R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  NASA'nın Ay Roketi SLS'te Üst Üste Başarısızlıklar! Fırlatış İptal Oldu

  NASA, SLS'teki gaz halindeki nitrojen sorununu gidermek ve mobil platformunda onarım yapmak için fırlatışı geri aldığını duyurdu. Artemis I Ay görevi ne olacak?

  Omer Dursun
  Omer Dursun R10 Editörü
  17.04.2022 23:57 1793 2 dk okuma süresi
  NASA'nın Ay Roketi SLS'te Üst Üste Başarısızlıklar! Fırlatış İptal Oldu
  Son Düzenleme:

  NASA, çeşitli onarımlar için yeni nesil Space Launch System'i (SLS) fırlatma rampasından geri alacağını söyledi. Bu, roketin uzun zamandır beklenen ilk fırlatılmasının bir süre daha gecikeceği anlamına geliyor.

  NASA, yeni nesil Space Launch System (SLS) için kritik bir yakıt doldurma testini tamamlayamadı. Test için yapılan birçok denemeden sonra NASA, roketin "nemli elbise provasını" başka bir tarihte bitirmeye karar verdi. 

  ABD'li uzay ajansı, gaz halindeki nitrojen tedarikçilerinden birine kritik bir yükseltmeyi tamamlaması için  ek zaman verdi. Bu süre içerisinde ise SLS'yi fırlatma rampasından alıp Kennedy Uzay Merkezi'nin Araç Montaj Binasına geri götüreceğini duyurdu. 

  Space News'e göre, nitrojen tedarik sorunları önceki iki geri sayım provasını da geciktirmişti.

  NASA, SLS'yi neden fırlatamıyor?

  NASA, Ay roketi olarak kullanılacak SLS'nin son fırlatış testini ertelediğini açıkladı. Bu erteleme sırasında arızalı bir helyum valfini değiştirme ve roketin mobil fırlatma kulesinden çıkan yakıt hatlarından birindeki hidrojen sızıntısını tamir etme fırsatını değerlendirecek. 

  NASA, "Bu süre zarfında ajans, fırlatma öncesinde itici yükleme operasyonlarını göstermek için programları ve seçenekleri de gözden geçireceğiz" dedi. 

  1 Nisan'dan bu yana NASA, Artemis 1 Ay görevinin "nemli giysili provasını" tamamlamak için üç test gerçekleştirdi. Test, SLS'nin bu yıl içinde göreve başlamayı umarak gerçekleştireceği geri sayım prosedürünü tekrarlamak için tasarlandı. 

  NASA en son 14 Nisan'da testin değiştirilmiş bir versiyonunu tamamlamaya çalıştı. Ancak bu deneme, roketin mobil fırlatma kulesinde fark edilen hidrojen sızıntısının ardından kesildi. 

  Başlangıçta ajans, 21 Nisan gibi erken tarihte başka bir fırlatış için kapıyı açık bıraktı, ancak daha sonra fikir değişikliğine gidildiğini ve fırlatışın iptal olduğunu söyledi.

  Gecikmenin, Artemis 1 Ay görevinin zaman çizelgesi üzerinde domino etkisi yaratabileceği düşünülüyor. NASA, uçuş için henüz bir tarih belirlemedi ve SLS nemli elbise provası tamamlanana kadar uçmayacak. 

  NASA'nın yeni nesil roketiyle karşılaştığı tüm sorunlara rağmen, ajans uçuştan emin görünüyor. Artemis Fırlatış Direktörü Charlie Blackwell-Thompson yaptığı açıklamada, “Bu test fırlatışı bitireceğimize, donanımı takip edebileceğimize ve verilerin bizi bir sonraki adıma götüreceğine dair hiçbir şüphem yok” dedi.

  R10.net'te içerik editörlüğü yapıyorum.

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  GTA 6’nın İlk Fragmanı, YouTube’da Rekorları Alt Üst Etti!

  GTA 6'nın ilk fragmanı, yayınlandığı ilk 22 saatte 85 milyon izlenme ile YouTube rekorlarını alt üst etti, oyun dünyasında yeni bir dönemi başlattı.

  Windows 12 Geliyor: 2024’ün Haziran Ayında Tanıtılabilir!

  Microsoft'un yapay zeka tabanlı yeni işletim sistemi Windows 12'nin, 2024 Haziran'ında tanıtılması bekleniyor. Yapılan açıklamalar, bu yeni gelişmeyi doğruluyor!

  Xiaomi’nin Kulaklığı Redmi Buds 5 Pro’nun Tasarımı Belli Oldu: İşte Detaylar!

  Redmi Buds 5 Pro üstün ses kalitesi, gelişmiş gürültü engelleme ve şık tasarımı ile Xiaomi'nin yeni nesil kulaklığı olarak dikkat çekiyor.

  OpenAI'da Kriz Devam Ederken Yeni CEO Belli Oldu: Emmett Shear Göreve Başlıyor!

  OpenAI, Sam Altman'ın ayrılışının ardından Emmett Shear'ı geçici CEO olarak atadı. Bu değişiklik, yapay zeka sektöründe yeni bir dönemi başlatıyor.

  NASA'nın Ay Roketi SLS'te Üst Üste Başarısızlıklar! Fırlatış İptal Oldu

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et