R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  NASA'nın Ay Roketi SLS'te Üst Üste Başarısızlıklar! Fırlatış İptal Oldu

  NASA, SLS'teki gaz halindeki nitrojen sorununu gidermek ve mobil platformunda onarım yapmak için fırlatışı geri aldığını duyurdu. Artemis I Ay görevi ne olacak?

  Omer Dursun Omer Dursun 17.04.2022 23:57 261 2 dk okuma süresi
  NASA'nın Ay Roketi SLS'te Üst Üste Başarısızlıklar! Fırlatış İptal Oldu
  Son Düzenleme:

  NASA, çeşitli onarımlar için yeni nesil Space Launch System'i (SLS) fırlatma rampasından geri alacağını söyledi. Bu, roketin uzun zamandır beklenen ilk fırlatılmasının bir süre daha gecikeceği anlamına geliyor.

  NASA, yeni nesil Space Launch System (SLS) için kritik bir yakıt doldurma testini tamamlayamadı. Test için yapılan birçok denemeden sonra NASA, roketin "nemli elbise provasını" başka bir tarihte bitirmeye karar verdi. 

  ABD'li uzay ajansı, gaz halindeki nitrojen tedarikçilerinden birine kritik bir yükseltmeyi tamamlaması için  ek zaman verdi. Bu süre içerisinde ise SLS'yi fırlatma rampasından alıp Kennedy Uzay Merkezi'nin Araç Montaj Binasına geri götüreceğini duyurdu. 

  Space News'e göre, nitrojen tedarik sorunları önceki iki geri sayım provasını da geciktirmişti.

  NASA, SLS'yi neden fırlatamıyor?

  NASA, Ay roketi olarak kullanılacak SLS'nin son fırlatış testini ertelediğini açıkladı. Bu erteleme sırasında arızalı bir helyum valfini değiştirme ve roketin mobil fırlatma kulesinden çıkan yakıt hatlarından birindeki hidrojen sızıntısını tamir etme fırsatını değerlendirecek. 

  NASA, "Bu süre zarfında ajans, fırlatma öncesinde itici yükleme operasyonlarını göstermek için programları ve seçenekleri de gözden geçireceğiz" dedi. 

  1 Nisan'dan bu yana NASA, Artemis 1 Ay görevinin "nemli giysili provasını" tamamlamak için üç test gerçekleştirdi. Test, SLS'nin bu yıl içinde göreve başlamayı umarak gerçekleştireceği geri sayım prosedürünü tekrarlamak için tasarlandı. 

  NASA en son 14 Nisan'da testin değiştirilmiş bir versiyonunu tamamlamaya çalıştı. Ancak bu deneme, roketin mobil fırlatma kulesinde fark edilen hidrojen sızıntısının ardından kesildi. 

  Başlangıçta ajans, 21 Nisan gibi erken tarihte başka bir fırlatış için kapıyı açık bıraktı, ancak daha sonra fikir değişikliğine gidildiğini ve fırlatışın iptal olduğunu söyledi.

  Gecikmenin, Artemis 1 Ay görevinin zaman çizelgesi üzerinde domino etkisi yaratabileceği düşünülüyor. NASA, uçuş için henüz bir tarih belirlemedi ve SLS nemli elbise provası tamamlanana kadar uçmayacak. 

  NASA'nın yeni nesil roketiyle karşılaştığı tüm sorunlara rağmen, ajans uçuştan emin görünüyor. Artemis Fırlatış Direktörü Charlie Blackwell-Thompson yaptığı açıklamada, “Bu test fırlatışı bitireceğimize, donanımı takip edebileceğimize ve verilerin bizi bir sonraki adıma götüreceğine dair hiçbir şüphem yok” dedi.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Ayna Evresi

  Ayna evresi, bebeğin kimliğinin gelişiminde önemli rol oynayan bir aşamadır. Bu aşamada bebek, ilk defa ayna karşısına geçerek kendini tanımaya başlar.

  Dacia Duster’ın 2022 Fiyatları Belli Oldu! Bu Fiyatlarla Artık Bütçe Dostu Olamayacak

  Marka kimliğinde önemli yeniliklere giden Dacia, yeni "Dacia Duster" için versiyon ve paket özellikleri ile güncel fiyatları açıkladı.

  Motorola Razr 2022 ve X30 Pro'nun Yeni Lansman Tarihi Belli Oldu!

  Motorola'nın beklenmedik şekilde ertelenen cihaz tanıtım lansmanının yeni tarihi açıklandı. İşte Motorola'nın "Razr 2022" ve"X30 Pro" modelleri için tanıtım etkinliği tarihi ve özellikleri!

  El Ayak Hastalığı

  El ayak hastalığı, sıklıkla yaz ile sonbahar aylarında ortaya çıkan ve en çok 4-5 yaşından küçükleri etkileyen viral bir rahatsızlıktır.

  NASA'nın Ay Roketi SLS'te Üst Üste Başarısızlıklar! Fırlatış İptal Oldu

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et