R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Uluslararası Uzay İstasyonu’na İlk Kez Sivil Mürettebatlı Yolculuk Yapıldı!

  NASA’nın uzay turizmi sonunda gerçeğe dönüştü. NASA, AX-1 projesiyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na 4 sivil astronotu başarıyla ulaştırdı.

  Rokito Rokito 11.04.2022 12:36 390 2 dk okuma süresi
  Uluslararası Uzay İstasyonu’na İlk Kez Sivil Mürettebatlı Yolculuk Yapıldı!
  Son Düzenleme:

  NASA hem insanın uzay yolcuğu için hem de Uluslararası Uzay İstasyonu(ISS) için yeni bir dönem başlatmış oldu. Tarihte ilk defa ISS’ye sivil astronotlar gitti. “AX-1” adı verilen uzay turizmi projesi kapsamında Axiom Space tarafından istasyona 4 sivil astronot gönderdi. Proje NASA, SpaceX ve Aixom Space tarafından yürütüldü.

  Uzay İstasyonu’na İlk Sivil Yolculuk Başarıyla Tamamlandı

  Dragon Uzay Aracı, Florida'da bulunan Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatıldı. 4 kişilik ekibi taşıyan SpaceX' in Dragon Uzay Aracı, yaklaşık 21 saatlik bir yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştı. Fırlatmada kullanılan SpaceX’in Falcon 9 roketi de 5.kez yere sağlam bir şekilde iniş yapmayı başardı.

  SpaceX resmi Twitter hesabından ISS’ye başarıyla kenetlemenin videosunu yayınladı.

  Tamamı sivil astronotlardan oluşan AX-1 ekibi, Cumartesi sabah erken saatlerde Uluslararası Uzay İstasyonuna sorun yaşamadan kenetlenmeyi başardı. Kenetlenmenin başarıyla tamamlanması, insanın uzay macerasında yeni bir dönemi de başlatmış oldu. Çünkü Uluslararası Uzay İstasyonu ilk defa siviller tarafından da ziyaret edilmiş oldu. Bu olay, uzay turizmi için bir mihenk taşı olacak.

  Daha önce 5 defa ertelenmişti

  NASA, uzay turizmi projesi kapsamında tarihe yazılan bu anı daha önce 5 defa çeşitli nedenlerle ertelemek zorunda kalmıştı. Ancak uzun süren mücadelenin ardından ekip, sonunda başarıya ulaştı. NASA fırlatmayı teknik nedenlere bağlı olarak 5 defa ertelemişti.

  1 Hafta Uluslararası Uzay İstasyonunda Kalacaklar

  ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan “Axiom Space” şirketi tarafından yürütülen “AX-1” projesinin maliyetinin, Jeff Bezos’a ait olan “Blue Origin” şirketinin yaptığı yolculukla aynı seviyede olduğu belirtiliyor. Ancak aralarında büyük bir fark var.

  Blue Origin, Jeff Bezos ve yanında Star Trek filminin “Kaptan Kirk” karakterine hayatn veren William Shatner gibi isimlerin bulunduğu yolculuk birkaç dakikalıktı. Axiom Space şirketinin ISS’ye gönderdiği ekip tam 1 hafta boyunca orada kalacak.

  Soldan sağa doğru: Larry Connor, Michael López-Alegría , Mark Pathy ve Eytan Stibbe

  4 kişiden oluşan AX-1 görev gücünün liderliğini eski NASA görev komutanı olan Michael López-Alegría yapıyor. Görev gücünün sivil cephesinde ise, Amerikalı emlak yatırımcısı Larry Connor, Kanadalı işadamı Mark Pathy ve İsrailli eski bir savaş pilotu Eytan Stibbe bulunuyor. 3 maceraperestin bu deneyimi tadabilmek için kişi 55 milyon Dolar ödedikleri öne sürülüyor.

  Axiom Space kendi uzay istasyonunu inşa edecek

  Axiom Space şirketi, “AX-1” projesinin, düşük dünya yörüngesini turizme açılması noktasında öncü olduğunu açıkladı. Şirket ayrıca en kısa vadede uzay istasyonuna minimum 3 ticari uçuş daha yapmayı planladığını açıkladı. Planlarını bununla sınırlı tutmayan Axiom Space şirketinin ayrıca yörüngede kendi özel sermayeli uzay istasyonunu inşa etmeyi planlıyor.


   Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.net Forum’dan bizlerle paylaşabilirsiniz. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum
  • Bip
   Bip 7 ay önce
   Nasip olur mu 😅

  İlgili İçerikler:

  Galaksilerin Çarpışması Hubble Uzay Teleskobundan Kaçmadı! Çarpışmanın Fotoğrafları Dünya’ya Gönderildi!

  Hubble Uzay Teleskobu, iki galaksinin çarpışma anı fotoğraflarını çekti. Teleskop, çektiği çarpışma fotoğraflarını Dünya’ya gönderdi.

  MIUI 14 Güncellemesi Geliyor! Yeni Güncellemeyi İlk Alacak Olan Akıllı Telefon Modelleri Açıklandı!

  Yapılan açıklamalara göre MIUI 14 güncellemesi çok yakında tanıtılacak. Çin merkezli sosyal medya ağı Weibo, güncellemeyi ilk alacak modelleri paylaştı.

  TikTok Entegrasyonuna Sahip İlk Tarayıcı: Opera!

  Opera, masaüstü tarayıcısına TikTok uygulaması için kısayol ekledi. Opera tarayıcısı, bu kısayol ile kullanıcılara TikTok’a hızlı erişim imkanı sunuyor.

  Call of Duty®: Warzone™ 2.0 İlk Kez Steam'de!

  16 Kasım lansmanından önce CoD: Warzone 2 oyunu Steam'e geldi. Oyunun satışının başlamasıyla beraber uzun süredir oyunu bekleyenler, oldukça heyecanlandılar.

  Uluslararası Uzay İstasyonu’na İlk Kez Sivil Mürettebatlı Yolculuk Yapıldı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et