R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  NASA Artemis 1 Görevi Motor Sorunu Nedeniyle Ertelendi!

  NASA’nın uzay çalışmaları nezdinde önemli olan “Artemis 1” görevine ilişkin bugünkü fırlatma ertelendi. NASA’nın bugün yapmayı hedeflediği Artemis 1 Ay görevi fırlatması motor arızasına takıldı. NASA, fırlatmanın ileri bir tarihe ertelendiğini açıkladı. İşte Artemis 1 görevi kapsamındaki fırlatmanın yeni tarihi!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  29.08.2022 17:48 2687 2 dk okuma süresi
  NASA Artemis 1 Görevi Motor Sorunu Nedeniyle Ertelendi!
  Son Düzenleme:

  NASA’nın 1972’den sonra yeniden Ay’a ayak basılmasını sağlayacak “Artemis 1” görevinde erteleme geldi. Uzay araştırmalarına yeni bir soluk getirecek Artemis 1 Ay görevi, motor arızasına takıldı. NASA tarafından daha önce bugün 15.33’te yapılacağı açıklanan fırlatmanın ertelendiği belirtildi. Fırlatma bugün Türkiye saatiyle(TSİ) 15.33’te gerçekleştirilecekti.

  NASA tarafından yapılan açıklamaya göre “Space Launch System(SLS)” roketinde motor arızası yaşandı. Söz konusu arızanın giderilememesi nedeniyle erteleme kararı alındığı belirtildi. NASA ayrıca söz konusu aksaklığın uygun fırlatma koşullarını betimleyen “fırlatma penceresi” için zamanın yeterli olmadığı da belirtildi. Böylelikle “Artemis 1” görevi için ilk erteleme gelmiş oldu.

  SLS Roketinde Motorunda Sızıntı Oluştu

  SLS roketi

  Space Launch System roketi, NASA’nın geliştirdiği en güçlü roketi özelliğine sahip. SLS roketi, insanoğlunun yeniden Ay’a ayak basmasını sağlayacak görevin temel yapı taşını oluşturuyor. NASA, daha önce açıkladığı gibi 29.08.2022 itibariyle roketi fırlatmak için hazırlıklarını tamamladı. Hazırlıklar kapsamında SLS roketine “sıvı hidrojen” ve “oksijen dolumu” gerçekleştirmeye başladı. Ancak bu işlemler esnasında roketin 4 ana motorundan “3 numaralı” olan motorda “sızıntı” tespit edildi.

  Tespit edilen sızıntı üzerine fırlatma süreci beklemeye alındı. Soruna ilişkin NASA uzmanları araştırmalarını gerçekleştirdi ancak arızayı gideremedi. Bu gelişmeler üzerine de fırlatma ertelendi. NASA tarafından yapılan açıklamada “Artemis 1” roketinde ciddi bir problem oluşturmadığı belirtildi. 

  Artemis 1 Görevinde Yeni Fırlatma Tarihi

  NASA Artemis 1

  Fırlatmanın iptal edilmesi üzerine NASA tarafından resmi bir açıklama yapıldı. Açıklamada ajansın zaten 2 adet alternatif fırlatma tarihi bulunduğu belirtildi. Bu tarihlerin ise 02.09.2022 ve 05.09.2022 olduğu açıklandı. Bugünkü fırlatmada tespit edilen motor arızasının bu tarihlere kadar çözümüne dair bir değerlendirme yapılmadı. Bu sebeple söz konusu alternatif fırlatma tarihlerinde fırlatmanın yapılıp, yapılmayacağı net değil.

  NASA’nın Artemis 1 Ay görevine dair sizin görüşleriniz neler? Düşüncelerinizi yorumlara veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iPhone 16 Pro Serisine Yeni Kamera Özellikleri Geliyor: İşte Detaylar!

  iPhone 16 Pro serisi, 48MP ultra geniş kamera, genişletilmiş optik yakınlaştırma, yansıma önleyici kaplama ve gelişmiş ana kamera sensörü ile geliyor.

  Windows 11’de Başlat Menüsü Değişiyor: Telefon Bildirimleri ve Pil Durumu Göstergesi Geliyor!

  Windows 11'in yeni özelliğiyle, Android telefon bildirimleri ve pil durumu doğrudan Başlat menüsünden görüntülenebilecek, kullanıcılar için büyük kolaylık sağlanacak.

  Xiaomi’nin İlk Elektrikli SUV Aracı MX11 Görüntülendi: İşte Tasarımı!

  Xiaomi, yeni elektrikli SUV modeli MX11'in kamuflajlı görüntülerini yayınladı. 2025'te tanıtılacak olan araç, 2026'da 21 bin dolar fiyatla piyasaya sürülecek.

  iPhone 16 Modellerinin Tüm Boyutları Belli Oldu: İşte Detaylar!

  Apple'ın iPhone 16 serisi boyutları sızdırıldı. iPhone 16 Pro ve Pro Max modellerinde yan boyutlar büyüdü. Yeni modeller bu sonbaharda piyasaya sürülecek.

  NASA Artemis 1 Görevi Motor Sorunu Nedeniyle Ertelendi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et