R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Türksat 5B Uydusu Hizmete Giriyor! İşte Türksat 5B Uydusunun Kazandıracakları!

  Geçen yılın sonunda uzaya gönderilen Türksat 5B uydusunun sonunda ne zaman hizmete alınacağı açıklandı. Türksat 5B uydusunun hizmete gireceği tarih ve getireceği önemli avantajlar duyuruldu. İşte detaylar!

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 09.06.2022 19:50 1516 3 dk okuma süresi
  Türksat 5B Uydusu Hizmete Giriyor! İşte Türksat 5B Uydusunun Kazandıracakları!
  Son Düzenleme:

  Türkiye Uzay Ajansı(TUA) son yıllarda uzay alanında önemli projelere ve işbirliklerine imza atıyor. TUA, son olarak 2021’in Aralık ayında uzaya Türksat 5B uydusunu göndermiştir. TUA,  Türksat 5B uydusunu, dünyaca ünlü milyarder Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketinin “Falcon 9” roketiyle göndermişti. Aradan geçen 6 aylık sürenin ardından Türksat 5B uydusunun ne zaman hizmete alınacağı da resmi olarak açıklandı.

  Türksat 5B Yörüngesine Oturdu

  Geçen yılın son ayında gönderilmiş ve fırlatılmasının üzerinden 6 ay geçmiş olmasına rağmen Türksat 5B uydusu henüz hizmete alınmamıştı. Bunun nedeninin bir sorun olmadığı ve uydunun uzayda yörüngeye yerleşmesi için geçen olağan bir süreç olduğu açıklanmıştı. Nitekim geçen ay uydunun yolculuğunu tamamlayarak esas olması gereken yörüngeye yerleşmeyi tamamladığı duyurulmuştu.

  Türksat 5B Uydusu Ne Zaman Devreye Alınacak?

  TUA ve TÜRKSAT, uzaydaki yolculuğunu ve testlerini tamamlayan Türksat 5B uydusunun aktif görevine 14 Haziran’da başlayacak.

  17 Mayıs’tan bu yana da üzerinde testlerin sürdürüldüğü Türksat 5B uydusunun şu an için kullanıma hazır durumda olduğu belirtildi. TUA, Türksat 5B uydusunun 14.06.2022 tarihi ile birlikte devreye alınacağını açıkladı.

  Türksat 5B uydusu ile birlikte Türkiye’nin uzaya gönderdiği ve aktif olarak kullanımda olan “aktif haberleşme uydusu” sayısını da beşe çıkartmış oldu.

  Türksat 5B Uydusunun Faydaları Ne Olacak?

  Türksat 5B

  Türkiye’nin uzaydaki aktif haberleşme uydularının arasına katılacak olan Türksat 5B uydusunun, özellikle haberleşme ve internet altyapısı konusunda önemli faydaları olacağı belirtiliyor. Özellikle internet hizmetleri odağında faaliyet gösteren uyduların bant kapasitesini belirten Ka-Bant için artış sağlamış olacak.

  Açıklanan verilere göre Türksat 5B uydusunun devreye girmesiyle birlikte Türkiye’nin Ka-Bant kapasitesi 24.775 Mhz olacak(Öncesinde 1.800 Mhz kapasitesindeydi). Türksat 5B, ayrıca haberleşme altyapısı kapasitesini belirten Ku-Band içinde 1.184 Mhz artış oluşturacak.

  Türkiyet, Türksat 5B devreye girdiğinde televizyon yayın ağını da genişletmiş olacak. Özellikle Orta Doğu bölgesinin tümü için yayın yapılabilecek. Ayrıca Akdeniz ülkelerinin tamamı, Afrika’nın doğu, güney ve kuzey kesimleri  de televizyon ağının ulaştırılabileceği bölgeler arasında yer alacak.

  Türksat 6A Uydusu Geliyor

  TÜRKSAT tarafından sürdürülen testleri tamamlanan ve 14 Haziran’da görevine başlayacak olan Türksat 5B uydusunun ardından Türksat 6A uydusu da geliyor. Göreve alınmasına kısa bir süre kalan 5. aktif haberleşme uydusu “AIRBUS D&S” şirketi tarafından üretilmişti. Ayrıca ASELSAN tarafından da bazı bileşenleri için üretim çalışmaları gerçekleştirilmişti. Uydu son olarak SpaceX şirketi tarafından uzaya gönderilmişti.

   Türkiye şimdi ise 2023 yılında uzaya gönderilecek olan Türksat 6A uydusu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu uydunun en önemli farkı ise önceki uydulara göre daha yüksek yerlilik oranına sahip olacak. Öyle ki Türksat tarafından yapılan açıklamalara göre Türksat 6A uydusunun yerlilik oranı %60 olacak.

  Türkiye’nin uzaydaki aktif uydu sayısı 8 oldu. Bu uydulardan 5 tanesi Türksat haberleşme uyduları olurken, geriye kalan 3 tanesi ise gözlem uydusudur.

  Türksat 5B ve Türksat 6A uydularıyla ilgili sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan paylaşabilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Sıfır Otomobil Alındığında Hemen Satılamayacak! İşte Yeni Otomobil Satış Düzenlemesi!

  Otomobil piyasasının normale dönmesi için gelecek yeni düzenlemeye dair detaylar belli olmaya başladı. İddialara göre 0 km otomobil satın alındığında 6 ay boyunca 2.el pazarında satışa sunulamayacak. İşte düzenlemeye dair tüm detaylar!

  iPhone 14 ile Gelecek Yeni Özellik Ortaya Çıktı! İşte iPhone’nin Yeni Özelliği!

  Apple'nin tanıtımına çok az bir süre kalan iPhone 14 serisi için yeni bir iddia ortaya çıktı. İddiaya göre o ekran özelliği yeni iPhone serisinde olacak. İşte o özellik!

  Dünya Genelinde Çoğu Apple Store Mağazası Kapandı! İşte Nedeni!

  Apple, aldığı ani kararla dünya genelinde pek çok ülkede Apple Store web mağazasını erişime kapatma kararı aldı. Kullanıcıların siteye erişim sağlayamadığı kapatma kararının geçici olduğu belirtilerek, bazı önemli yeniliklerle geleceği öne sürüldü.

  Witcher 3 Geliştiricileri Yeni Oyununu Duyurdu! İşte Yeni Aksiyon Oyunu!

  The Witcher 3 ve Cyberpunk 2077 gibi oyunları sunan CD Projekt Red'in geliştirici grubunda yer alan eski çalışanları geçen hafta "Dark Passenger" adında yeni bir oyun stüdyosu kurduklarını açıklamıştı. Yeni oyun stüdyosu şimdiyse ilk oyununu duyurdu!

  Türksat 5B Uydusu Hizmete Giriyor! İşte Türksat 5B Uydusunun Kazandıracakları!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et