R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Dünyanın ilk 3D Yazıcıyla Üretilen Roketi Uzaya Fırlatılacak!

  Dünyada bir ilk için geri sayım başladı! 3D yazıcıyla üretilen roket yörüngeye fırlatılacak. Bu uygulama, ilk kez gerçekleşecek.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  26.02.2023 12:08 2678 2 dk okuma süresi
  Dünyanın ilk 3D Yazıcıyla Üretilen Roketi Uzaya Fırlatılacak!
  Son Düzenleme:

  Dünyanın yörüngesinde bulunan birçok uydu var. Bu uydular, iletişimi kolaylaştırmak için yer alıyor. Örneğin Türksat 5A uydusu bunlardan birisi. Gelecekte Türksat 6A’nın da fırlatılması planlanıyor. Bu gibi pek çok uydular farklı yöntemlerle geliştirildi. Relativity Space isimli bir şirket ise dünyada bir ilki gerçekleştirecek. Buna göre ilk defa 3D yazıcı ile üretilen bir roket, yörüngeye fırlatılacak.

  3D yazıcıyla üretilen roket uzaya çıkacak

  Relativity Space, uzay çalışmaları gerçekleştiren bir şirket. Firma, bu zamana kadarki en ilginç projelerinden birisini yapıyor. Şirket, yakın zamanda 3D yazıcıyla bir roket üretti. Bu roketin %85’inin 3D yazıcı ile geliştirildiği söyleniyor. Geliştirilen roket için lisans alındığı da duyuruldu. Yani roketin fırlatılması için önünde bir engel kalmadı.

  Fırlatılma tarihi için hedef 8 Mart

  3D yazıcıyla üretilen roket için hedef fırlatma tarihi 8 Mart 2023 olarak açıklandı. Hava koşulları uygun olduğu takdirde roketin bu tarihte fırlatılması bekleniyor. Terrain 1 olarak adlandırılan bu roket için aslında amaç daha yüksek bir seviyeye çıkmaktı. Herhangi bir sorun olmaması adına roketin yörüngeye fırlatılması kararı alındı.

  Kaliforniya merkezli uzay firması, 8 Mart tarihi itibariyle dünyada bir ilki gerçekleştirmiş olacak. Bu anın canlı kaydedilmesi de bekleniyor. Fırlatma Cape Carnival Uzay Kuvvetleri İstasyonu’nda yapılacak. Bu istasyon, Florida eyaletinde bulunuyor. Bir problem olmadığı takdirde fırlatmaya başlanacak. 3D yazıcıyla yapılan ilk roket olduğu için şimdiden ekibin heyecanlı olduğu görünmekte.

  Dünyada bir ilki gerçekleştiren roketin özellikleri

  Roketin ismi Terrain 1 olarak geçiyor. 2 katmanlı bir roket olan Terrain 1, 33,5 metre yüksekliğe sahip. Ayrıca roketin genişliği 2,8 metre olarak açıklanıyor. Ürünün ağırlığı ise 9.280 kilogram olmakta. Roketin ilk uçuşta herhangi bir yük taşımayacağı da açıklanan bir diğer bilgi.

  Roket ile ilgili bir diğer özellik motorlar hakkında karşımıza çıkıyor. Roketin ilk katında Aeon motoruna yer veriliyor. İkinci katında ise Aeon Vac motorunun kullanıldığı açıklanıyor. Roketin itilmesini sağlayacak olan yakıt ise sıvılaştırılmış doğal gaz olmakta. Buna ek olarak sıvı oksijen de kullanılıyor.

  Roketin %85’inin 3D baskı makinesi ile üretildiğin açıklayalım. Firmanın bir diğer modeldeki hedefi ise roketin %95’inin yazıcı ile üretilmesi. Terrain R modelinde ise roketin tamamının 3D yazıcı ile oluşturulması amaçlanıyor.

  3D yazıcıyla üretilen roket için başarı oranı hakkında net bir bilgi yok. Maruz kalacağı G kuvvetine göre başarı oranında değişiklik olabilir. Ekip, roketin başarılı bir çıkış yapacağını düşünüyor. Eğer bu işlem başarılı olursa, uzay sektöründe çığır açan bir gelişme olacak.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Ryzen 7 7800X3D: AMD İşlemci İndirimleriyle Fiyatı Düştü

  AMD'nin Zen 4 3D V-Cache işlemcilerini duyurduğu Nisan ayından bu yana Ryzen 7 7800X3D modeli, olumlu eleştirilerle karşılandı.

  Binance, Dünyanın İlk Web3 Reality Şovunu Kripto Para Evreninde Başlatıyor

  Binance, dünyanın ilk Web3 Reality şovunu başlatarak girişimcilerin, yatırımcıları ikna etmek için kıyasıya mücadele edeceği bir Metaverse evreninde yer alacak!

  Bill Gates'in Şirketi, Dünyanın En İleri Nükleer Enerji Santralini İnşa Ediyor!

  Microsoft'un kurucusu Bill Gates, nükleer enerji projesi Natrium'un son aşamaya geldiğini ve 2030 yılında faaliyete geçeceğini duyurdu.

  Microsoft Edge Artık Dünyanın İkinci Masaüstü Tarayıcısı Olma Ünvanını Kaybetti

  Bing ve Edge tarayıcısında yapay zeka desteği ile geliştirilen Microsoft ürünleri, istenilen başarıyı elde edememiş gibi görünüyor. Statcounter verilerine göre Microsoft Edge, uzun süre elinde tuttuğu ikinci sıradaki konumunu kaybetti.

  Dünyanın ilk 3D Yazıcıyla Üretilen Roketi Uzaya Fırlatılacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et