R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Tarihte İlk Kez Bir Asteroidin Yörüngesi Değiştirildi!

  Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA bir ilke imza attı. Tarihte ilk kez bir uzay aracı ile asteroid yörüngesi değiştirildi. Detaylar haberimizde!

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  13.10.2022 16:36 3563 4 dk okuma süresi
  Tarihte İlk Kez Bir Asteroidin Yörüngesi Değiştirildi!
  Son Düzenleme:

  DART uzay aracı, NASA tarafından bilinçli olarak bir çarpışmaya sokuldu. Bu çarpışma Dart ile Dimorphos asteroidi arasında gerçekleşti. Kasıtlı olarak Dimorphos çarpan DART, asteroidin yörüngesini değiştirmeyi başardı. Dimorphos’un yörünge süresi bu çarpışmadan sonra 32 dakika kısaldı.

  Didymos’un etrafında kendi yörüngesinde ilerleyen Dimorphos, bundan sonra daha küçük bir çemberde dolaşacak. 26 Eylül’de DART’ın kendisine çarpması ile yörünge süresi 32 dakika azaldı. Çarpışma öncesinde bilim adamlarının beklediği kısalma süresi ise 10 dakika idi. NASA yaptığı açıklamalarda bu çarpışmanın asteroid saptırma teknolojisinin ilk tam ölçekli gösterimi olduğunu söyledi. 

  DART çarpışması öncesi, Dimorphos yörünge turunu 11 saat 55 dakikada tamamlamaktaydı. Yani Didymus’un etrafındaki bir tam tur için gereken süre bu idi. Çarpışma sonrasında ise yörünge süresi tekrar ölçüldü. 26 Eylül’de gerçekleşen çarpışma sonrasında teleskoplar ile yeni yörünge süresi incelendi. Bilim adamlarının zaman değişimi hesaplamalarından sonra yeni süre 11 saat 23 dakika olarak duyuruldu. 

  Çarpışma sonuçları beklentilerin çok üstünde kaldı

  NASA’nın çarpışmanın başarılı sayılabilmesi için yörünge süresinden minimum bir kısalma beklentisi vardı. Bu süre ise 73 saniye olarak bilim adamları tarafından belirlenmişti. Çarpışma sonrasında ise yörünge süresi 32 dakika kısaldı. Bu da çarpışmanın beklenenden çok daha üst bir şekilde sonuçlandığını gösterdi. 

  Beklenenin tam 25 kat üzerinde bir sonuç almak NASA’daki bilim adamları oldukça sevindirdi. Araştırma ekipleri bundan sonraki olacaklarla ilgili gözlemlerine devam etmekteler. Dünyanın dört bir yanında yer alan gözlemevleri ve radarlar ile çalışmalar devam ediyor. Buralardan gelen verilerin takibi sıkı bir şekilde yapılmakta. Bir devrim niteliğinde olan bu çarpışmanın nelerin önünü açabileceği ilerleyen zamanlarda görülecek. 

  65803 Didymos

  65803 Didymos, Apollo grubunda yer alan bir asteroid ikili sistemidir. Potansiyel olarak gezegenimiz için bir tehdit olarak kabul edilmektedir. Asteroid, 1996 senesinde Kitt Peak’te yapılan Spacewatch araştırması ile keşfedilmiştir. 2003 senesinde gelindiğinde ise Dimorphos ismi verilen 160 metrelik küçük gezegen uydusu keşfedilmiştir. İkili bir yapıya sahip olması nedeniyle Yunanca’da ikiz anlamında gelen Didymos ismi verilmiştir.

  DART uzay aracı, 26 Eylül 2022 tarihinde, Dimorphos’a çarpmak üzere planlanmıştır. Bu çarpışmanın gerçekleşmesi için DART, 24 Kasım 2021 tarihinde uzaya fırlatılmıştır. Çarpışma sonuçlarının Dimorphos yörünge süresini en az 73 saniye kısaltması bekleniyordu. Fakat gerçekleşen çarpışma sonrası yörünge süresi 32 dakika kısaldı. 65803 Didymos’a ait yörünge özelliklerinin yer aldığı tablo aşağıda yer almaktadır:

  Yörünge özellikleri
  Gözlem yayı24,82 yıl (9.066 gün)
  Günöte2,2753 AU
  Günberi1,0131 AU
  Ana eksen1,6442 AU
  Dış merkezlik0,38385
  Yörünge periyodu2,11 yıl (770 gün)
  Ortalama ayrıklık232,01°
  Ortalama devinim0° 28d 2.28s/gün
  Eğiklik3,4079°
  Çıkış düğümü boylamı73.196°
  Perihelyon argümanı319.32°
  Bilinen doğal uydusuDimorphos
  Dünya MOID0,0403 AU (15,7 LD)
  Mars MOID0,02 AU (7,8 LD)

  Dart Deneyi

  DART, açılımı Double Asteroid Redirection Test olan bir deneydir. Türkçe'ye Çift Asteroit Yönlendirme Deneyi olarak çevrilmektedir. Dünya’ya yakın olan nesnelere karşı gezegeni savunmayı hedefleyen bir NASA uzay görevidir. NASA ve Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Deneyliği ortak projesi olarak yürütülmektedir. 

