R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  İki Jüpiter Uydusu İçin Şu Ana Kadar Çekilen En Net Fotoğraflar Paylaşıldı!

  Jüpiter’in keşfedilen toplam 80 adet uydusu bulunmaktadır. Bu uydulardan iki tanesi ise Ganymede ve Europa uydularıdır. Bu iki uyduya ait şu ana kadar çekilmiş en net fotoğraflar paylaşıldı.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  12.10.2022 18:08 3229 3 dk okuma süresi
  İki Jüpiter Uydusu İçin Şu Ana Kadar Çekilen En Net Fotoğraflar Paylaşıldı!
  Son Düzenleme:

  Ganymede ve Europa uydularına ait bugüne kadar çekilen en net fotoğraflar internette paylaşıldı. Şimdiye kadar çekilen fotoğraflar, genel olarak bulanık fotoğraflardı. Güneş sisteminde yer alan en büyük gezegen olan Jüpiter, uydu sayısında da zengindir. Toplamda bilinen 80 adet uydusu ile evrende yer almaktadır. Bu uydular arasında yer alan Ganymede ve Europa uyduları ise en bilinenlerindendir.

  Jüpiter’in en büyük uydularından biri olan Ganymede’ye ait oldukça net fotoğraflar çekildi. Aynı zamanda buzlarla kaplı olduğu öğrenilmiş olan Europa uydusuna ait de görseller mevcut. Bilim insanları, yeryüzünden çekilen en net fotoğrafları internet ortamında paylaştılar.

  İşte Ganymede ve Europa uydularının yeryüzünden çekilen en net fotoğrafları

  Aşağıda yer alan ilk fotoğrafta iki uydu yan yana yer almaktadır. Sol tarafta bulunan uydu Europa; sağ taraftaki ise Ganymede’dir. Leicester Üniversitesi’nde çalışmalar gerçekleştirilen bilim insanları tarafından fotoğraflar çekilmiştir. Şili’de yer alan Very Large Telescope ile iki uydu fotoğraflanmıştır. Türkçeye Çok Büyük Teleskop olarak çevrilen bu teleskop, net fotolar ortaya koymayı başarmıştır. Fotoğraflar çekildikten sonra internet üzerinden kamuoyu ile paylaşılmışlardır.

  İlk fotoğrafta uydular bulanık çıkmışlardır. Bu bir hata ya da eksiklik değildir. Bu fotoğrafın bulanık çıkmasının ardında aslında bir neden yatmaktadır. Bulanık olarak çekilen fotoda kozmik parmak izinin peşine düşülmesi hedeflenmiştir. 

  Jüpiter’in iki meşhur uydusuna ait bulanık bir fotoğraf aşağıda yer almaktadır:

  Bir sonraki fotoğrafta ise Juno uzay aracı tarafından çekilen net bir fotoğraf yer almaktadır. Bu fotoğrafta yer alan Jüpiter uydusu Europa’dır:

  Hemen aşağıda yer alan fotoğrafta ise Jüpiter’in büyük uydularından biri olan Ganymede yer almaktadır:

  Europa uydusu

  Europa uydusu, Jüpiter II olarak da bilinir. Jüpiter’in yörüngesinde yer alan dört Galilei uydusunun en küçüğüdür. Galileo Galilei tarafından keşfedildiği için, bu uydulara dört Galilei uydusu adı verilmiştir. Bu 4 uydu arasında, Europa Jüpiter’e en yakın 2. uydudur. Bu sebeple de Jüpiter II olarak da anılır. 

  Jüpiter’in şu ana kadar keşfedilen 80 uydusu arasında ise, gezegene en yakın 6. uydudur. Ay’a göre boyut olarak daha küçüktür. 3.000 kilometrelik bir çapa sahiptir. Bu çap ile Güneş Sistemi’nde yer alan en büyük altıncı uydu olmuştur. Etrafının buzlarla kaplı olduğu bilim insanları tarafından keşfedilmiştir. Yüzeyi ise pürüzsüz olarak görünmektedir. 

  Kalın buz tabakası sebebi ile, Europa’da yaşamın mümkün olduğu iddia edilmektedir. Fakat şu an için bu iddiaları kanıtlayabilen bir bilim adamı çıkmamıştır. 

  Ganymede uydusu

  Ganymede, Jüpiter’e ait 80 uydudan biridir. Doğal uydu olarak bilinir ve Jüpiter’in en büyük uydusudur. Ganymede sadece Jüpiter’in değil; Güneş Sistemi’nin de en büyük uydusudur. 7  Ocak 1610 tarihinde Galileo Galilei tarafından keşfedilmiştir. O dönemde tanımlanan 4 Galilei uydusu arasında yer almaktadır. Bu 4 uydu arasında Jüpiter’e an yakın 3. uydudur. Bu sebepler aynı zamanda Jüpiter III olarak da anılır. 

  Ganymede uydusuna ait yörünge özelliklerinin yer aldığı tablo, aşağıda bulunmaktadır:

  Yörünge özellikleri
  Enberi1.069.200 km
  Enöte1.071.600 km
  Ana eksen1.070.400 km
  Dış merkezlik0,0013
  Yörünge periyodu7,15455296 g
  Ortalama yörünge hızı10,880 km/sn
  Eğiklik2,214 (tutulma), 0,20° (Jüpiter'in ekvatoruna)
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iPhone 16 Pro’nun Fiyatı Ne Kadar Olacak?

  Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone 16 Pro’nun fiyatı hakkında söylentiler başladı. Eylül ayında tanıtılacak modelin fiyatıyla ilgili detaylar ortaya çıkıyor.

  OnePlus'ın En Güçlü Tableti, OnePlus Pad 2 Tanıtıldı!

  OnePlus, yeni amiral gemisi tableti OnePlus Pad 2'yi tanıttı. Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisi, 3K ekranı ve rekabetçi fiyatıyla dikkat çekiyor.

  Wattpad, Türkiye'de Erişime Engellendi!

  Wattpad, aylık 90 milyon kullanıcıya sahip sosyal okuma platformu, Ankara 10. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla Türkiye'de erişime engellendi.

  Samsung, Vision Pro’ya Rakip VR Başlığını Bu Yıl İçinde Tanıtabilir!

  Samsung, Apple Vision Pro'ya rakip yeni VR başlığını yıl bitmeden tanıtmaya hazırlanıyor. Ekim ayında geliştiricilere sunulması ve satışa çıkması planlanıyor.

  İki Jüpiter Uydusu İçin Şu Ana Kadar Çekilen En Net Fotoğraflar Paylaşıldı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et