R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Uluslararası Uzay İstasyonu’na giden ilk turistler geri dönemiyor!

  NASA’nın 9 Nisan’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na(ISS) gönderdiği ilk uzay turistleri sorunlarla boğuşmaya devam ediyor. Görevleri biten ekip şimdi de geri dönemeyerek, ISS’de mahsur kaldı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  22.04.2022 21:42 2794 2 dk okuma süresi
  Uluslararası Uzay İstasyonu’na giden ilk turistler geri dönemiyor!
  Son Düzenleme:

  Uzun süredir konuşulan uzay turizmini gerçeğe dönüştüren NASA, 9 Nisan’da 3’ü sivilden oluşan 4 kişilik bir ekibi Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndermişti. Fırlatma “Axiom-1” projesi kapsamında SpaceX’in Falcon 9 roketi ve Crew Dragon uzay aracı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Son derece başarılı geçen fırlatmanın ardından sivil astronotlar ilk defa ISS’ye tam 20 saatlik yolculuğu ardından vardı ve kenetlenmeyi başardı.

  Kötü hava koşulları peşlerini bırakmıyor

  NASA

  Axiom-1 projesi kapsamında şu anda ISS’de bulunan 4 kişilik ekip, görev süresini tamamlamayı başarmıştı. Geçtiğimiz Salı günü ISS’den ayrılarak, yeryüzüne geri dönüşleri planlanmıştı. Ancak ekibin inmesi için öngörülen ABD’nin Florida eyaleti kıyılarında yaşanan kötü hava koşulları buna müsaade etmedi. Bu yüzden ekibin ISS’den Dünya’ya dönüşleri bir süre daha beklemek zorunda.

  Meteorolojik veriler ışığında NASA, ekibin Dünya’ya dönüşü için Pazar gününü düşünüyor. Ancak henüz hiçbir şey netlik kazanmış değil!

  NASA normalde, Axiom-1 projesi kapsamında 4 kişilik ekibi, Şubat ayında ISS’ye göndermeyi planlıyordu. Ancak hazırlıkların yetişmeyeceği ve yanı sıra Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki mevcut trafik nedeniyle projenin fırlatma tarihi 1 ay ertelenerek Mart ayına alınmıştı. Ardından bir ertelemede bürokratik çalışmalar neden gösterilerek getirildi ve fırlatma 3 Nisan’a ertelenmişti.

  Fırlatma rampası testleri vb. pek çok nedenle Şubat ayında yola çıkması öngörülen ekip ancak 9 Nisan’da fırlatma gerçekleşmişti. 

  NASA

  NASA’nın ISS’deki ilk uzay turizmi projesi Axiom-1 ekibinde 4 kişi bulunuyor. Bu 4 kişilik ekip: Amerikalı girişimci Larry Connor , Kanadalı yatırımcı Mark Pathy, eski İsrail Hava Kuvvetleri pilotu Eytan Stibbe ve eski bir NASA görev komutanı Michael López-Alegría’dan meydana geliyor.

  NASA’nın uzay turizmiyle ilgili çalışmaları hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan bizimle paylaşabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Arka Sokaklar ilk ne zaman başladı? Arka Sokaklar kaç bölüm?

  Arka Sokaklar dizisi, 2006 yılında başlayan ve yıllardır izleyicileri ekran başına kilitleyen uzun soluklu bir yapımdır. Bu yazıda, Arka Sokaklar'ın başlangıç tarihi, bölüm sayısı ve dizi hakkında merak edilen diğer detayları bulabilirsiniz.

  NASA Duyurdu: Mars’taki Tüm Uzay Araçlarıyla İletişim Kesildi!

  NASA, Mars'taki tüm araştırma robotları ve sondalarla olan bağlantının geçici olarak kesildiğini duyurdu. Bu sorunun yaklaşık iki hafta süreceği bildirildi.

  Toyota Hedef Büyüttü: Uzay Aracı Space Mobility Geliyor!

  Toyota'nın uzay aracı Space Mobility, gezegenler arası seyahat için yeni bir dönemin başlangıcını işaret ediyor.

  Dünyanın ilk 3D Yazıcıyla Üretilen Roketi Uzaya Fırlatılacak!

  3D yazıcı teknolojisi bu kez uzay araştırmalarında kullanıldı. Dünyanın ilk 3D yazıcıda üretilen roketinin uzaya fırlatılacağı açıklandı.

  Uluslararası Uzay İstasyonu’na giden ilk turistler geri dönemiyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et