R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  NASA Artemis 1 Görevi Motor Sorunu Nedeniyle Ertelendi!

  NASA’nın uzay çalışmaları nezdinde önemli olan “Artemis 1” görevine ilişkin bugünkü fırlatma ertelendi. NASA’nın bugün yapmayı hedeflediği Artemis 1 Ay görevi fırlatması motor arızasına takıldı. NASA, fırlatmanın ileri bir tarihe ertelendiğini açıkladı. İşte Artemis 1 görevi kapsamındaki fırlatmanın yeni tarihi!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  29.08.2022 17:48 1252 2 dk okuma süresi
  NASA Artemis 1 Görevi Motor Sorunu Nedeniyle Ertelendi!
  Son Düzenleme:

  NASA’nın 1972’den sonra yeniden Ay’a ayak basılmasını sağlayacak “Artemis 1” görevinde erteleme geldi. Uzay araştırmalarına yeni bir soluk getirecek Artemis 1 Ay görevi, motor arızasına takıldı. NASA tarafından daha önce bugün 15.33’te yapılacağı açıklanan fırlatmanın ertelendiği belirtildi. Fırlatma bugün Türkiye saatiyle(TSİ) 15.33’te gerçekleştirilecekti.

  NASA tarafından yapılan açıklamaya göre “Space Launch System(SLS)” roketinde motor arızası yaşandı. Söz konusu arızanın giderilememesi nedeniyle erteleme kararı alındığı belirtildi. NASA ayrıca söz konusu aksaklığın uygun fırlatma koşullarını betimleyen “fırlatma penceresi” için zamanın yeterli olmadığı da belirtildi. Böylelikle “Artemis 1” görevi için ilk erteleme gelmiş oldu.

  SLS Roketinde Motorunda Sızıntı Oluştu

  SLS roketi

  Space Launch System roketi, NASA’nın geliştirdiği en güçlü roketi özelliğine sahip. SLS roketi, insanoğlunun yeniden Ay’a ayak basmasını sağlayacak görevin temel yapı taşını oluşturuyor. NASA, daha önce açıkladığı gibi 29.08.2022 itibariyle roketi fırlatmak için hazırlıklarını tamamladı. Hazırlıklar kapsamında SLS roketine “sıvı hidrojen” ve “oksijen dolumu” gerçekleştirmeye başladı. Ancak bu işlemler esnasında roketin 4 ana motorundan “3 numaralı” olan motorda “sızıntı” tespit edildi.

  Tespit edilen sızıntı üzerine fırlatma süreci beklemeye alındı. Soruna ilişkin NASA uzmanları araştırmalarını gerçekleştirdi ancak arızayı gideremedi. Bu gelişmeler üzerine de fırlatma ertelendi. NASA tarafından yapılan açıklamada “Artemis 1” roketinde ciddi bir problem oluşturmadığı belirtildi. 

  Artemis 1 Görevinde Yeni Fırlatma Tarihi

  NASA Artemis 1

  Fırlatmanın iptal edilmesi üzerine NASA tarafından resmi bir açıklama yapıldı. Açıklamada ajansın zaten 2 adet alternatif fırlatma tarihi bulunduğu belirtildi. Bu tarihlerin ise 02.09.2022 ve 05.09.2022 olduğu açıklandı. Bugünkü fırlatmada tespit edilen motor arızasının bu tarihlere kadar çözümüne dair bir değerlendirme yapılmadı. Bu sebeple söz konusu alternatif fırlatma tarihlerinde fırlatmanın yapılıp, yapılmayacağı net değil.

  NASA’nın Artemis 1 Ay görevine dair sizin görüşleriniz neler? Düşüncelerinizi yorumlara veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Sony Xperia 1 V Özellikleri Sızdırıldı! Sony Xperia 1 V Teknik Özellikleri!

  Sony, 2022 Eylül ayında "Xperia 1 IV" modelini piyasaya sürmüştü. Şimdiyse 2023 yılının amiral gemisi olacak yeni versiyonu "Xperia 1 V" modelini geliştirdiği biliniyor. Hatta Şubat sonunda tanıtılması beklenen Xperia 1 V özellikleri sızdırıldı!

  Daha Kutusundan Çıkmamış iPhone 1 Açık Arttırmaya Çıktı!

  Teknoloji devi Apple, tüm dünyaya iPhone serisini ilk kez 2007 yılında kazandırmıştı. O dönem teknolojik devrim yaratan 1.Nesil iPhone(iPhone 1) piyasaya sürülmüştü. O dönem alınmış ancak kutusu dahi hiç açılmamış iPhone 1 açık arttırmaya çıktı!

  Redmi Note 11 Pro+ MIUI 14 Güncellemesi Aldı! İşte Yenilikler

  Xiaomi'nin Google tarafından yayınlanan "Android 13" işletim sistemi tabanlı MIUI 14 ara birimini kullanan model sayısı artmaya devam ediyor. Son olarak Redmi Note 11 Pro Plus'a MIUI 14 güncellemesi geldi.

  Steam Büyük Zamlar ile Kullanıcıları Üzdü: %1.000’e Varan Zamlar!

  Popüler dijital oyun mağazası Steam, 2023 Şubat ayı itibariyle yeni bir zam açıkladı. Steam, bazı oyunlarda %1000'i bulan zamlar yaptı. İşte yeni oyun fiyatları!

  NASA Artemis 1 Görevi Motor Sorunu Nedeniyle Ertelendi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et