R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  NASA ile SpaceX Arasında Yeni Teleskop Anlaşması!

  James Webb Uzay Teleskobu ile uzay araştırmalarında yeni bir döneme giren NASA, 12 Temmuz’da uzaydan ilk yüksek çözünürlük ve renkli fotoğrafları yayınlanmıştı. 10 yıl aktif görev yapacak James Webb Uzay Teleskobunun göreve başlamasından sonra NASA’dan yeni adım geldi. NASA yeni uzay teleskobu için SpaceX ile anlaşma yaptı.

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 21.07.2022 14:14 1147 3 dk okuma süresi
  NASA ile SpaceX Arasında Yeni Teleskop Anlaşması!
  Son Düzenleme:

  NASA uzaya gönderdiği ve aktif göreve başlayan “James Webb Uzay Teleskobu” ile birlikte uzayın daha derinlerini gözleme fırsatı yakaladı. Emektar “Hubble Teleskobu” yerini alan daha gelişmiş özelliklere sahip “James Webb Uzay Teleskobu” görevine başlamıştı. 10 yıl boyunca uzayı araştıracak teleskobun ardından NASA, yeni bir projeye de hemen başladı. 

  Yapılan resmi açıklamaya göre NASA ile dünyaca ünlü milyarder Elon Musk’ın şirketi SpaceX arasında yeni bir anlaşma yapıldı. Anlaşmaya göre SpaceX, NASA’nın yeni uzay teleskobunu uzaya gönderecek. Son yıllarda NASA, uzay araştırmalarına yönelik insanlı veya insansız uçuşlar için roket geliştirme ve üretme sürecini noktalamıştı. Daha az maliyetli olması ve alternatiflerin daha gelişmiş olması nedeniyle bu alanda faaliyet gösteren ticari şirketleri tercih ediyor.

  SpaceX ve Blue Origin Davalık Oldu

  NASA bu alanda genellikle Elon Musk’ın “SpaceX” şirketiyle veya Jeff Bezos’un “Blue Origin” şirketiyle çalışma gerçekleştiriyor. NASA’nın araştırma ve projelerine ilişkin roket üretimi gerçekleştiren 2 dev şirket, kısa bir süre önce davalık olmuştu. İki şirket NASA ihalesi çerçevesinde birbirlerini dava etmiş ve davanın sonucunda kazanan taraf SpaceX şirketi olmuştu. Bu gelişme üzerine NASA ile SpaceX şirketi arasında yeni bir anlaşma gerçekleştirilmişti.

  Anlaşmaya göre SpaceX, 2030 yılına kadar NASA’nın uzaya gerçekleştireceği 5 adet insanlı uçuşa roket tedariki sağlayacak. Ortaya çıkan bilgilere göre “Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi(NASA)” ile SpaceX arasında yeni bir anlaşmaya daha imza atıldı.

  SpaceX Nasa Merkezinden Roket Gönderecek!

  Nancy Grace Roman Uzay Teleskobu

  Yapılan anlaşma kapsamında NASA’nın yapacağı yeni uzay teleskobunun SpaceX tarafından fırlatılması sağlanacak. NASA tarafından James Webb Uzay Teleskobunun göreve başlamasından hemen sonra yeni bir uzay teleskobu üzerinde çalışmalara başlandığı açıklanmıştı. Adı “Nancy Grace Roman Uzay Teleskobu” olacak ve “2.4 metre” çapa sahip olacak yeni bir uzay teleskobu üretiliyor. Anlaşma kapsamında SpaceX şirketi, yeni teleskobu uzaya fırlatacak.

  Söz konusu fırlatma göre 2026’nın Ekim ayı içerisinde gerçekleştirilecek ve önceki çalışmalardan farklı olacak. Çünkü SpaceX, yeni uzay teleskobunu yine “Falcon Heavy” roketi ile fırlatacak olsa da bu sefer fırlatma noktası farklı olacak. Anlaşma gereğince söz konusu fırlatma ABD’nin Florida eyaletinde bulunan “Kennedy Uzay Merkezi” üzerinden gerçekleştirilecek.

  NASA’nın yeni uzay teleskobu için planladığı bütçenin 255 Milyon Dolar olduğu belirtiliyor.

  Yeni Teleskop 5 Yıl Görev Yapacak

  Nancy Grace Roman

  Nancy Grace Roman Uzay Teleskobunun görevi ise “Güneş Sistemi” dışında bulunan “karanlık enerji”, “karanlık madde” ile birlikte diğer galaksileri ve “ötegezegen” sistemlerini araştırmak olacak. Hazırlanan proje planlarına göre yeni uzay teleskobu 5 yıl boyunca aktif görev yapacak. NASA tarafından ilk etapta “Geniş Alan Kızılötesi Tarama Teleskobu” olarak isimlendirilen ve daha sonra adı değiştirilen teleskobun 5 yıl boyunca “Kozmoloji” alanında yanıtlandırılamayan tüm bilinmezliklere yanıt oluşturacağı düşünülüyor.

  Yeni uzay teleskobunun adının “Nancy Grace Roman Uzay Teleskobu” olmasının nedeninin NASA’nın araştırmalarında önemli görevlerde yer almış “Dr. Nancy Grace Roman” isminin onurlandırılmak istenmesidir.

  NASA’nın uzay araştırmalarında SpaceX, Blue Origin gibi uzay şirketlerinin bu denli aktif görev almalarıyla ilgili sizin düşünceleriniz neler? Uzay araştırmalarında her zaman hedeflenen noktaya gerçekten ulaşılmasına katkı sağlayacak mı? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yenilenen BMW 3 Sedan Serisi Satışta! İşte Yeni BMW 3 Serisindeki Değişiklikler!

  BMW'nin yenilenen BMW 3 serisi yeni özellikleriyle satışa sunuldu. İşte yeni BMW 320i Sedan özellikleri ve Türkiye satış fiyatı!

  DuckDuckGo Eleştiriler Sonrası Microsoft Dosyalarını Engellemeye Başladı

  DuckDuckGo, gelen tepki ve eleştiriler sonrasında geri adım atarak, Microsoft dosyalarını engellemeye başladı.

  Elif 940

  Yeni Meyers Manx 2.0 Electric Tanıtıldı! Meyers Manx 2.0 Electric Özellikleri!

  Volkswagen tabanlı "buggy" Meyers Manx, 60 yıl sonra ilk kez yeni modeliyle tanıtıldı. İşte elektrikli olacağı açıklanan Meyers Manx 2.0 Electric özellikleri, fiyatı ve çıkış tarihi!

  Elon Musk’tan Twitter ile Davasına İlişkin Yeni Açıklama

  Elon Musk, mahkemelik olduğu Twitter yönetimine meydan okudu. Twitter CEO'su ile halka açık bir tartışma programında kozlarını paylaşma teklifinde bulundu. Twitter yönetiminden henüz yanıt gelmeyen iddia sosyal medyada çok konuşuldu.

  NASA ile SpaceX Arasında Yeni Teleskop Anlaşması!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et