R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  NASA Mars’tan Topladığı Örnekleri Dünyaya Getirecek!

  NASA, Mars araştırmalarında yeni bir döneme geçiyor. Kızıl Gezegen’de araştırmalarını sürdüren Perseverance, örneklerini dünyaya getirecek. NASA’nın uzay araştırmalarında çığır açacak bu projesine dair detaylarda paylaşıldı. İşte NASA’nın Mars’tan örnekleri nasıl getireceğine dair yayınladığı video!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  20.11.2022 15:02 3343 3 dk okuma süresi
  NASA Mars’tan Topladığı Örnekleri Dünyaya Getirecek!
  Son Düzenleme:

  Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi(NASA), Kızıl Gezegeni araştırmaya devam ediyor. Dünya dışı yaşamın yanı sıra Mars’ta hayat olup, olmadığına dair araştırmalar gerçekleştiriliyor. Bu araştırmaların en önemlisi de 2021 yılında Kızıl Gezegen’e gönderilen “Perseverance” uzay aracı oldu. Başarıyla Mars yüzeyine inmeyi başaran Perseverance, “Mars Gezgini” lakabıyla da biliniyor.

  Çok uzun süredir Mars’ta başta yüzey olmak üzere pek çok araştırma gerçekleştirdi. Mars gezgini, topladığı örneklere ilişkin ön inceleme verilerini de NASA’ya başarıyla göndermişti. Ancak NASA’dan gelen haberlere göre hedef daha da ileriye taşındı. NASA’nın Mars araştırma ekibinin ana hedefi, Perseverance’nin topladığı tüm örnekleri, dünyaya ulaştırmayı başarmak. Hatta Mars’tan toplanan örneklerin Dünya’ya getirilmesiyle ilgili hazırlanan çalışmalara dair bir video dahi paylaşıldı.

  NASA Mars Sample Return Görevini Başlatıyor

  mars sample return

  NASA, 2021 yılında Perseverance’nin Kızıl Gezegen’e inişini başarıyla gerçekleştirmişti. Yürütülen “Mars Keşif Programı” çerçevesinde Mars gezgini, gezegendeki hayat belirtilerinin izlerini araştırmaya başladı. Nitekim bugüne kadar pek çok önemli bulguya rastladı.

  Gezgin mevcut özellikleriyle ön incelemeler/değerlendirmeler yapıyor. Ancak daha kapsamlı bir inceleme ve araştırma için örneklerin dünyaya gelmesi gerekiyor. Programın en başından beri bu konu en kritik noktayı oluşturuyor.

  NASA, yayınladığı yeni bir video ile tüm bu sorulara yanıt verdi. Yayınlanan video içeriğinde Mars’ta Perseverance’nin topladığı örneklerin dünyaya nasıl getirileceği anlatıldı. NASA tarafından söz konusu program için “Mars Sample Return Görevi” adını verdi. Videoda animasyon olarak açıklanan görevin detayları çok net ancak teknik bakımdan oldukça ileri seviyede. Videoda görevde kullanılacak “iniş sistemleri” ve “örneklerin muhafaza edileceği tüpler” gibi detaylar verildi.

  Görev kapsamında temel olarak “Mars Sample Return Aracı” Mars’a gidecek. Mars’a ulaştığında yüzeye başarıyla iniş yapacak ve burada Perseverance ile birleşecek. Bu şekilde “Mars Örnek Dönüşü” başlamış olacak.

  Mars’taki 2 uzay aracının bir araya gelmesinden sonra dönüş aracı bulguları Perseverance’den alacak. Bu işleminde sorunsuz tamamlanmasının ardından dönüş aracı Mars yörüngesine fırlatılacak. Bu şekilde dünyaya dönüşünün önü açılabilmiş olacak. NASA’nın görevi başarıyla yürütmesi, insanlığın uzaydaki araştırmaları açısından yeni dönem başlangıcı oluşturacak.

  Yayınlanan videoda yalnızca NASA bulunmuyor. Ayrıca Perseverance programında da yer alan “Avrupa Uzay Ajansı(ESA)” da yer aldı. Videoda 2 kurumun dışında “Goddard Uzay Uçuş Merkezi” ve “Marshall Uzay Uçuş Merkezi” bulunuyor.

  Mars’tan elde edilen verilerin, dünyaya getirilmesiyle birlikte uzay araştırmalarına yeni bir boyut kazandırılacak. Bu açıdan da söz konusu “Mars Sample Returon Mission” oldukça önemli.

  Perseverance Gezgini Nedir?

  Perseverance

  Perseverance(Percy), NASA tarafından “Mars Keşif Programı” kapsamında Kızıl Gezegen’e gönderilen bir uzay aracıdır. “Jet Propulsion Labratory” tarafından geliştirilen uzay aracı, 2020 Temmuz ayında gönderildi. NASA, 18.07.2021 tarihindeyse Mars yüzeyine başarılı inişini onayladı.

  Kızıl Gezegen’de bulunan “Jezero Krateri” bölgesini araştırıyor. Üzerinde 19 adet kamera, 2 adet mikrofon ve 7 adet yük aracı bulunuyor. Ayrıca üzerinde 1 adette mini helikopter bulunuyor. Bu helikopter sayesinde karadan ulaşamayacağı noktalara erişim kabiliyeti kazanıyor.

  Perseverance Teknik Özellikleri

  mars sample return
  Boyut2.9*2.7*2.2 m
  Ağırlık(Kütle)1.025 kg
  UHF400 MHz 2 Mbit/s
  X Bandı7-8 GHz – 800 bit/s
  Güç MMRTG110 Watt
  RoketAtlas V 541

  NASA’nın Perseverance uzay aracının topladığı verileri, dünyaya getirme planına dair sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Xiaomi 14 Ultra, Fotoğrafçılıkta Yeni Bir Çığır Açacak: İşte İlk Kamera Örnekleri!

  Xiaomi 14 Ultra, üstün kamera özellikleri ve güçlü performansıyla MWC 2024'te teknoloji dünyasını sarsmaya hazırlanıyor.

  NASA Duyurdu: Mars’taki Tüm Uzay Araçlarıyla İletişim Kesildi!

  NASA, Mars'taki tüm araştırma robotları ve sondalarla olan bağlantının geçici olarak kesildiğini duyurdu. Bu sorunun yaklaşık iki hafta süreceği bildirildi.

  NASA’dan Devrim Niteliğinde Teknoloji: Lazer İletişim Teknolojisi Test Edilecek!

  NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) yenilikçi lazer iletişim sistemini deneyecek. Bu yeni yöntemle iletişim sektöründe önemli ilerleme kaydedilebilir.

  NASA Perseverance Keşif Aracının, Heyecan Verici Keşfi: Mars'ta Devasa Bir Toz Hortumunun Videosu Yayınlandı!

  NASA'nın Perseverance keşif aracının Mars'ta tespit ettiği devasa toz hortumu, gezegenin hava koşulları ve yüzey dinamikleri hakkında yeni bilgiler sunuyor.

  NASA Mars’tan Topladığı Örnekleri Dünyaya Getirecek!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et