R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Türkiye’nin Milli Uzay Programı’nda Yeni Adım! Uzaya Gönderilecek Kişilerin Seçimine Çok Yakında Başlanacak

  Milli Uzay Programı’nın açıklanmasından sonra çalışmalara hız verilmişti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, uzay programı kapsamında Türkiye’yi uzayda temsil edecek kişinin seçilmesine ilişkin açıklamaların çok yakında başlayacak.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  17.04.2022 14:00 2242 2 dk okuma süresi
  Türkiye’nin Milli Uzay Programı’nda Yeni Adım! Uzaya Gönderilecek Kişilerin Seçimine Çok Yakında Başlanacak
  Son Düzenleme:

  Uzay araştırmaları alanında çok geride kalan Türkiye, bu farkı kapatmak ve yeni uzay çalışmalarına ilişkin hızlı süreci içeren bir uzay programı açıkladı. 2021’in Şubat ayında açıklanan “Milli Uzay Programı”, Türkiye’nin uzay yolculuğunda yeni bir noktaya ulaşması anlamına geliyor. 10 adım bir programdan oluşan uzay programında ilk hedef ise 2023’te Ay yüzeyine sert iniş yapabilmek.

  Projelerde Yerlilik Oranı Yüksek

  Türkiye Uzay Ajansı(TUA) liderliğinde yürütülen uzay projeleri, yerli ve milli olarak yürütülüyor. Çok yakın bir tarihte Türkiye Uzay Ajansı tarafından “Ay Araştırma Görevi(AYAP-1) projesi kapsamında aya gönderilecek uzay aracını taşıyacak “Milli Hibrit İtki Sistemi(HİS) için önemli açıklamalar yapılmıştı.

  Türkiye Uzay Ajansı resmi Twitter hesabından yapılan video paylaşımında “Milli Hibrit İtki Sistemi” ile ilgili detaylı bilgilere yer verilmişti. 

  Milli Uzay Programı’yla uzaya gönderilecek kişilerin seçimi çok yakında başlayacak

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin uzay çalışma ve araştırmalarına son yıllarda artan seviyede ağırlık vermeye devam ettiğini açıkladı. Bakan Varank konuşmasında, Hatta Milli Uzay Programı’nda belirtildiği gibi programa uygun olarak çok yakın bir tarihte Türkiye’nin uzaya göndereceği kişilerin seçiminin yapılmaya başlanacağını açıkladı.

  Türkiye’nin uzay programıyla ilgili Sağlık Bilimleri Üniversitesi Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane 2022 Ödül Töreni’nde konuşma yapan Varank, uzaya gönderilecek kişilerin seçimi için duyuru yapacaklarını açıkladı. Hatta Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından kurulan yeni merkezin de uzay projesi kapsamında Türkiye’den uzaya gönderilecek kişilerin özel şartları sağlamasındaki değerlendirmenin ana merkezlerinden olacağını açıkladı. Uzaya gidecek Türk vatandaşlarının geçirileceği bir dizi testin sağlık alanında olanları Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin yeni merkezinde gerçekleştirileceğine de dikkat çekti. 

  Türkiye'nin uzay yolcuğu için açıkladığı “Milli Uzay Programı” ve programa göre atılan adımlar için görüşleriniz neler? Yorumlar kısmından veya R10.NET Forum'dan bizimle paylaşabilirsiniz.

   

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 2 Yorum

  İlgili İçerikler:

  iPhone SE 4'ün Yeni Özellikleri Ortaya Çıktı: iPhone 16 Tasarımıyla Geliyor!

  Apple, iPhone SE 4'ü 2024'ün sonu veya 2025'in başı gibi tanıtacak. Yeni model, iPhone 16 tasarımıyla modern özellikler sunacak ve Face ID teknolojisi ile gelecek.

  Euro Truck Simulator 2: Yeni Japonya Modu Büyük İlgi Gördü!

  Euro Truck Simulator 2'ye eklenen Japonya modu, gerçekçi rotalarıyla dikkat çekti ve oyuncular arasında hızla yayıldı, modun detayları viral oldu.

  Xiaomi 13 Serisi için HyperOS Beta Güncellemesi Yayınlandı: İşte Yeni Gelen Özellikler!

  Xiaomi, 13 serisi için HyperOS beta güncellemesini yayınladı. Güncelleme, bellek kullanımı optimizasyonları, güvenlik yamaları ve yeni widget'larla dikkat çekiyor!

  Xiaomi, Yeni Spor Otomobil SU7 Ultra’yı Tanıttı: İşte Özellikleri!

  Xiaomi'nin yeni spor otomobili SU7 Ultra, güçlü motoru ve agresif tasarımıyla dikkat çekiyor. Yüksek performans ve inovatif özellikler ile göz dolduruyor.

  Türkiye’nin Milli Uzay Programı’nda Yeni Adım! Uzaya Gönderilecek Kişilerin Seçimine Çok Yakında Başlanacak

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et