R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Dünyanın ilk 3D Yazıcıyla Üretilen Roketi Uzaya Fırlatılacak!

  Dünyada bir ilk için geri sayım başladı! 3D yazıcıyla üretilen roket yörüngeye fırlatılacak. Bu uygulama, ilk kez gerçekleşecek.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  26.02.2023 12:08 3123 2 dk okuma süresi
  Dünyanın ilk 3D Yazıcıyla Üretilen Roketi Uzaya Fırlatılacak!
  Son Düzenleme:

  Dünyanın yörüngesinde bulunan birçok uydu var. Bu uydular, iletişimi kolaylaştırmak için yer alıyor. Örneğin Türksat 5A uydusu bunlardan birisi. Gelecekte Türksat 6A’nın da fırlatılması planlanıyor. Bu gibi pek çok uydular farklı yöntemlerle geliştirildi. Relativity Space isimli bir şirket ise dünyada bir ilki gerçekleştirecek. Buna göre ilk defa 3D yazıcı ile üretilen bir roket, yörüngeye fırlatılacak.

  3D yazıcıyla üretilen roket uzaya çıkacak

  Relativity Space, uzay çalışmaları gerçekleştiren bir şirket. Firma, bu zamana kadarki en ilginç projelerinden birisini yapıyor. Şirket, yakın zamanda 3D yazıcıyla bir roket üretti. Bu roketin %85’inin 3D yazıcı ile geliştirildiği söyleniyor. Geliştirilen roket için lisans alındığı da duyuruldu. Yani roketin fırlatılması için önünde bir engel kalmadı.

  Fırlatılma tarihi için hedef 8 Mart

  3D yazıcıyla üretilen roket için hedef fırlatma tarihi 8 Mart 2023 olarak açıklandı. Hava koşulları uygun olduğu takdirde roketin bu tarihte fırlatılması bekleniyor. Terrain 1 olarak adlandırılan bu roket için aslında amaç daha yüksek bir seviyeye çıkmaktı. Herhangi bir sorun olmaması adına roketin yörüngeye fırlatılması kararı alındı.

  Kaliforniya merkezli uzay firması, 8 Mart tarihi itibariyle dünyada bir ilki gerçekleştirmiş olacak. Bu anın canlı kaydedilmesi de bekleniyor. Fırlatma Cape Carnival Uzay Kuvvetleri İstasyonu’nda yapılacak. Bu istasyon, Florida eyaletinde bulunuyor. Bir problem olmadığı takdirde fırlatmaya başlanacak. 3D yazıcıyla yapılan ilk roket olduğu için şimdiden ekibin heyecanlı olduğu görünmekte.

  Dünyada bir ilki gerçekleştiren roketin özellikleri

  Roketin ismi Terrain 1 olarak geçiyor. 2 katmanlı bir roket olan Terrain 1, 33,5 metre yüksekliğe sahip. Ayrıca roketin genişliği 2,8 metre olarak açıklanıyor. Ürünün ağırlığı ise 9.280 kilogram olmakta. Roketin ilk uçuşta herhangi bir yük taşımayacağı da açıklanan bir diğer bilgi.

  Roket ile ilgili bir diğer özellik motorlar hakkında karşımıza çıkıyor. Roketin ilk katında Aeon motoruna yer veriliyor. İkinci katında ise Aeon Vac motorunun kullanıldığı açıklanıyor. Roketin itilmesini sağlayacak olan yakıt ise sıvılaştırılmış doğal gaz olmakta. Buna ek olarak sıvı oksijen de kullanılıyor.

  Roketin %85’inin 3D baskı makinesi ile üretildiğin açıklayalım. Firmanın bir diğer modeldeki hedefi ise roketin %95’inin yazıcı ile üretilmesi. Terrain R modelinde ise roketin tamamının 3D yazıcı ile oluşturulması amaçlanıyor.

  3D yazıcıyla üretilen roket için başarı oranı hakkında net bir bilgi yok. Maruz kalacağı G kuvvetine göre başarı oranında değişiklik olabilir. Ekip, roketin başarılı bir çıkış yapacağını düşünüyor. Eğer bu işlem başarılı olursa, uzay sektöründe çığır açan bir gelişme olacak.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Dünyanın İlk Masaüstü Yapay Zeka İş İstasyonu Çıktı: İşte Teknoloji ve Lüksün Buluşması!

  GPTShop, Nvidia destekli dünyanın ilk masaüstü yapay zeka iş istasyonunu çıkardı. İşte üst düzey performans ve lüks tasarıma sahip iş istasyonunun özellikleri!

  Samsung'dan Devrim Niteliğinde Bir İlk: Dünyanın İlk Şeffaf MicroLED Ekranı!

  CES 2024'te tanıtılan Samsung Şeffaf MicroLED Ekran, yüksek parlaklık ve ultra ince tasarımı ile ekran teknolojisinde devrim yaratıyor.

  LG'nin Yeni OLED Oyun Ekranını Tanıttı: Dünyanın En Hızlısı!

  LG'nin CES 2024'te tanıttığı yeni OLED oyun ekranı, üstün teknolojisi ve yenilikçi özellikleriyle oyun dünyasında devrim yaratıyor.

  MSI'dan Dünyanın İlk 18 İnçlik MiniLED Ekranlı Laptop Modeli: İşte Özellikleri ve Fiyatı!

  MSI Titan 18 HX, sektördeki standartları yeniden belirliyor. 18 inçlik miniLED ekranlı bu laptop, geleceğin bilgisayar teknolojilerine dair ipuçları veriyor.

  Dünyanın ilk 3D Yazıcıyla Üretilen Roketi Uzaya Fırlatılacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et