R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  İnsanoğlu Yine Ay’a Gidiyor! Artemis Görevi Fırlatması Canlı İzlenebilecek!

  Uzay araştırmalarının odaklarından Ay, yeniden insanoğluyla bir araya gelecek. NASA tarafından başlatılan yeni Ay göreviyle insanoğlu yine ayak basacak. Uzun soluklu görevin ilk ayağı “Artemis I” için geri sayım başladı. Fırlatma bugün yapılacak. Peki Artemis I fırlatması saat kaçta? Ve Artemis görevi nasıl canlı izlenir?

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  29.08.2022 13:13 1403 3 dk okuma süresi
  İnsanoğlu Yine Ay’a Gidiyor! Artemis Görevi Fırlatması Canlı İzlenebilecek!
  Son Düzenleme:

  İnsanoğlunun uzaya duyduğu merak, yeni projeleri getirmeye devam ediyor. “Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi(NASA)” yeni bir “Ay görevi” olan “Artemis” görevini duyurmuştu. NASA, en son Ay yolculuğunu 1972’de “Apollo 17” ile yapmıştı. Şimdiyse NASA, 2022 yılının uzay teknolojisiyle Ay’a yeniden ayak basmaya hazırlanıyor. Uzay araştırmalarının merkezinde kalacak yeni görev “Ay’a Dönüş” olarak tanıtıldı.

  Yeni Ay yolculuğu programının adının “Artemis” seçilmesinin önemli bir nedeni bulunuyor. NASA, yeni Ay görevinde Yunan mitolojisini kullandı. Çünkü Yunan mitolojisine göre Artemis, Apollo’nun ikiz kız kardeşidir. Ayrıca yine Yunan mitolojisine göre Artemis “Ay Tanrıçası” olarak bilinmektedir. NASA’nın ilk Ay programında göreve verdiği isim “Apollo” idi.

  Artemis I Kaçta Fırlatılacak?

  Artemis 1 görevi

  NASA tarafından Ay’a yolculuk silsilesinin ilk adımı bugün gerçekleştirilecek “Artemis I” fırlatmasıyla başlayacak. Dünyanın merak ettiği fırlatmanın saat kaçta yapılacağı ve nasıl canlı izleneceği merak ediliyor.

  NASA’nın 29.08.2022 tarihinde(bugün) yapılacağını açıkladığı fırlatma, merakla bekleniyor. İnsanoğlunun 21.yüzyılda ilk defa Ay’a gidişinin önünü açacak Artemis I fırlatması bugün saat 15.33’te başlayacak.

  Artemis I Görevi

  Artemis 1 görevi

  Bugün önemli bir gün geçiren Artemis görevi programı da belli oldu. Artemis görevi kapsamında başlatılan Artemis I görevi ise çok önemli yenilik ve ilkleri barındırıyor. Örneğin Artemis I görevinde kullanılan roket “Space Launch System(SLS)” NASA’nın en güçlü roketidir. Ayrıca görev “Orion” uzay aracı vasıtasıyla başlatılacak. Artemis I görevi için fırlatma NASA’nın “Kennedy Uzay Merkezi” alanında gerçekleştirilecek.

  NASA’nın “Artemis I görevi” bugün 15.33’te yapılacak fırlatmayla başlayacak. Ayrıca görevin “42 gün 3 saat 20 dakika” sürmesi bekleniyor.

  Orion uzay aracının “2 Milyon 92 Bin kilometre” gideceği açıklandı. Orion uzay aracının Ay yörüngesine girmesinden sonra dönüşe başlayacağı belirtildi. Yani Ay yörüngesinde bir dönüşün ardından yeniden Dünya yörüngesine girerek, Dünya’ya inecek.

  Orion uzay aracı Artemis I görevi kapsamında 10.10.2022 tarihinde Dünyaya iniş yapacak. NASA, uzay aracının Dünya atmosferine “39.428 km/s” hızla giriş yapmasını bekliyor.

  Artemis I Göreviyle Ne Yapılacak?

  NASA, Artemis I görevi ile birlikte esas “Orion uzay aracı” için deneme yapıyor. Artemis görevi kapsamında Orion uzay aracı sistemlerinin uzay uçuşundaki durumu görülecek. Ayrıca “Artemis I” ardından başlatılacak “Artemis II” görevi için ön hazırlık oluşturacak. Zira Artemis 2 görevi mürettebatlı olarak yapılacak. NASA bu yüzden “iniş”, “fırlatma” ve “kurtarma” gibi konularda önündekileri görmek istiyor.

  Artemis 2 Ne Zaman Başlayacak?

  Artemis 2 görevi

  Artemis Ay programı kapsamında bu yıl “Artemis I” görevi icra edilecek. “Artemis II” görevi ise en erken 2024’te başlatılabilecek. NASA tarafından Artemis 1 görevi insansız, Artemis 2 göreviyse mürettebatlı olacak. Ancak 21.yüzyılda insanoğlunun Ay’a ayak basabilmesi için en erken 2025’i beklemesi gerekecek.

  Artemis 3 görevi

  Çünkü Artemis 2 görevindeki mürettebatlar Ay yüzeyine erişemeyecek. Artemis programı kapsamında modern dönemde Ay’a ilk ayak basış “Artemis III” göreviyle sağlanacak. Artemis 3 görevi de 2025 yılında gerçekleştirilecek.

  Artemis 1 Görevi Fırlatması Nasıl Canlı İzlenir?

  NASA, tüm uzay görevlerinde olduğu gibi Artemis 1 görevini de canlı olarak verecek. Bu çerçevede bugün 15.33’te gerçekleştirilecek fırlatma canlı olarak izlenebilecek. Bunun için NASA resmi web sitesi üzerinde bir canlı yayın akışı bulunuyor. Ayrıca resmi NASA Youtube kanalı üzerinden de fırlatma canlı olarak izlenebilecek.

  NASA’nın insanoğlunun yeniden Ay’a ayak basmasını sağlayacak Artemis görev programıyla ilgili sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  WhatsApp Süreli Mesajlar için Tasarım Değişikliğine Gidiyor!

  WhatsApp, arayüzü iyileştirmek amacıyla süreli mesajlar özelliğini yenileme karar aldı. Özelliğin yakın dönemde erişime açılacağı düşünülüyor!

  SteamDB Geçen Haftanın Çok Satanları Belli Oldu! Steam Deck Yine Zirvede!

  Steam, her hafta olduğu gibi 28 Kasım ile 4 Aralık'ta en fazla satanları SteamDB üzerinden yayınladı. İşte 2022'nin son ayının ilk günlerinde Steam'in en çok satanları!

  YouTube Üzerinden Artık Ortak Canlı Yayın Yapılabilecek!

  YouTube, içerik oluşturucuların canlı yayınlarına konuk almalarına olanak tanıyacak. Yeni bir özellik ile artık ortak olarak canlı yayın yapmak mümkün olacak.

  Intel Ekonomik Sıkıntılara Daha Fazla Dayanamadı! Şirket Küçülmeye Gidiyor!

  Pandeminin etkilerinin azalması, bilgisayar satışlarında çok fazla oranda düşüşlere neden oldu. Böylece oldukça zor duruma düşen Intel, küçülme kararı aldı.

  İnsanoğlu Yine Ay’a Gidiyor! Artemis Görevi Fırlatması Canlı İzlenebilecek!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et