R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Mars Helikopterinden Heyecan Verici Yeni Görüntüler Geldi!

  NASA’nın kızıl gezegen Mars’a gönderdiği helikopter Ingenuity, iki aydır ara verdiği uçuşlara birkaç gün önce yeniden başladı. Yapılan bu kısa uçuştan yeni görüntüler paylaşıldı.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  18.09.2022 15:21 2872 2 dk okuma süresi
  Mars Helikopterinden Heyecan Verici Yeni Görüntüler Geldi!
  Son Düzenleme:

  Mars’ta bulunan Jezero kraterinde kış yaşanırken, toz fırtınaları, donma sıcaklıkları ve düşük güç nedenleriyle Ingenuity iki aydır uçuş yapamıyordu. Tekrar uçuşlara başlayan helikopterin 31. uçuşundan yeni renkli kareler geldi. 

  Paylaşılan görüntüler, gezegenin yüzeyinden 10 metre yükseklikten çekilmiş. Renklendirilmiş bu fotoğraflar ile insanlık Mars’ta bulunmanın yaşatacağı hissiyata bir adım daha yaklaşıyor.

  Ingenuity hala iyi bir performansla çalışıyor

  17 Temmuz 2020 tarihinde Dünyadan fırlatılan Mars keşif aracı Perseverance, 18 Şubat 2021 tarihinde Jezero kraterine başarıyla iniş yapmıştı. Yanında Ingenuity adlı helikopteri de taşımaktaydı. Bu zamana kadar Ingenuity, 30 başarılı uçuş gerçekleştirdi. Bu helikopter ve Perseverance, dünyaya Mars hakkında önemli bilgiler sağlıyor. 

  İlk uçuşun görüntüleri, Perseverance ekibi tarafından Twitter üzerinden paylaşıldı. Bu uçuşun asıl amacı, Mars helikopterinin aslında hala iyi bir performansa sahip olduğunu göstermekti. 

  Uçuş planında aktarılan bilgilere göre Ingenuity, 55.6 saniyede yaklaşık 97 metre hareket etti. Saniyede ise 4.75 metre maksimum hıza ulaştı.

  Mars helikopterinin temel özellikleri ve ondan beklenenler neler?

  Fırlatma tarihi30 Temmuz 2020 ÖS 2:50 GMT+3
  Azami hız36 km/sa
  ÜreticiJet Propulsion Laboratory
  Maliyet80 milyon USD (2020)

  Mars’ın atmosferi Dünya’nın atmosferinden %99 daha az yoğundur. Bu nedenle uçuşun başarılı olması için daha kuvvetli bir itiş gücüne sahip olması ve pervanelerin çok hızlı dönebilmesi gerekir. Mars helikopterinin pervaneleri dakikada 2300 ila 2900 kez dönme özelliğine sahip. Pervanelerin daha hızlı dönmesi için helikopterin ağırlığı minimize edilmiş. Yaklaşık 1.8 kilogram olan aracın pervanelerinin her biri ise yalnızca 35 gram.

  NASA’nın bu araç için öncelikli hedefleri şunlardır:

  • Mars’ın -90 Celcius’a kadar ulaşabilen soğuk gecelerini atlatmalı.
  • Güneş paneliyle kendini şarj etmeli.
  • Perseverance aracıyla ve Dünya ile iletişim kurmalı.
  • Pervanelerini beklenen performans düzeyinde hareket ettirmeli.
  • Mars’ın yüzeyinden havalanmalı.
  • Otonom olarak uçabilmeli ve başarıyla inmelidir.
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iPhone 16 Pro Serisine Yeni Kamera Özellikleri Geliyor: İşte Detaylar!

  iPhone 16 Pro serisi, 48MP ultra geniş kamera, genişletilmiş optik yakınlaştırma, yansıma önleyici kaplama ve gelişmiş ana kamera sensörü ile geliyor.

  Snapchat’e Yapay Zeka Destekli Yeni Özellikler Geldi!

  Snapchat, yeni yapay zeka modeli GenAI ile AR deneyimlerini güçlendiriyor. Bitmoji arka planları, sohbet duvar kağıtları ve yapay zeka lensleri ile büyülüyor.

  PUBG UC Satın Almak İçin Yeni Adres: Plyr.com

  Bizler de sizlere, son zamanlarda adından sıkça söz ettiren Plyr.com’u tanıtmak istedik.  Plyr, güvenilir ve kolay bir şekilde; isterseniz üye olmaksızın alışveriş imkanı tanır.

  Instagram’a Yeni Canlı Yayın Özelliği Geliyor: İşte Detaylar!

  Instagram, kullanıcılarının sadece yakın arkadaşlarıyla canlı yayın yapmalarına olanak tanıyan yeni bir özellik sundu. Bu yenilik, samimi bir yayın deneyimi sunacak.

  Mars Helikopterinden Heyecan Verici Yeni Görüntüler Geldi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et