R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Dünyanın ilk 3D Yazıcıyla Üretilen Roketi Uzaya Fırlatılacak!

  Dünyada bir ilk için geri sayım başladı! 3D yazıcıyla üretilen roket yörüngeye fırlatılacak. Bu uygulama, ilk kez gerçekleşecek.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  26.02.2023 12:08 3204 2 dk okuma süresi
  Dünyanın ilk 3D Yazıcıyla Üretilen Roketi Uzaya Fırlatılacak!
  Son Düzenleme:

  Dünyanın yörüngesinde bulunan birçok uydu var. Bu uydular, iletişimi kolaylaştırmak için yer alıyor. Örneğin Türksat 5A uydusu bunlardan birisi. Gelecekte Türksat 6A’nın da fırlatılması planlanıyor. Bu gibi pek çok uydular farklı yöntemlerle geliştirildi. Relativity Space isimli bir şirket ise dünyada bir ilki gerçekleştirecek. Buna göre ilk defa 3D yazıcı ile üretilen bir roket, yörüngeye fırlatılacak.

  3D yazıcıyla üretilen roket uzaya çıkacak

  Relativity Space, uzay çalışmaları gerçekleştiren bir şirket. Firma, bu zamana kadarki en ilginç projelerinden birisini yapıyor. Şirket, yakın zamanda 3D yazıcıyla bir roket üretti. Bu roketin %85’inin 3D yazıcı ile geliştirildiği söyleniyor. Geliştirilen roket için lisans alındığı da duyuruldu. Yani roketin fırlatılması için önünde bir engel kalmadı.

  Fırlatılma tarihi için hedef 8 Mart

  3D yazıcıyla üretilen roket için hedef fırlatma tarihi 8 Mart 2023 olarak açıklandı. Hava koşulları uygun olduğu takdirde roketin bu tarihte fırlatılması bekleniyor. Terrain 1 olarak adlandırılan bu roket için aslında amaç daha yüksek bir seviyeye çıkmaktı. Herhangi bir sorun olmaması adına roketin yörüngeye fırlatılması kararı alındı.

  Kaliforniya merkezli uzay firması, 8 Mart tarihi itibariyle dünyada bir ilki gerçekleştirmiş olacak. Bu anın canlı kaydedilmesi de bekleniyor. Fırlatma Cape Carnival Uzay Kuvvetleri İstasyonu’nda yapılacak. Bu istasyon, Florida eyaletinde bulunuyor. Bir problem olmadığı takdirde fırlatmaya başlanacak. 3D yazıcıyla yapılan ilk roket olduğu için şimdiden ekibin heyecanlı olduğu görünmekte.

  Dünyada bir ilki gerçekleştiren roketin özellikleri

  Roketin ismi Terrain 1 olarak geçiyor. 2 katmanlı bir roket olan Terrain 1, 33,5 metre yüksekliğe sahip. Ayrıca roketin genişliği 2,8 metre olarak açıklanıyor. Ürünün ağırlığı ise 9.280 kilogram olmakta. Roketin ilk uçuşta herhangi bir yük taşımayacağı da açıklanan bir diğer bilgi.

  Roket ile ilgili bir diğer özellik motorlar hakkında karşımıza çıkıyor. Roketin ilk katında Aeon motoruna yer veriliyor. İkinci katında ise Aeon Vac motorunun kullanıldığı açıklanıyor. Roketin itilmesini sağlayacak olan yakıt ise sıvılaştırılmış doğal gaz olmakta. Buna ek olarak sıvı oksijen de kullanılıyor.

  Roketin %85’inin 3D baskı makinesi ile üretildiğin açıklayalım. Firmanın bir diğer modeldeki hedefi ise roketin %95’inin yazıcı ile üretilmesi. Terrain R modelinde ise roketin tamamının 3D yazıcı ile oluşturulması amaçlanıyor.

  3D yazıcıyla üretilen roket için başarı oranı hakkında net bir bilgi yok. Maruz kalacağı G kuvvetine göre başarı oranında değişiklik olabilir. Ekip, roketin başarılı bir çıkış yapacağını düşünüyor. Eğer bu işlem başarılı olursa, uzay sektöründe çığır açan bir gelişme olacak.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Arka Sokaklar ilk ne zaman başladı? Arka Sokaklar kaç bölüm?

  Arka Sokaklar dizisi, 2006 yılında başlayan ve yıllardır izleyicileri ekran başına kilitleyen uzun soluklu bir yapımdır. Bu yazıda, Arka Sokaklar'ın başlangıç tarihi, bölüm sayısı ve dizi hakkında merak edilen diğer detayları bulabilirsiniz.

  Samsung Dünyanın İlk Petabayt SSD'sini Üretmeye Başlıyor!

  Samsung, SSD teknolojisini ileri taşıyarak 1 petabayt kapasiteye ulaşmayı hedefliyor. Üretim süreçleri ve malzeme araştırmalarıyla ilgili çalışmalar devam ediyor!

  Dünyanın İlk 6G Cihazı Tanıtıldı: 5G’den Tam 20 Kat Daha Hızlı!

  Japonya'daki konsorsiyum, 5G'den 20 kat daha hızlı 6G cihazını tanıttı. Bu teknoloji, iletişimde devrim yaratmayı vaat ediyor.

  Lenovo, Bombayı Patlattı: Dünyanın İlk LPCAMM2 Belleğe Sahip Dizüstü Bilgisayarını Tanıttı!

  Lenovo'nun yeni ThinkPad P1 Gen 7 dizüstü bilgisayarı, LPCAMM2 bellek teknolojisi ile yüksek performans ve enerji verimliliği sunuyor.

  Dünyanın ilk 3D Yazıcıyla Üretilen Roketi Uzaya Fırlatılacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et