R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  İki Jüpiter Uydusu İçin Şu Ana Kadar Çekilen En Net Fotoğraflar Paylaşıldı!

  Jüpiter’in keşfedilen toplam 80 adet uydusu bulunmaktadır. Bu uydulardan iki tanesi ise Ganymede ve Europa uydularıdır. Bu iki uyduya ait şu ana kadar çekilmiş en net fotoğraflar paylaşıldı.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  12.10.2022 18:08 1509 3 dk okuma süresi
  İki Jüpiter Uydusu İçin Şu Ana Kadar Çekilen En Net Fotoğraflar Paylaşıldı!
  Son Düzenleme:

  Ganymede ve Europa uydularına ait bugüne kadar çekilen en net fotoğraflar internette paylaşıldı. Şimdiye kadar çekilen fotoğraflar, genel olarak bulanık fotoğraflardı. Güneş sisteminde yer alan en büyük gezegen olan Jüpiter, uydu sayısında da zengindir. Toplamda bilinen 80 adet uydusu ile evrende yer almaktadır. Bu uydular arasında yer alan Ganymede ve Europa uyduları ise en bilinenlerindendir.

  Jüpiter’in en büyük uydularından biri olan Ganymede’ye ait oldukça net fotoğraflar çekildi. Aynı zamanda buzlarla kaplı olduğu öğrenilmiş olan Europa uydusuna ait de görseller mevcut. Bilim insanları, yeryüzünden çekilen en net fotoğrafları internet ortamında paylaştılar.

  İşte Ganymede ve Europa uydularının yeryüzünden çekilen en net fotoğrafları

  Aşağıda yer alan ilk fotoğrafta iki uydu yan yana yer almaktadır. Sol tarafta bulunan uydu Europa; sağ taraftaki ise Ganymede’dir. Leicester Üniversitesi’nde çalışmalar gerçekleştirilen bilim insanları tarafından fotoğraflar çekilmiştir. Şili’de yer alan Very Large Telescope ile iki uydu fotoğraflanmıştır. Türkçeye Çok Büyük Teleskop olarak çevrilen bu teleskop, net fotolar ortaya koymayı başarmıştır. Fotoğraflar çekildikten sonra internet üzerinden kamuoyu ile paylaşılmışlardır.

  İlk fotoğrafta uydular bulanık çıkmışlardır. Bu bir hata ya da eksiklik değildir. Bu fotoğrafın bulanık çıkmasının ardında aslında bir neden yatmaktadır. Bulanık olarak çekilen fotoda kozmik parmak izinin peşine düşülmesi hedeflenmiştir. 

  Jüpiter’in iki meşhur uydusuna ait bulanık bir fotoğraf aşağıda yer almaktadır:

  Bir sonraki fotoğrafta ise Juno uzay aracı tarafından çekilen net bir fotoğraf yer almaktadır. Bu fotoğrafta yer alan Jüpiter uydusu Europa’dır:

  Hemen aşağıda yer alan fotoğrafta ise Jüpiter’in büyük uydularından biri olan Ganymede yer almaktadır:

  Europa uydusu

  Europa uydusu, Jüpiter II olarak da bilinir. Jüpiter’in yörüngesinde yer alan dört Galilei uydusunun en küçüğüdür. Galileo Galilei tarafından keşfedildiği için, bu uydulara dört Galilei uydusu adı verilmiştir. Bu 4 uydu arasında, Europa Jüpiter’e en yakın 2. uydudur. Bu sebeple de Jüpiter II olarak da anılır. 

  Jüpiter’in şu ana kadar keşfedilen 80 uydusu arasında ise, gezegene en yakın 6. uydudur. Ay’a göre boyut olarak daha küçüktür. 3.000 kilometrelik bir çapa sahiptir. Bu çap ile Güneş Sistemi’nde yer alan en büyük altıncı uydu olmuştur. Etrafının buzlarla kaplı olduğu bilim insanları tarafından keşfedilmiştir. Yüzeyi ise pürüzsüz olarak görünmektedir. 

  Kalın buz tabakası sebebi ile, Europa’da yaşamın mümkün olduğu iddia edilmektedir. Fakat şu an için bu iddiaları kanıtlayabilen bir bilim adamı çıkmamıştır. 

  Ganymede uydusu

  Ganymede, Jüpiter’e ait 80 uydudan biridir. Doğal uydu olarak bilinir ve Jüpiter’in en büyük uydusudur. Ganymede sadece Jüpiter’in değil; Güneş Sistemi’nin de en büyük uydusudur. 7  Ocak 1610 tarihinde Galileo Galilei tarafından keşfedilmiştir. O dönemde tanımlanan 4 Galilei uydusu arasında yer almaktadır. Bu 4 uydu arasında Jüpiter’e an yakın 3. uydudur. Bu sebepler aynı zamanda Jüpiter III olarak da anılır. 

  Ganymede uydusuna ait yörünge özelliklerinin yer aldığı tablo, aşağıda bulunmaktadır:

  Yörünge özellikleri
  Enberi1.069.200 km
  Enöte1.071.600 km
  Ana eksen1.070.400 km
  Dış merkezlik0,0013
  Yörünge periyodu7,15455296 g
  Ortalama yörünge hızı10,880 km/sn
  Eğiklik2,214 (tutulma), 0,20° (Jüpiter'in ekvatoruna)
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  A101 2 Şubat 2023 Kataloğu Paylaşıldı: Mağazaya Tekne Geliyor!

  A101 2 Şubat aktüel ürünler kataloğu yayınlandı. Kamaralı fiber tekne ve birçok teknolojik ürün A101 mağazalarında satışa çıkacak!

  ŞOK 1 Şubat İtibariyle Oyun Bilgisayarı Getiriyor!

  ŞOK 1 Şubat itibariyle pek çok oyuncu ekipmanına ağırlık verecek. Bunlardan bazıları oyuncu bilgisayarları olarak yer alıyor.

  PlayStation 5 Pro Gelmeyecek Ama Yerine İkinci Nesil Versiyonu Gelecek!

  Sony, 2020 yılında yayınladığı PlayStation 5 için geliştirmelere devam ediyor. Şirketin PlayStation 5'in yeni bir versiyonu üzerinde çalıştığı iddia edilmişti. PlayStation 5 Pro modelinin geleceği iddiaları hakkında yeni açıklama geldi.

  En Çok Kullanılan İngilizce Erkek Bebek İsimleri Ve Anlamları

  Dünyada en çok kullanılan ve popüler olan İngilizce erkek bebek isimleri belli oldu. Buna göre en çok kullanılan İngilizce erkek bebek ismi 'Albert' oldu.

  İki Jüpiter Uydusu İçin Şu Ana Kadar Çekilen En Net Fotoğraflar Paylaşıldı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et