R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Kara Delikler Hakkında Bir Gizem Daha Çözüldü! İşte NASA’nın Yayınladığı Kara Delik Sesi!

  İnsanoğlunun uzay araştırmalarında büyük bir muammadan öteye geçemediği kara deliklerle ilgili bir gizem daha ortadan kalktı. NASA, Chandra X-Işını Gözlemevi sayesinde bir kara deliğin sesini kaydetmeyi başardı. İşte o ses!

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 08.05.2022 03:54 1452 2 dk okuma süresi
  Kara Delikler Hakkında Bir Gizem Daha Çözüldü! İşte NASA’nın Yayınladığı Kara Delik Sesi!
  Son Düzenleme:

  Uzay araştırmalarında dünyanın merkezi konumunda bulunan NASA, kara delikler konusunda çok fazla özel çalışmaya imza atıyor. Kara deliklerin gizemini çözme uğraşısında olan NASA, dün tarihi bir gelişmeye imza attı. Daha önce yapılamayanı başaran NASA, gezegenimizden yaklaşık 235 Milyon ışık yılı mesafede bulunan ve “Perseus Galaksisi” içerisinde bulunan bir kara deliğin sesini kayıt altına aldı. 

  Uzayda Kara Deliğin Sesi Nasıl Kaydedilir?

  Uzay koşullarında hava, ses, yankı ve ateş gibi olguların yapısal özellikleri, bizim gezegenimizde algıladığımız gibi olmuyor. Böyle olunca NASA’nın açıkladığı kara delik sesini nasıl tespit ettiği ve kayıt altına almayı başardığı sorusu da doğal olarak merak ediliyor. NASA, kara deliğin sesini Chandra X-Işını Gözlemevi sayesinde kaydetti.

  NASA gözlemevi

  Chandra X-Işını Gözlemevi, NASA tarafından 1991 yılında “STS-93” göreviyle uzaya fırlatılmıştı.

  NASA tarafından uzayda bir cismin sesinin kaydedildiğine dair açıklaması, doğal olarak uzaya çok yabancı olan insanlar için olanaksız bir şey olarak geliyor. Ancak uzayda bir sesin kaydedilmesinin mümkün olduğunu ve hatta yaygın bilinenin aksine uzayda ses bulunduğunu da yayınlanan video kanıtlar nitelikte.

  Uzayda ses var ancak insanın bunu algılayabilmesi olanaksız oluyor. NASA, uzaydaki sesi, ses dalgalarının ilerlemek için boşluktaki kütleli gaz bulutlarına oluşturduğu etkiyi izleyerek, tespit ediyor. NASA’nın Chandra X-Işını Gözlemevi tarafından kaydedilen kara delik sesi, normal şartlarda bir insan kulağının algılayabileceği seviyede değil. Bu yüzden NASA sadece 58 oktavlık bir ses arttırması gerçekleştirdiğini açıkladı. Ayrıca NASA açıklamasında kara delik sesinin, algılanabilecek seviyeye çıkartılmasını sağlamanın dışında herhangi bir ek/düzenleme yapmadığını da belirtiyor.

  NASA'nın uzay araştırmalarıyla ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Kara deliklerle ilgili gizem gerçekten çözülebilecek mi?Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum'dan iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung Bir İlke Daha İmza Atıyor! Metaverse Evreninde Futbol Turnuvası Oynanacak!

  Samsung, Metaverse futbol turnuvası düzenliyor. 19 Kasım-16 Aralık 2022 tarihinde düzenlenecek turnuvada 8 farklı ünlü oyuncu takımlara kaptanlık edecek.

  iPhone SE 4 Fiyatı Belli Oldu! İşte iPhone SE 4!

  Apple, yeni iPhone SE 4 modelinin hazırlıklarına devam ediyor. Hakkında çok sayıda sızıntı yaşanan iPhone SE 4 özelliklerinin ardından fiyatı da ortaya çıktı. İşte iPhone SE 4'ten yeni detaylar!

  2023 Opel Astra Electric Duyuruldu! İşte Özellikleri

  2023 Opel Astra Electric tanıtıldı. 2023 yılında piyasada yer alacak olan model, oldukça güçlü özelliklere sahip ve araç, tek şarj ile 416 km mesafeye ulaşıyor.

  Apple, Çocuklar İçin Ücretsiz Bir Kodlama Etkinliği Gerçekleştirecek!

  Apple, çocuklar için Coding Lab for Kids isminde bir etkinlik düzenleyecek. Ücretsiz aktivitelerden oluşacak eğitim, bir hafta sürecek!

  Kara Delikler Hakkında Bir Gizem Daha Çözüldü! İşte NASA’nın Yayınladığı Kara Delik Sesi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et