R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Galaksilerin Çarpışması Hubble Uzay Teleskobundan Kaçmadı! Çarpışmanın Fotoğrafları Dünya’ya Gönderildi!

  Hubble Uzay Teleskobu tarafından iki galaksinin çarpışma fotoğrafları çekildi. Çekilen çarpışma fotoğrafları teleskop tarafından Dünya’ya gönderildi.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  27.11.2022 19:53 3132 4 dk okuma süresi
  Galaksilerin Çarpışması Hubble Uzay Teleskobundan Kaçmadı! Çarpışmanın Fotoğrafları Dünya’ya Gönderildi!
  Son Düzenleme:

  Birbirleriyle çarpışan iki galaksinin çarpışma anını Hubble Uzay Teleskobu kaydetti. Çarpışma fotoğraflarını çekmeyi başaran teleskop, fotoğrafları Dünya’ya yolladı. Evrende gerçekleşen akıl almaz olayları fotoğraflamaya devam eden teleskop, galerisine bir yenisini ekledi.

  NASA ve ESA, Dünya’dan 670 milyon ışık yılı uzakta olan bir galaksi keşfetti. Bu galaksi bir başka galaksi ile bir çarpışma yaşadı. Arp-Madore 417-391 çarpışma görüntüleri insanlığa ulaştı. İki galaksinin birbirleri ile kütle çekim mücadelesine girdiği görülmekte. Bu mücadele sonucunda bir halka şekli oluştuğu da gözlemlendi. Çarpışma sebebiyle etrafa yıldızların saçılması da yine uzman görüşleri arasında yer aldı.

  Hubble Uzay Teleskobu, Gelişmiş Araştırma Kamerası sayesinde böylesine önemli bir anı yakalayabildi. Çapışmanın çekilmesi bu özel kamera sayesinde gerçekleştirildi. Uzaydaki garip galaksilerin ve karanlık maddenin çekilmesi de bu kamera sayesinde oldu. Çarpışmaya dair daha fazla bilgi elde edilebilmesi adına uzmanlar harekete geçti. Çarpışmanın gerçekleştiği yere James Web Uzay Teleskobu gönderilecek. 

  Hubble Uzay Teleskobu’nun son görevleri

  Hubble Uzay Teleskobu, uzaydaki görevini tamamlamak üzere. Oldukça önemli çalışmalarda görev alan teleskop, bundan sonra rafa kaldırılacak. Bu sebeple evrendeki gelişmeler artık bu teleskop ile takip edilemeyecek. 

  Son yıllarda teleskobun yaşadığı sistemsel hatalar sebebi ile ömrünün dolduğu düşünülmekte. Şu an için 2030 senesinde Dünya’ya geri dönüşü planlandı. İki galaksinin çarpışması ise Hubble Uzay Teleskobu’nun insanlığa kattığı son hizmet olabilir. 

  Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen diğer fotoğraflar 

  Hubble Uzay Teleskobu yıllardan beri bilime hizmet etmektedir. Bu kapsamda evrende var olan galaksilerin, adaların ve yıldızların fotoğraflarını çekmiştir. Bilime yaptığı sayısız katkısı sebebi ile birçok bilim insanının saygısını kazanmıştır. Çekmiş olduğu fotoğraflardan bazıları aşağıda sıralanmıştır. 

  Messier 82

  Messier 82, (veya NGC 3034 veya Cigar Galaxy PGC 28655) bir prototip gökadadır. Büyük ayı takımyıldızı yönünde Dünya’ya 12 milyon ışık yılı uzaklıkta yer almaktadır. Alman gökbilimci Johann Elert Bode tarafından keşfedilmiştir. Keşfediliş tarihi kaynaklara 31 Aralık 1774 olarak yansımıştır. Gökadaya ait bilgilerin yer aldığı tablo aşağıda bulunmaktadır:

  Konum (J2000 Dönem)
  TakımyıldızBüyük ayı
  Sağ açıklık09s 55d 52.2sn
  Dik açıklık+69° 40′ 47″
  Gözlem verileri
  Galaksi sınıfıI0;Sbrst HII
  Görünür büyüklük (V)9.3
  Yüzey parlaklığı (SB)12,7
  Görünen boyut (V)11′.2 × 4′.3

  Bu starburst gökada gökadamızın merkezine göre 100 kat daha parlak kalmaktadır. Aynı zamanda Samayolu ile kıyaslandığında da 5 kat daha parlaktır. Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen fotoğrafı aşağıda yer almaktadır:

  Orion Bulutsusu

  Orion Bulutsusu; Avcı Bulutsusu, Messier 42, M42 ya da NGC 1976 olarak da tanınmaktadır. Samanyolu içerisinde yer alan Avcı takımyıldızı bölgesinde yer alır. Avcı Kuşağı’nın güneyinde kalan dağınık bir bulutsusu olarak bilinmektedir. En parlak bulutsusular arasında yer alan Orion, 24 ışık yılı çapındadır.

