R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Kuyruklu Yıldızın Güneş’e Çarpma Anı Görüntülendi!

  NASA’nın Güneş gözlem araçlarından SOHO, bir kuyruklu yıldızın Güneş’e çarpma anını görüntüledi. İşte kuyruklu yıldızın Güneş’in yüzeyindeki yok oluş anı!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  10.08.2022 12:43 2883 2 dk okuma süresi
  Kuyruklu Yıldızın Güneş’e Çarpma Anı Görüntülendi!
  Son Düzenleme:

  Güneş gözlem aracı “SOHO(Güneş ve Helyosferik Gözlemevi)” ilginç bir görüntü yakaladı. NASA ve ESA’nın ortak projesi SOHO, kuyruklu yıldızın Güneş’e çarpma anını yakaladı. Yayınlanan görüntülerde başı boş bir kuyruklu yıldız, Güneş yüzeyine çarptı. Çarpma anına ilişkin paylaşılan video, SOHO’nun yakaladığı fotoğrafların birleştirilmesinden oluşturdu. Güneş’in gücünü gösteren çarpma anı muhteşem bir ana tanık olma fırsatı sundu.

  Uzay ajanslarının paylaştığı uzaydan gelen videolar, sayısız fotoğrafın birleştirilmesinden oluşmaktadır. 

  Kuyruklu Yıldızın Güneş’e Çarpma Anı Videosu

  SOHO

  SOHO yakaladığı görüntülerde, kuyruklu yıldızın Güneş Sistemi’ndeki birkaç saatini gözlemledi. Videoda sürüklenen kuyruklu yıldızın Güneş’in çekim gücüne kapıldığı andaki reaksiyonu ilgi çekti. Görüntülerde Güneş’in güçlü çekimiyle etkileşime girdiği anda rotasını çevirdiği gözlemlendi. Güneş’e doğru yönlenen kuyruklu yıldızın gidişatı bir süre sonra izlenemedi. 

  Bir süre sonra görüntü alınamamasının nedeniyse “kronograf” sistemi olarak açıklandı. Bu sistem SOHO aracının Güneş’ten gelen ışınlardan korunmasını sağlamaktadır. Bunu engelleyebilmek için kullanılan sistemde Güneş’in tam üzerinden görüntü alamamasına neden olmaktadır. Uzay aracını Güneş’ten koruyan sistem, kuyruklu yıldızın son anlarından görüntü alınamamasına neden oldu.

  Güneş Sayısız Cismi Yok Ediyor

  Bilim insanları aslında Güneş’in sürekli sayısız gök cismini yok ettiğini açıkladı. Ancak yok olan cisimlerin önemli diliminin çok küçük boyutlarda olduğundan görüntülenemiyor. Bilim ve uzay araştırmaları uzak mesafelerden küçük boyuttaki cisimleri izleyebilir noktaya ulaşamadı. Uzayda SOHO, James Webb ve Hubble gibi çok sayıda uzay teleskobu bulunmaktadır. Farklı görevlerle uzayda olan teleskopların görüntü alabilmesi için büyük cisimler gözlemesi gerekmektedir.

  Bilim insanları kuyruklu yıldızın “Kreutz” kuyruklu yıldızında kopan büyük parça olabileceğini açıkladı. Kreutz kuyruklu yıldızının yüzlerce yıl öncesinde parçalandığı keşfedilmişti. Kuyruklu yıldızın parçalarının da Güneş sisteminde başı boş şekilde sürüklenmeye devam etmektedir. Zaman zaman Güneş’e çok yaklaşanları yok olmaktadır.

  SOHO(Güneş ve Heliosferik Gözlemevi) Özellikleri

  SOHO

  SOHO uzay aracı “Solar and Heliospheric Observatory” adının kısaltmasıdır. Uzay aracı 1995 yılında “Lockheed Martin” tarafından geliştirilen “Atlas IIAS” aracıyla gönderildi. Görevi “Güneş gözlemi” olan araç, bugüne kadar 4.000'i aşkın kuyruklu yıldız keşfetti.

  AdıSOHO(Güneş ve Helyosferik Gözlemevi) 
  ÜreticiMatra Marconi Space 
  Fırlatma Kütlesi1.850 kg (4.080 lb) 
  Yük Kütlesi610 kg (1.340 lb) 
  Boyut9,5 m /31 ft 
  Ölçüleri4,3 × 2,7 × 3,7 m / 14,1 × 8,9 × 12,1 ft 
  Güç1.500 Watt 

  Uzay teleskopları tarafından gönderilen görüntülerle ilgili yorumlarınız neler? Görüşlerinizi yorumlara veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Google Pixel 9 Serisi Yenileniyor: En Net Haliyle Görüntülendi!

  Google Pixel 9 ve Pixel 9 Pro'nun yeni tasarımını ortaya koyan render görselleri yayımlandı. Bu CAD görüntüleri, bu serinin estetiğini yeniden detaylandırıyor.

  Xiaomi Redmi K70 Pro Geliyor: İlk Defa Görüntülendi!

  Xiaomi Redmi K70 Pro, üstün özellikleri ve yenilikçi tasarımıyla yeni bir soluk getiriyor. Telefon, Snapdragon 8 Gen 3 işlemci ve OLED ekranla geliyor.

  OnePlus 11’in Özellikleri TENAA’da Görüntülendi!

  OnePlus 11'in özellikleri, sertifikasyon firması TENAA'da ortaya çıktı. Güçlü işlemcisiyle ön plana çıkan telefonun çıkış tarihi ise 7 Şubat 2023!

  Amiral Gemisi Katili Olarak Anılıyordu: O Cihaz Hakkında Yeni Detaylar Ortaya Çıktı!

  'Amiral gemisi katili' olarak isimlendirilen OnePlus 11, çalışmalarını hızlandırdı. Tahminlere göre cihaz, 2023'ün ilk aylarında piyasaya çıkacak!

  Kuyruklu Yıldızın Güneş’e Çarpma Anı Görüntülendi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et