R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  NASA'nın Ay Roketi SLS'te Üst Üste Başarısızlıklar! Fırlatış İptal Oldu

  NASA, SLS'teki gaz halindeki nitrojen sorununu gidermek ve mobil platformunda onarım yapmak için fırlatışı geri aldığını duyurdu. Artemis I Ay görevi ne olacak?

  Omer Dursun
  Omer Dursun R10 Editörü
  17.04.2022 23:57 1848 2 dk okuma süresi
  NASA'nın Ay Roketi SLS'te Üst Üste Başarısızlıklar! Fırlatış İptal Oldu
  Son Düzenleme:

  NASA, çeşitli onarımlar için yeni nesil Space Launch System'i (SLS) fırlatma rampasından geri alacağını söyledi. Bu, roketin uzun zamandır beklenen ilk fırlatılmasının bir süre daha gecikeceği anlamına geliyor.

  NASA, yeni nesil Space Launch System (SLS) için kritik bir yakıt doldurma testini tamamlayamadı. Test için yapılan birçok denemeden sonra NASA, roketin "nemli elbise provasını" başka bir tarihte bitirmeye karar verdi. 

  ABD'li uzay ajansı, gaz halindeki nitrojen tedarikçilerinden birine kritik bir yükseltmeyi tamamlaması için  ek zaman verdi. Bu süre içerisinde ise SLS'yi fırlatma rampasından alıp Kennedy Uzay Merkezi'nin Araç Montaj Binasına geri götüreceğini duyurdu. 

  Space News'e göre, nitrojen tedarik sorunları önceki iki geri sayım provasını da geciktirmişti.

  NASA, SLS'yi neden fırlatamıyor?

  NASA, Ay roketi olarak kullanılacak SLS'nin son fırlatış testini ertelediğini açıkladı. Bu erteleme sırasında arızalı bir helyum valfini değiştirme ve roketin mobil fırlatma kulesinden çıkan yakıt hatlarından birindeki hidrojen sızıntısını tamir etme fırsatını değerlendirecek. 

  NASA, "Bu süre zarfında ajans, fırlatma öncesinde itici yükleme operasyonlarını göstermek için programları ve seçenekleri de gözden geçireceğiz" dedi. 

  1 Nisan'dan bu yana NASA, Artemis 1 Ay görevinin "nemli giysili provasını" tamamlamak için üç test gerçekleştirdi. Test, SLS'nin bu yıl içinde göreve başlamayı umarak gerçekleştireceği geri sayım prosedürünü tekrarlamak için tasarlandı. 

  NASA en son 14 Nisan'da testin değiştirilmiş bir versiyonunu tamamlamaya çalıştı. Ancak bu deneme, roketin mobil fırlatma kulesinde fark edilen hidrojen sızıntısının ardından kesildi. 

  Başlangıçta ajans, 21 Nisan gibi erken tarihte başka bir fırlatış için kapıyı açık bıraktı, ancak daha sonra fikir değişikliğine gidildiğini ve fırlatışın iptal olduğunu söyledi.

  Gecikmenin, Artemis 1 Ay görevinin zaman çizelgesi üzerinde domino etkisi yaratabileceği düşünülüyor. NASA, uçuş için henüz bir tarih belirlemedi ve SLS nemli elbise provası tamamlanana kadar uçmayacak. 

  NASA'nın yeni nesil roketiyle karşılaştığı tüm sorunlara rağmen, ajans uçuştan emin görünüyor. Artemis Fırlatış Direktörü Charlie Blackwell-Thompson yaptığı açıklamada, “Bu test fırlatışı bitireceğimize, donanımı takip edebileceğimize ve verilerin bizi bir sonraki adıma götüreceğine dair hiçbir şüphem yok” dedi.

  R10.net'te içerik editörlüğü yapıyorum.

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung Galaxy Z Fold 6'nın Türkiye Fiyatı Belli Oldu!

  Samsung Galaxy Z Fold 6'nın Türkiye fiyatı açıklandı! 512 GB modeli 89,999 TL, 1 TB modeli 98,999 TL.

  Samsung Galaxy Buds 3 ve Buds 3 Pro'nun Fiyatı Belli Oldu: İşte Detaylar!

  Samsung Galaxy Buds 3 ve Buds 3 Pro fiyatları sosyal medyada sızdırıldı. Yeni modeller, 10 Temmuz'da düzenlenecek Galaxy Unpacked etkinliğinde tanıtılacak.

  TRT 1 Şifreli mi? EURO 2024 Maçlarını Dijitsu Cihazınızda Şifresiz İzlemek için Frekans ve Biss Key Ayarları

  EURO 2024 heyecanına Dijitsu cihazınızla ortak olmak ister misiniz? TRT 1 şifreli kanal sorunu yaşıyorsanız, frekans ve Biss key ayarlarınızı güncelleyerek maç keyfinizi kesintisiz yaşayabilirsiniz. İşte adım adım çözüm yolları...

  EURO 2024 Heyecanı TRT 1'de! Frekans Ayarları ve Şifresiz İzleme Rehberi

  EURO 2024 çeyrek final maçları TRT 1 ekranlarında! Türkiye - Hollanda maçını kaçırmamak için TRT 1 frekans ayarlarınızı hemen güncelleyin. İşte tüm detaylar...

  NASA'nın Ay Roketi SLS'te Üst Üste Başarısızlıklar! Fırlatış İptal Oldu

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et