R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  NASA Ay Uydusunda Sorun Yaşandığını Açıkladı!

  NASA, 28 Haziran’da gönderdiği Ay uydusu “CAPSTONE” ile ilgili yeni bir sorun yaşandığını açıkladı. Son defa 8 Eylül’de başarılı manevra yapan uydu kendisini korumaya aldı. İşte CAPSTONE Ay uydusunda yaşanan hatadaki son gelişmeler!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  12.09.2022 21:59 3229 3 dk okuma süresi
  NASA Ay Uydusunda Sorun Yaşandığını Açıkladı!
  Son Düzenleme:

  Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi(NASA), uzay araştırmalarını, uzaydaki bir üsten gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda birden fazla aşamalı olarak uygulanacak “Artemis” projesini açıklamıştı. NASA, uzay araştırmaları çerçevesinde Ay yörüngesinde “Gateway” adında bir uzay istasyonu kurmayı hedefliyor. Bu proje kapsamında da ilk somut adımı 2022 Haziran ayında atmıştı. NASA, proje doğrultusunda 28.06.2022 tarihinde uzaya bir “Ay Uydusu” göndermişti.

  NASA’NIN Ay uydusu CAPSTONE’nin açılımı “Cislunar Otonom Konumlandırma Sistemi Teknoloji Operasyonları ve Navigasyon Deneyi” şeklindedir.

  Haziran ayında gönderilen “CAPSTONE” isimli ay uydusuyla ilgili ciddi sorunlar yaşanıyor. NASA tarafından yapılan açıklamada uzaya gönderildiğinden beri CAPSTONE Ay uydusunda 2.defa sorun yaşanıyor.

  CAPSTONE Uydusu Güvenli Moda Geçti

  CAPSTONE

  Araştırmalarıyla ilgili en yeni gelişmeleri düzenli olarak duyuran NASA’dan CAPSTONE ile ilgili bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada kurumun Ay yörüngesinde yeni uzay istasyonu kurulumuna dair çalışmaların süratle devam ettiği belirtildi. 

  NASA, açıklamasında bu çalışmayla ilgili bir problemi de duyurdu. Açıklamada yer verilen bilgilere göre Ay uydusu son manevrasını sorun yaşamadan 8.09.2022 tarihinde gerçekleştirdi. Bu manevranın ardından NASA uzmanlarının üzerinde çalıştığı bir hata meydana geldiği belirtildi. Zira uydunun nedeni tespit edilemeyen bir probleme bağlı olarak “güvenli mod” özelliğini aktif etti.

  8 Eylül’de manevrasının son bölümünde Ay uydusundan hata bildirilerinin geldiği belirtildi. Daha sonra uydunun ani bir şekilde “güvenli mod” özelliğini kendiliğinden soktuğu açıklandı. Ancak bu güvenli mod özelliğinin devrede olmasının uyduyla iletişimin kesilmesine neden olmadığı belirtildi

  Zira NASA operasyon ekibi, CAPSTONE ile halen temas kurabiliyor. Böylelikle söz konusu soruna ilişkin onarım olasılıkları üzerinde çalışılabildiğine de dikkat çekildi. Bununla birlikte açıklamada NASA ekibinin henüz uydudaki problemi çözüme kavuşturamadıkları da belirtildi.

  CAPSTONE’nin, hedeflenen yörüngeye giriş için birden fazla manevra daha yapması gerekiyor. Üstelik bu manevraların 13.11.2022 tarihine kadar tamamlanması gerekli. Zira NASA’nın CAPSTONE için açıkladığı takvime göre planlanan yörüngeye giriş bu tarihte olmalı.

  NASA daha önce Ay yörüngesini kullanmamıştı. CAPSTONE ise, Ay yörüngesi hakkında bilgi toplama ve test görevlerini icra diyor.

  CAPSTONE’daki 2.Arıza

  CAPSTONE

  Haziran ayında fırlatılan CAPSTONE için açıklanan arıza, uyduda yaşanan ikinci arıza oldu. NASA, daha fırlatmanın kısa bir süre sonrasında CAPSTONE ile bağlantı sorunu yaşamıştı. Yaşanan bağlantı sorunu uydu üzerinden sağlanan bağlantı altyapısıyla çözülmüştü. Söz konusu çözümünde ancak birkaç günlük periyotta gerçekleştirilebildiği açıklanmıştı.

  NASA, fırlatmadan sonra yaşanan arızayı radyo sisteminde yazılım hatası olarak duyurmuştu.

  Yapılan açıklamalara göre Ay uydusundaki şu anki hata, yaşanan ilk hatadan çok daha farklı. Çünkü uyduda bulunan “güvenli mod” özelliğinin sistemin hasar risklerine karşı kendisini korumaya almasını sağlıyor. Bu nedenle NASA, CAPSTONE’nin kendisini neden güvenli moda aldığını çözmek için çalışıyor.

  CAPSTONE Ay Uydusu Özellikleri

  NASA’nın CAPSTONE Ay uydusu, “Lunar Gateway Uzay İstasyonu” için araştırma görevi gerçekleştirmektedir. Görev kapsamında planlanan/hesaplanmış yörünge kararlığını denemeyi hedeflemektedir.

  CAPSTONE, 6 ayı aşkın bir süre aktif görevde kalacak.

  Uzay AracıCAPSTONE
  Uzay Aracı Tipi12U CubeSat
  AraçCubeSat(Küp Uydu)
  ÜreticiAdvanced Space(Gelişmiş Uzay) “Yönetim” / Tyvak Nano-Uydu Sistemleri “Araç” / Stellar Exploration, Inc “Tahrik”
  Fırlatma kütlesi 25 kg 
  COSPAR ID(Uluslararası Uzay Nesnesi Kimliği)2022-070A
  SATCAT No(Uydu Katalog Numarası)52914 “USSPACECOM”

  NASA’nın son dönemdeki uzay araştırmalarına ilişkin sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  TRT 1 Neden Yok? TRT Nasıl Ayarlanır, TRT Yeni Frekansı Nedir?

  TRT 1 frekans bilgileri ve ayar detayları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz. EURO 2024 maçlarını kesintisiz ve yüksek kalitede izlemek isteyenler için güncellenmiş frekans bilgilerini ve TRT 1'in nasıl ayarlanacağını adım adım açıklıyoruz

  iOS 18 ile iPhone'ların Ayarları ve Denetim Merkezi Yeniden Şekilleniyor!

  iOS 18 ile iPhone'ların Ayarlar ve Denetim Merkezi yenileniyor. Kullanıcı dostu düzenlemeler, gelişmiş arama işlevi ve Siri'ye yapay zeka yetenekleri ekleniyor.

  Herkesin Ayağı Yerden Kesilecek: Sıfır Otomobil Sadece 367.500 TL

  Sıfır kilometre araç piyasasında yaşanan zorluklar, otomobil firmalarını yeni satış stratejileri geliştirmeye itiyor.

  Apple, macOS 15 ile Yeni Özellikler Getiriyor: Sistem Ayarları Yenileniyor!

  Apple, macOS 15 ile Sistem Ayarları ve uygulama arayüzlerinde büyük yenilikler yapıyor. Siri simgesi ve Hesap Makinesi tasarımı da güncelleniyor.

  NASA Ay Uydusunda Sorun Yaşandığını Açıkladı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et