan testler, Carby'nin aynı zaman diliminde tedavi edilebilecek hasta sayısında yüzde 30'luk bir artış sağladığını göstermiştir.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde SMA Hastalığına Dikkat Çeken Eylem Trafiği Durdurdu

  15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde bu akşam çift yönlü olarak trafiğe kapatılmasıyla birlikte büyük bir trafik kaosu yaşandı. SMA hastalarına dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen bireysel bir eylem nedeniyle kapanan köprüde, polis ekipleri geniş güvenlik ö

  TRT 1 Neden Yok? TRT Nasıl Ayarlanır, TRT Yeni Frekansı Nedir?

  TRT 1 frekans bilgileri ve ayar detayları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz. EURO 2024 maçlarını kesintisiz ve yüksek kalitede izlemek isteyenler için güncellenmiş frekans bilgilerini ve TRT 1'in nasıl ayarlanacağını adım adım açıklıyoruz

  WhatsApp, Yeni Görüntülü Arama Özelliklerini Duyurdu: İşte Gelen Yenilikler!

  WhatsApp, yeni görüntülü arama özellikleriyle sesli ekran paylaşımı, 32 kişilik katılımcı sınırı ve konuşan kişi vurgulama gibi yenilikler sunacak!

  LinkedIn'de Yeni Dönem: Premium Abonelere Yapay Zeka Destekli İş Arama Özelliği Geliyor!

  LinkedIn, premium aboneler için yapay zeka destekli iş arama özellikleri sunuyor. Özgeçmiş uyarlama ve ön yazı oluşturma gibi yenilikler, süreci kolaylaştıracak.

  ChatGPT ile Sağlık Hizmetlerinde Yeni Bir Dönem: Hasta Kapasitesi Artıyor

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et