  Dünya’mız üzerinden geceleri çıplak göz ile kendisinin görülmesi mümkündür. Dünya’ya en yakın yıldız oluşum bölgesi olarak kayıtlara geçmiştir. Dünya ile olan uzaklığı yaklaşık olarak 1.270 ışık yılıdır. Orion bulutsusuna dair bilgilerin yer aldığı tablo aşağıda yer almaktadır:

  Konum (J2000 Dönem)
  TakımyıldızAvcı
  Sağ açıklık05s 35d 24sn
  Dik açıklık-05° 27′ 00″
  Gözlem verileri
  TürüYansıma - Salma
  Görünür büyüklük (V)+3.0
  Görünen boyut (V)65×60 arcmins
  İyonize kaynağı
  AdıTeta Orionis

  Orion bulutsusunun ışığı, içerisinde yer alan yeni doğan yıldızlardan gelir. Bu yeni doğan yıldızların ışıması ile aydınlanır. İlk kez 1610 senesinde Nicolas-Claude Fabri de Peiresc tarafından kayıtlara geçirilmiştir. Bir teleskop ya da dürbün yardımı ile bulutsunun yaydığı ışık kolayca fark edilir. Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen fotoğrafı aşağıda yer almaktadır:

  Eta Carinae üstündevi ve onun etrafını saran Homunculus Bulutsusu

  Homunculus Bulutsusu, Eta Carinae'nin çevresini sarmalayan bulutsu olarak bilinir. 1841’de gerçekleşen bir patlama sonrasında salındığı düşünülmektedir. Bu patlamanın ardından Eta Carinae en parlak yıldız ünvanını kazanmıştır. Fakat etrafına yaydığı gaz ve tozlar sebebi ile ışığının çoğu engellenmiştir. Homunculus Bulutsusu’na ait bilgiler aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

  Konum (J2000 Dönem)
  TakımyıldızKarina
  Sağ açıklık10s 45d 03,6sn
  Dik açıklık-59° 41′ 04″
  Gözlem verileri
  TürüSalma bulutsu
  Görünür büyüklük (V)6,21 (-0,8–7,9)
  Uzaklık7.500 Iy
  Dikkate değer özelliklerÇift kutuplu bulutsu

  Eta Carinae, Karina takımyıldızı içerisinde yer almaktadır. Yaklaşık olarak 7500 ışık yılı uzaklıkta yer alan bir yıldız sistemi olarak bilinir. En az iki farklı yıldızdan oluştuğu düşünülmektedir. Hala daha bilim tarafından öngörülemeyen patlamalar gerçekleştirmektedir. Değişkenliği sebebi ile ileride görkemli bir patlama yaşayacak süpernova adası olmuştur. Eta Carinae’ye ait bilgilerin yer aldığı tablo aşağıda yer almaktadır:

  Gözlem verisi, Dönem J2000
  TakımyıldızKarina
  Bahar açısı(α)10s 45d 03,591sn
  Yükselim(δ)-59° 41′ 04,26″
  Görünür parlaklık(V)6,21 Vmaks = −0,8m, Vmin = 7,9m

  Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen fotoğrafı aşağıda yer almaktadır:

  Gök adalar

  Galaksi ya da gök adalar, uzayda yer alan sistemler arasında yer alırlar. Kütle çekim kuvveti sebebi ile birbirlerine bağlanan yıldızlarlar oluşurlar. Aynı zamanda çeşitli gazlar, tozlar ve plazmalar da içerirler. Henüz tam olarak anlaşılamamış bir karanlık maddeden oluşmaktadırlar. 

  Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen gök ada fotoğrafları aşağıda yer almaktadır:

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  WhatsApp'ta Yeni Gizlilik Önlemi: Profil Fotoğraflarının Ekran Görüntüsü Alınamayacak!

  WhatsApp, profil fotoğraflarının ekran görüntüsü alınmasını engelleyen yeni bir güvenlik özelliğini test ediyor. Bu özellik, iPhone için beta sürümünde sunuldu.

  NASA Duyurdu: Mars’taki Tüm Uzay Araçlarıyla İletişim Kesildi!

  NASA, Mars'taki tüm araştırma robotları ve sondalarla olan bağlantının geçici olarak kesildiğini duyurdu. Bu sorunun yaklaşık iki hafta süreceği bildirildi.

  Toyota Hedef Büyüttü: Uzay Aracı Space Mobility Geliyor!

  Toyota'nın uzay aracı Space Mobility, gezegenler arası seyahat için yeni bir dönemin başlangıcını işaret ediyor.

  Dünyanın ilk 3D Yazıcıyla Üretilen Roketi Uzaya Fırlatılacak!

  3D yazıcı teknolojisi bu kez uzay araştırmalarında kullanıldı. Dünyanın ilk 3D yazıcıda üretilen roketinin uzaya fırlatılacağı açıklandı.

  Galaksilerin Çarpışması Hubble Uzay Teleskobundan Kaçmadı! Çarpışmanın Fotoğrafları Dünya’ya Gönderildi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et