R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Mars Gezgini Yine İlginç Bir Cisim Buldu! İşte O Cisim!

  NASA’nın “Kızıl Gezegen” Mars araştırması kapsamında gönderdiği Persevenrance aracından ilginç fotoğraflar gelmeye devam ediyor. Mars gezgini son olarak ilgi çeken bir cismi keşfetti. İşte gezginin gönderdiği fotoğraf ve cisim!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  23.07.2022 19:56 3215 2 dk okuma süresi
  Mars Gezgini Yine İlginç Bir Cisim Buldu! İşte O Cisim!
  Son Düzenleme:

  ABD’nin “Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi(NASA)” tarafından 17 Temmuz 2022 tarihinde gönderilen “Persevenrance” uzay aracı, uzun yolculuğunun ardından 18 Şubat 2021 tarihinde “Kızıl Gezegen” Mars’a iniş yapmıştı. Mars’ta “Jezero” olarak isimlendirilen kratere başarıyla inen Mars gezgini, kısa sürede Mars’tan ilk fotoğrafları dünyaya göndermişti. Uzay aracı 1 ay kadar önce ilginç bir cismin bulunduğu fotoğrafları NASA’ya göndermişti. Daha sonra NASA tarafından yapılan açıklamayla cismin iniş sırasında düşmüş ve aracın güneş ışınlarından korumayı sağlayan materyal olduğu açıklanmıştı.

  Perseverance

  NASA tarafından yapılan açıklamaya göre “Persevenrance” uzay aracı yeni bir cisim daha keşfetti. İşte cisme dair NASA tarafından yapılan açıklama!

  Persevenrance Dolanmış Kablo Buldu

  Mars’taki araştırmalarını sürdüren uzay aracı, şu ana kadar birbirinden önemli fotoğrafları dünyaya göndermişti. Ayrıca uzay aracının tespit ettiği ilginç cisimlerde bu fotoğraflarda yer alıyordu. Mars yüzeyinde 12 kilometreyi aşkın bir mesafe kat eden Persevenrance uzay aracı yine ilginç bir cisim buldu. NASA tarafından yayınlanan fotoğraflarda birbirine dolanmış bir tür kablo veya kordon tarzı bir cisim yer alıyor.

  Perseverance

  NASA yayınladığı Persevenrance’den gelen bu fotoğraflara ilişkin bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada fotoğraflarda görülen birbirine dolanmış olan kablonun Mars gezgininin iniş takımından düşmüş olduğu belirtildi. NASA açıklamasında söz konusu cisme dair daha fazla detay vermekten ise kaçındı. 

  Persevenrance uzay aracı son dönemde Mars yüzeyine yayılmış olan kendi parçalarını bulmaya devam ediyor.

  Sosyal Medyayı İkiye Bölen Persevenrance Fotoğrafı

  Kısa bir süre önce NASA resmi Twitter hesabı üzerinden Persevenrance aracından gelen bir fotoğraf paylaşıldı. Söz konusu paylaşımdaki fotoğrafta yer alan bir detay nedeniyle sosyal medya kullanıcıları ikiye bölündü. Bazı kullanıcılar söz konusu fotoğraftaki yüzey şeklinin bir çukur olduğunu, bazı kullanıcılar ise bunun bir tepe olduğunu iddia eden paylaşımlarda bulunmuştu. Sosyal medyada yaşanan tartışmalar üzerine NASA yeni bir açıklamayla söz konusu fotoğraftaki yüzey şeklinin bir krater olduğunu açıkladı ve daha da yakınlaştırılmış bir görselini de paylaştı.

  Perseverance

  Persevenrance aracının gönderdiği Mars’a dair fotoğraflara dair sizin görüşleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yapay Zeka Destekli XNote Akıllı Defter Geliyor: İşte Detaylar!

  XNote, ChatGPT entegreli akıllı defter, Nisan'da $250'a satışta. Notlarınızı dijitalleştirin, randevu oluşturun ve daha fazlasını yapın.

  Oppo Watch X'in Çıkış Tarihi Açıklandı: İşte Detaylar!

  Oppo Watch X, 29 Şubat'ta geliyor. 1,43 inç OLED ekran, Snapdragon W5 Gen 1 çip, 4G LTE, 10W şarj desteği ile dikkat çekiyor.

  Yeni Hyundai Kona Elektrik Türkiye’de Satışta: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

  Hyundai Kona Elektrik, Türkiye'de satışa sunuldu. 377 km menzil, modern teknoloji ve 1.499.000 TL fiyat avantajıyla öne çıkıyor.

  Yeni Yapay Zeka Google Gemma Tanıtıldı: İşte Özellikleri!

  Google'ın yeni yapay zeka modeli Gemma, yerel cihazlarda üstün performans için geliştirildi. Sorumlu AI gelişimine katkı sağlayan araç seti ile tanıtıldı.

  Mars Gezgini Yine İlginç Bir Cisim Buldu! İşte O Cisim!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et