  NASA’nın DART görevi ile ilgilenen birimi ise Gezegen Savunma Uyum Dairesi’dir. Bunun yanında projeye birkaç NASA laboratuvar ve bazı ofisleri de destek vermektedir. Projenin uluslararası destekçileri arasında da bazı büyük ajanslar yer almaktadır. Bunlar Avrupa Uzay Ajansı (ESA), İtalya Uzay Ajansı (ASİ) ve Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) olarak sayılır.

  DART uzay aracı 24 Kasım 2021 tarihinde görevine doğru uzaya fırlatıldı. 26 Eylül 2022 tarihinde ise planlandığı üzere çarpışması gerçekleşti. Görevini başarı ile tamamlayan uzay aracı, güzel sonuçlarla bilim adamlarına dönütler verdi. 73 saniyelik bir yörünge kısalması hedefleyen DART, 32 dakika ile kendini aştı. 

  Görevi

  DART uzay aracının görevi, küçük bir asteroide çarpmaktı. Bu küçük asteroid, kendisinden daha büyük bir asteroidin çevresinde dolaşmaktadır. Dimorphos adı verilen bu küçük hedef, 160 m çapındadır. Çevresinde dolaştığı büyük asterodi ise Didymos ismini almıştır. Didymos’un çapı ise 780 m uzunluğundadır. İki asteroid arasında 1 km uzaklık bulunmaktadır. Didymos kütle olarak 528 milyar kg kütleye sahiptir. Dimorphos ise 4.8 milyar kg kütleye sahiptir.

  DART’ın amacı ise küçük asteroid Dimorphos’a çarpmak ve yörünge süresini kısaltmaktır. Çarpışma 2022 senesinde gerçekleşmiştir ve beklenenden çok daha iyi sonuçlanmıştır. Çarpışma sonunda Dimorphos’un yörünge süresinde 32 dakikalık bir kısalma olmuştur. DART uzay aracına ait teknik bilgilerin yer aldığı tablo aşağıda verilmiştir:

  Başlıca yüklenicilerNASA  / UFD
  Görev türüGezegen savunma görevi
  Yanından geçiş tarihi26 September 2022 (tasarlanmış)
  Mevcut hedefDidimos
  Fırlatma tarihi24 Kasım 2021, 06:21:02
  Taşıyıcı roketFalcon 9 Block 5
  Web sayfasıwww.nasa.gov/planetarydefense/dart/
  KütleDART: 610 kg, LICIACube: 14 kg
  BoyutlarDART: 1.8 x 1.9 x 2.6 m, ROSA: 8.5 x 2.4 m
  Güç6.6 kW
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Xiaomi’nin İlk Elektrikli SUV Aracı MX11 Görüntülendi: İşte Tasarımı!

  Xiaomi, yeni elektrikli SUV modeli MX11'in kamuflajlı görüntülerini yayınladı. 2025'te tanıtılacak olan araç, 2026'da 21 bin dolar fiyatla piyasaya sürülecek.

  Yeni Game of Thrones Dizisinin İlk Görselleri Paylaşıldı!

  Game of Thrones evreninde geçen yeni dizi A Knight of the Seven Kingdoms, çekimlerine başladı. İlk görseli yayınlanan dizi, 2025 sonunda HBO'da yayınlanacak.

  Hidrojenle Çalışan Bisiklet Geliyor: Elektrikli Bisikletlere Yeni Bir Alternatif!

  İsviçreli HydroRide, hidrojenle çalışan yakıt hücreli bisikletiyle elektrikli bisikletlere hızlı dolum ve çevre dostu bir alternatif sunuyor.

  Samsung Galaxy Z Fold 6 İlk Defa Görüntülendi: İşte Yeni Tasarımı!

  Samsung Galaxy Z Fold 6'nın canlı görüntüleri ortaya çıktı. Yeni tasarımı, daha kompakt yapısı ve geliştirilmiş özellikleri ile dikkat çekiyor.

  Tarihte İlk Kez Bir Asteroidin Yörüngesi Değiştirildi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et