R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Uzay Yolculuğu İçin Yapılan Başvuru Sayısı Açıklandı! Rekor Başvuru Alındı!

  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye’nin uzay programı kapsamında uzaya gönderilecek kişi için açılan başvurulara gelen rekor talebi açıkladı.

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 25.05.2022 18:55 1247 2 dk okuma süresi
  Uzay Yolculuğu İçin Yapılan Başvuru Sayısı Açıklandı! Rekor Başvuru Alındı!
  Son Düzenleme:

  Türkiye Uzay Ajansı(TUA), uzay programı kapsamında 2023 yılında “insanlı uzay görevi” projesini başlattı. TUA, program kapsamında uzaya gönderilecek ilk Türk vatandaşı için başvuruları almaya başladı. 

  İlk Gün Başvuru Sayısı Açıklandı!

  TUA, uzay programı görevi kapsamında uzaya Türk astronot göndermeyi hedefliyor. 2023 yılında gerçekleştirilmesi planlanan uzay yolculuğuna kimin çıkacağı ise 2022 bitmeden belli olacak. Bunun için TUA tarafından bir başvuru açılmıştı.

  Türkiye Uzay Ajansı

  TUA’nın uzaya göndereceği Türk astronot olmak isteyen tam 31.000 kişi ilk başvurusunu iletti. Ayrıca aynı süre içerisinde TUA uzay programı resmi web sitesi tam 4 Milyon gibi devasa bir oranda ziyaret aldı.

  İlk günde başvuru yapan 31.000 kişiden sadece 255 kişi şartlara uygun.

  Türkiye Uzay Ajansı İlk Astronot Başvuruları Ne Zamana Kadar Devam Ediyor?

  Türkiye Uzay Ajansı tarafından 24 Mayıs itibariyle başvurular alınmaya başlandı. Başvuruların açılmasından sonra yoğun talebin geldiği program için son başvuru tarihi ise 23 Haziran olarak belirlendi. Vatandaşlar 23.06.2022 saat 20:23’e kadar başvurularını iletebilecek.

  TUA Uzay Programı Başvuru Şartları Neler?

  Türkiye Uzay Ajansı tarafından uzaya gönderilecek ilk Türk astronotun seçiminde aranan kriterlerde açıklandı. Buna göre başvuracak kişilerin karşılamaları gereken şartlar;

  TUA Uzay Programı Başvuru ŞartlarıKriterler
  Yaş23 Mayıs 1977 tarihi ve sonrasında doğmuş olmak.
  Boy149.5 cm ile 190.5 cm arası
  Kilo43 kg ile 110 kg arası
  Dilİngilizce
  EğitimÜniversitelerin Mühendislik, Fen Bilimleri/ Temel Bilimler, Fen Bilimleri alanındaki Eğitim ve Tıp fakültelerinden mezun olmak
  SağlıkSağlık sorunlarının bulunmaması.

  Siz ilk Türk astronot olmak için başvurdunuz mu? veya başvuru yapmayı düşünüyor musunuz? Yanıtlarınızı yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Hubble Uzay Teleskobu’ndan Orion Bulutsusu’nun Yeni Fotoğrafı Geldi!

  James Webb Uzay Teleskobu'nun ardından geri planda kalmış gibi görünse de Hubble Uzay Teleskobu'ndan yeni bir fotoğraf geldi. Uzay araştırmaları için oldukça faydalı olacağı belirtilen Orion Bulutsusu'ndan gelen yeni fotoğraf dikkat çekti.

  Honor of Kings Kapalı Beta İçin Türkiye Erişimi Açıldı!

  Türkiye'deki Honor of Kings oyuncuları, şirketin yeni "Honor of Kings Kapalı Beta" testlerine katılmaya başladı. Erişime açılan Beta testlerine dair ilk detaylarda ortaya çıktı.

  Efsane Medya Oynatıcı Winamp İçin Yeni Güncelleme

  Bir dönemin en popüler medya oynatıcısı Winamp, yenilenen özellikleriyle yeniden geliyor. Yeni Winamp artık Microsoft Windows 11 işletim sisteminde de kullanılabilecek. İşte Winamp 5.9 sürümü güncellemesinin detayları!

  Apple Music ve Spotify İçin Yeni Rakip! TikTok Music Geliyor!

  Müzik ve görsel efektli kısa videoların paylaşıldığı ve çoğu kullanıcının yeni şarkıları keşfettiği TikTok, yaptığı yeni başvuruyla müzik servisi getiriyor. TikTok Music adıyla Spotify ve Apple Music için yeni rakip oluyor.

  Uzay Yolculuğu İçin Yapılan Başvuru Sayısı Açıklandı! Rekor Başvuru Alındı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et