R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  James Webb Uzay Teleskobu’nda Şaşırtan SSD Kapasitesi

  NASA liderliğinde 300’ü bulan kurum ve kuruluşun ortak projesi 12 Milyar Dolar’lık James Webb Uzay Teleskobu ile ilgili şaşırtan bir bilgi ortaya çıktı. Dev projede kullanılan SSD kapasitesi dikkat çekti.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  18.07.2022 16:36 1403 2 dk okuma süresi
  James Webb Uzay Teleskobu’nda Şaşırtan SSD Kapasitesi
  Son Düzenleme:

  NASA’nın uzay araştırmalarının emektarı Hubble Teleskobu’nun yerini alan James Webb Uzay Teleskobu(JWST), kısa bir süre önce görevine başlamıştı. 12 Temmuz’da dünyaya ilk fotoğrafları gönderen Webb, gündemden düşmüyor. Her gün hakkında yeni bir bilginin çıktığı uzay teleskobunun teknik özellikleri doğal olarak ilgililerince çok merak ediliyor.

  Dünyadan 1.5 Milyon kilometre uzaklıktaki James Webb Uzay Teleskobu’nun, 12 Temmuz’da gönderdiği fotoğraflar önemli ilkleri içeriyordu. Çünkü gönderilen fotoğraflar “yüksek çözünürlüklü” ve “yüksek renk kalitesi” özelliğine sahipti. Bu insanoğlunun uzayı bu kadar net şekilde ilk görüşü olmuştu. Böylesine yüksek çözünürlük kalitesi söz konusu olunca doğal olarak uzay teleskobunun ne kadar hafızaya sahip olduğu da merak konusu oldu.

  Beklenmedik SSD Kapasitesi Bulunuyor

  Yüksek kalitede fotoğraflar gönderen ve milyarca ışık yılı uzaklıkları görme fırsatı sunan James Webb Uzay Teleskobu’nun tahmin edilemeyecek bir SSD kapasitesi olduğu açıklandı. Yapılan açıklamaya göre insanoğlunun uzaya gönderdiği en gelişmiş teleskop olma özelliğine sahip James Webb üzerinde sadece 68 GB SSD(katı hal sürücüsü) bulunuyor.

  Teknoloji alanında devasa hafıza kapasitesi sınırlarının zorlandığı bu dönemde 12 Milyar Dolar değerindeki uzay araştırmasının bu denli düşük SSD kapasitesine sahip olması herkesi şaşırttı. Ancak söz konusu SSD kapasitesi, Hubble Teleskobu’nun 2 GB kapasiteye sahip olduğu düşünüldüğünde yükseliş devasa boyutta.

  Depolama Çok Kısa Süre Gerekli

  James Webb Uzay Teleskobu

  Uzmanlar uzay donanımlarıyla, yeryüzündeki donanımların çalışma gereklilikleri ve ihtiyaçları konusunda aynı değerlendirmenin yapılmaması gerektiğini belirtiyor. Özellikle de uzay koşullarının standart teknoloji cihaz ve ürünleri üzerindeki etkisine dikkat çekiliyor.

  Uzmanlara göre "James Webb Uzay Teleskobu’nda" yer alan depolama alanının kullanımının oldukça sınırlı süreyle sabit. Özellikle depolamanın en fazla 1 gün süreyle tutulmasının yeterli olduğu belirtiliyor. Uzay teleskobunun yakaladığı görüntülerin tamamını kapasitesini aşmadan evvel, dünyaya gönderiyor. Üstelik teleskop bunu yaparken de tam 1.5 Milyon kilometrelik bir yolculuğu da gerçekleştirebilecek.

  Yapılan açıklamalara teleskop üzerindeki depolama alanının %3’lük dilimininmühendislik” ve “telemetri” verilerine yönelik kapatıldı. Ayrıca uzay teleskobunun 10 yıllık görev süresi boyunca mevcut depolama alanının en fazla 60 GB’ye kadar ineceğine de dikkat çekildi.

  James Webb Uzay Teleskobu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Galaksilerin Çarpışması Hubble Uzay Teleskobundan Kaçmadı! Çarpışmanın Fotoğrafları Dünya’ya Gönderildi!

  Hubble Uzay Teleskobu, iki galaksinin çarpışma anı fotoğraflarını çekti. Teleskop, çektiği çarpışma fotoğraflarını Dünya’ya gönderdi.

  Sandisk Ultra Dual Drive Luxe Kapasitesi ile Rakiplerini Gölgede Bıraktı!

  Sandisk Ultra Dual Drive Luxe, kullanıcılardan takdir aldı. Şık metal tasarımıyla dikkat çeken marka, çeşitli kapasite türleriyle her kesime hitap ediyor.

  Uzaydaki Kirliliğin Önüne Geçebilmek İçin İlk Adım Atıldı: 5 Yıl Kuralı

  Uzay yarışının olumsuz yanlarından birisi de uzayda meydana gelen kirlilik oldu. Dünya yörüngesindeki uzay çöplerine ilişkin ABD Federal İletişim Komisyonu'ndan yeni adım geldi. İşte detaylar!

  Steve Jobs’un Kızı Eve Job' dan Şaşırtan iPhone 14 Paylaşımı

  Apple'nin kurucusu Steve Jobs'un kızı Eve Jobs, iPhone 14 ile dalga geçti. Eve Jobs, Instagram'da yaptığı hikaye paylaşımında iPhone 14'ü tiye aldı. İşte sosyal medyada iPhone 14'e dair eleştiri ve göndermeler!

  James Webb Uzay Teleskobu’nda Şaşırtan SSD Kapasitesi

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et