R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  NASA Perseverance Aracında Yine Sorun Yaşıyor!

  Kızıl Gezegen’i araştırmak üzere 7 aylık yolculuğun ardından 2021 Şubat ayında ulaşan Perseverance aracını sorunlardan kurtulamıyor. Daha önce pek çok defa teknik problemlerle karşılaşan Mars keşif aracında yine sorun yaşanıyor. NASA’dan Perseverance araştırma aracının bu kez taşlarla dertte olduğu açıklaması geldi. İşte detaylar!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  05.03.2023 18:02 2211 2 dk okuma süresi
  NASA Perseverance Aracında Yine Sorun Yaşıyor!
  Son Düzenleme:

  Küresel ısınma, doğal felaketler derken insanoğlu uzayda yaşam konusuna daha fazla eğilmeye başladı. Özellikle “ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi(NASA)” tarafından “Mars” üzerinde yaşam belirtisi araştırmaları gerçekleştiriliyor. Görüşünden dolayı “Kızıl Gezegen” olarak isimlendirilen Mars’taki araştırmalar için bir “keşif aracı” gönderilmişti.

  NASA tarafından gönderilen ve adı “Perseverance” olan araştırma aracı, 7 aylık yolculuk sonunda 2021 Şubat ayında Mars’a ulaşmıştı. Mars’taki araştırmalarına başlayan keşif aracı, ilk görüntüleri de Dünya’ya göndermişti. Araştırmaları sırasında Mars yüzeyinde yakaladığı fotoğraflarda dikkat çeken detaylar bulunuyordu.

  Mars Araştırmalarında Teknik Sorunlar!

  Perseverance

  NASA’nın Perseverance araştırma aracı, Mars’a indiğinden beri pek çok teknik sorunla da karşı karşıya kalmıştı. Tüm sorunlara rağmen araştırmalarına devam eden Perseverance’den bir sorun haberi daha geldi. NASA tarafından yapılan açıklamada “Mars Gezgini” olarak isimlendirilen Perseverance’nin, taşlara takıldığı belirtildi. Keşif aracının Mars yüzeyindeki taşlarla sıkça sorun yaşadığı biliniyor.

  Daha önce NASA tarafından 2022 yılının ilk çeyreğinde keşif aracının yüzeydeki taşlara takıldığı açıklanmıştı. Söz konusu açıklamada Perseverance’nin ön tekerleğine sıkışan taşın, onunla birlikte yolculuk yaptığı belirtilmişti. Yapılan son açıklamada ise yeni sorunun bu taştan kaynaklanmadığı belirtildi.

  Bu defa Perseverance’nin ön sağ tekerleğine, geçen yılkinden çok daha büyük bir taşın sıkıştığı açıklandı. Söz konusu ön tekerleğe sıkışan taşın fotoğrafı ise “Astro fotoğrafçı” olan “Simeon Schamauss” tarafından paylaşıldı. Simeon, aracın tekerleğine sıkışan söz konusu taşın varlığını 2023 Şubat ayı sonunda fark etti. Simeon kendi Twitter hesabından söz konusu durumun görsellerini paylaştı. Twitter paylaşımında Perseverance üzerinde yer alan kameranın yakaladığı görseller yer aldı.

  Perseverance’nin alttan gelebilecek risklere karşı kontrolü için bir kamera bulunuyor. Bu kameranın yakaladığı görüntülerde her iki taşında “mozaik” görselleri Twitter paylaşımında yer aldı. Mars Gezgini aracına takılan ilk taş, örnek toplama sürecinde araca eşlik etmişti.

  Topladığı Örnekler Dünya’ya Gelecek!

  Mars Örnek Dönüşü Görevi

  NASA, Perseverance aracı tarafından Mars yüzeyinde toplanan örnekleri dünyaya getirmek istiyor. Söz konusu örnekler üzerinden de Mars’ta “mikrobik yaşam” olup, olmadığının değerlendirilebilmesi hedefleniyor. Bu çerçevede de NASA tarafından yakın gelecekte “Mars Örnek Dönüşü Görevi” gerçekleştirilecek. Bu görev ile Perseverance tarafından toplanan örneklerin fiziki olarak Dünya’ya taşınması sağlanacak.

  Perseverance Keşif Aracının Özellikleri

  Perseverance
    
  Uzunluk3 m
  Genişlik2.7 m
  Yükseklik2.2 m
  Ağırlık1.025 kg
  İletişimUHF “~400 MHz, 2 Mbit/s” | X bandı “7–8 GHz, 800 bit/sn”
  GüçMMRTG'si; 110 watt
  RoketAtlas V 541
  EkipmanlarıCachecam / 2 adet EDLC / 8 adet Hazcam / Mastcam-Z / MEDA / Mikrofonlar / MOXIE / 4 adet Navcam / PIXL / RIMFAX / SHERLOC / SuperCam

  NASA’nın Mars araştırmalarında geldiği durum hakkında sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iOS 17.5.1 Yayınlandı: En Büyük Sorun Nihayet Çözüldü!

  Apple, iOS 17.5.1 güncellemesiyle silinen fotoğrafların geri dönmesi sorununu çözdü. Güncellemeyle silinen fotoğrafların geri gelmesi sorununu çözebilirsiniz.

  iOS 17.5 Sorunları Bitmiyor: Silinen Fotoğraflar Geri Dönmeye Devam Ediyor

  Apple'ın iOS 17.5 güncellemesiyle birlikte birçok kullanıcı, cihazlarından sildikleri fotoğrafların tekrar görünmesi sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Daha da endişe verici olan, bu sorunun ikinci el iPhone ve iPad kullanıcılarını da etkiliyor olması.

  Türkiye'den X'e (Twitter) Yeni Yaptırımlar Geliyor: Temsilci Atamama Sorunu Büyüyor

  Türkiye'de, günlük erişimi 1 milyonu aşan sosyal medya platformların temsilci ataması zorunlu. X, yükümlülüğü yerine getirmediği için cezalara maruz kalabilir.

  Samsung, Yeşil Çizgi Sorununa El Attı: Ücretsiz Ekran Değişim Programını Hindistan'da Başlattı!

  Samsung, bazı telefon modellerinde ortaya çıkan ve kullanıcıların yeşil veya pembe çizgiler görmelerine neden olan ekran sorunlarına yönelik bir çözüm sunuyor.

  NASA Perseverance Aracında Yine Sorun Yaşıyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et