R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Hubble Uzay Teleskobu’ndan Orion Bulutsusu’nun Yeni Fotoğrafı Geldi!

  2022’de aktif görevine başlayan “Jamess Webb Uzay Teleskobu” ardından biraz geri planda kalan “Hubble Uzay Teleskobu” ilgi çeken veriler sunmaya devam ediyor. Emektar uzay teleskobu son gönderdiği fotoğrafta “Orion Takım Yıldızı” içerisinde yer alan bir “bulutsu” görüntüsüne yer verdi. İşte o muhteşem fotoğraf!

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 09.08.2022 12:06 1299 3 dk okuma süresi
  Hubble Uzay Teleskobu’ndan Orion Bulutsusu’nun Yeni Fotoğrafı Geldi!
  Son Düzenleme:

  Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi(NASA) tarafından uzay araştırmaları kapsamında 2021’in Aralık ayında uzaya gönderilen ve 2022 Ocak ayında yörüngesine oturan “James Webb Uzay Teleskobu” ilk fotoğrafını 12 Temmuz’da göndermişti. Aktif olarak göreve başlamasından sonra yerini aldığı emektar “Hubble Uzay Teleskobu” geri planda kalmıştı. NASA tarafından sık sık yeni uzay teleskobundan gönderilen fotoğrafların paylaşılması çoğu kişinin Hubble’ı unutmasına neden olsa da emektar uzay teleskobu görevine kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Hatta NASA tarafından Hubble tarafından çekilen yeni bir “bulutsu” görüntüsünü içeren muhteşem bir fotoğraf yayınlandı. İşte o fotoğraf ve detayları!

  Hubble Uzay Teleskobu’ndan Yeni Bulutsu Görüntüsü Geldi

  NASA ve ESA(Avrupa Uzay Ajansı) tarafından resmi Twitter hesabından atılan tweet’te “Hubble Uzay Teleskobu” tarafından yakalanan yeni bir fotoğrafa yer verildi. Söz konusu fotoğrafta emektar uzay teleskobu tarafından yakalanan ve “HH 505” olarak isimlendirilen yeni bulutsu yer alıyor. Bu bulutsu, ilk kez 1836 yılında keşfedilen “Orion takım yıldızı” içerisinde yer alan “Herbig-Harbo” nesnesinin çevresini sarıyor.

  Muhteşem bir görsellik meydana getiren bu çevreleme özellikle de renk çeşitliliği içerisinde herkesin beğenisini ve dikkatini çekmeyi başarıyor. Hubble tarafından yakalanan fotoğraftaki bulutsu ile dünyanın en yakınında bulunan “aktif yıldız” oluşma bölgeleri arasında yer alan “Orion Bulutsusu” için sadece bir kısım sunuyor.

  Yapılan paylaşımda “Herbig-Haro” nesnesinin “HH 505” çevresinde meydana gelen “renkli alanlar” bulunuyor. Gök bilimcilerin yaptığı değerlendirmeye göre söz konusu yapı, özellikle “ata gezegen” olarak adlandırılan disklerle çevrelen “yeni doğan yıldız” sürecinin bir sonucu/etkisi olduğu belirtiliyor. Hatta bazı hallerde söz konusu diskin içerdiği madde ile etkileşimin meydana gelmesi halinde “iyonize gaz” ihtiva eden jet şekillenişi de söz konusu olabiliyor. Uzmanlar emisyonların, “Orion Bulutsu” bölgesinin dış kısımlarında yer alan ve Dünya ile arasında bin “ışık yılı” bulunan “IX Ori” üzerinden geldiğini belirtiyor.

  Hubble teleskobunun, Orion Bulutsusu’ndan yeni yakaladığı fotoğrafı üzerindeki “ACS Kamera” ile çektiği açıklandı

  Bilinmeyen Madde Araştırmalarına Fayda Sağlayacak

  Uzay araştırmalarında tespit edilenlere göre “Herbig-Hero” nesnelerinin “astronomik” bağlama göre sürecinin fazlasıyla kısa olduğu biliniyor. Hatta bu sürelerin 10 binlerce yılla sınırlı olabildiği ve uzay boşluğunda tamamen dağılabildiği belirtiliyor. Bu rakam insan yaşamı baz alındığında devasa bir süre olsa da uzay zamanı dikkate alındığında çok küçük bir zaman aralığını kapsıyor. Bununla birlikte Hubble’ın yakaladığı yeni görüntünün “NASA”, “ESA” ve diğer uzay araştırma kuruluşlarının özellikle “bilinmeyen madde” akışı ile ilgili önemli veriler elde edebilmesine imkan vereceği belirtildi. Özellikle yeni yıldız oluşum sürecinin daha net şekilde anlamlandırılabilmesi ve açıklanabilmesi bakımından bu fotoğrafın önemli rolü olacağı belirtiliyor.

  Hubble Uzay Teleskobu tarafından yakalanan yeni görüntüyü siz nasıl buldunuz? Değerlendirmelerinizi yorumlara veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Redmi Note 12 Serisi Hakkında Beklenen Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

  Xiaomi'nin yeni serisi olan Redmi Note 12 ile ilgili sızıntılar devam ediyor. Buna göre firma, Redmi Note 12 çıkış tarihini öne aldı!

  Elif 1059

  M2 Pro ve M2 Max MacBook Pro Modellerinde Yeni Gelişme! Tanıtım Tarihi Çok Yakın!

  Apple'nin 7 Eylül'de tanıtması beklenen M2 Pro ve M2 Max yongalı yeni nesil 14 inç ve 16 inç MacBook Pro modelleri hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı. İşte M2 Pro ve M2 Max tanıtım tarihi!

  TikTok Yorumlar İçin Beğenmeme Butonunu Kullanmaya Başladı! Yorumlara Dislike Butonu Sonunda Geldi!

  TikTok, yeni güncellemeyle beraber yorum beğenmeme özelliğini aktif etti. Beğenmeme butonu sayesinde kullanıcılarla artık, daha gerçek etkileşimler kurulacak.

  Youtube Ana Sayfası Değişiyor! İşte Yeni Youtube Ana Sayfa Tasarımı

  Google, Youtube ana sayfa tasarımını web, mobil ve tablet sürümleri için değiştiriyor. İşte yeni Youtube tasarımı ile gelecek tüm değişiklikler!

  Hubble Uzay Teleskobu’ndan Orion Bulutsusu’nun Yeni Fotoğrafı Geldi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et