R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Yıllar Sonra Ay’a İnsan Götürecek Olan Artemis Fırlatması İçin Tarih Belirlendi!

  Birkaç kere ertelenen Artemis görevi için yeni tarih belli oldu. En son ertelenmesi, bir tropikal kasırga sebebiyle olmuştu. NASA’nın Artemis görevinin, Ay’a insan taşıyacağı fırlatılma tarihi duyuruldu.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  03.10.2022 15:33 3866 2 dk okuma süresi
  Yıllar Sonra Ay’a İnsan Götürecek Olan Artemis Fırlatması İçin Tarih Belirlendi!
  Son Düzenleme:

  2022 senesi Ağustos ayında planlanan Artemis I Ay görevi iptal olmuştu. İptal edildikten sonra 2022 Eylül ayına ertelenmişti. Bu görev Eylül ayında da gerçekleştirilemedi. Tropikal kasırga sebebiyle Eylül ayındaki fırlatılma da iptal edildi. NASA, 2 iptalin ardından Artemis görevine dair yeni bir tarih duyurmamıştı.

  Artemis görevi, Ian tropikal kasırgası nedeniyle ertelenmişti. Amerika Birleşik Devletleri'nin Doğu kıyısında gerçekleşen kasırga, bir tehdit oluşturdu. Fırlatmanın olumsuz etkilenebileceği düşünüldüğü için görev ileri bir tarihe ertelenmişti. Eylül ayında gerçekleştirilen iptalinden sonra, Artemis görevine dair yeni bir tarih duyuruldu. 

  2022 Kasım ayında fırlatılma gerçekleştirilecek

  Eylül ayında gerçekleşen tropikal kasırga sebebiyle roket şu anda  koruma altında. Kasırgadan hiçbir şekilde zarar görmemesi için Kennedy Uzay Merkezi Araç Birleştirme binasında korunuyor.

  Kasırganın etkileri geçtikten sonra fırlatmanın gerçekleştirilmesi beklenmekte. NASA, son duyurusunda 12 Kasım ve 27 Kasım tarihlerine vurgu yaptı. Bu tarihler arasında yer alan uygun bir günde fırlatmanın gerçekleştirileceğini duyurdu. Plan yine ertelemek zorunda kalmaz ise, Artemis 1 uzaya gönderilecek.

  Mürettebatı olmayan Orion roketi, ay yörüngesine ve geriye doğru bir yolculuğa çıkacak. Artemis 1 görevinin tamamlanması ile Artemis 2 görevinin hazırlıkları da hız kazanacak. 2024 senesinde gerçekleştirilmesi planlanan Artemis 2, uzaya astronotlar gönderecek. 

  Artemis 2 görevinden sonra ise, yeni bir görev daha planlanmakta. NASA, her şey planlı bir şekilde ilerlerse 2025 ya da 2006 senesinde Artemis 3 görevini gerçekleştirecek. Artemis 3 görevi kapsamında ise Ay’ın güney tarafına bir ekip gönderilecek.

  Artemis 1 görevi

  Artemis 1, NASA’nın uzaya fırlatmayı planladığı bir mürettebatsız test uçuşudur. 2022 senesinde fırlatılması planlanmıştır. Fakat henüz fırlatılma gerçekleşmemiştir. Çeşitli sebeplerden dolayı Ağustos ve Eylül aylarında 2 kere görev ertelenmiştir. Şimdi ise, Kasım ayında fırlatılması için çalışmalar yapılmaktadır. 

  Eskiden EM-1 (Exploration Mission-1) olarak isimlendirilmiştir. Roketin Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatılması planlanmaktadır. 6 gün boyunca Ay yörüngesinde kalacak olacak roket, 26 gün boyunca görevine devam edecek. 

  Kalkışında 8.8 milyon pound-kuvvet uygulanacak olan rokete dair bazı bilgiler aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

  Uçuş istatistikleri
  Uçuş adıArtemis 1
  COSPAR kimliği2007-004B
  Uzay aracı adıOrion CM-002
  RoketSpace Launch System, Blok 1
  Fırlatma yeriKennedy Uzay Merkezi, LC-39B
  Fırlatma tarihiKasım 2022 (Planlanan)
  Ay yörünge süresi6 gün
  İniş yeriBüyük Okyanus
  Görev süresi26 gün
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iOS 18 Ne Zaman Çıkacak? İşte Beklenen Tarih!

  Apple, WWDC 2024'te iOS 18'i tanıttı. Yeni özellikler ve yapay zeka entegrasyonları ile dikkat çeken güncelleme, Eylül ayının ikinci haftasında kullanıma sunulacak.

  Diablo IV'ün İlk Genişleme Paketi Duyuruldu: İşte Fragmanı ve Çıkış Tarihi!

  Diablo IV'ün ilk genişleme paketi 'Vessel of Hatred' 8 Ekim'de çıkıyor. Yeni Spiritborn sınıfı, Nahantu ormanı gibi yenilikle dolu paket için ön siparişler başladı.

  MSI Claw 8 AI Plus Tanıtıldı: İşte Çıkış Tarihi ve Özellikleri!

  MSI Claw 8 AI Plus, COMPUTEX 2024'te tanıtıldı. Intel Lunar Lake işlemci, 8 inç FHD ekran ve Fallout özel sürümü ile Eylül'de geliyor.

  iOS 18'in Yapay Zeka Özellikleri Sadece Yeni iPhone'lar İçin mi Olacak?

  iOS 18'in yeni yapay zeka özellikleri, sadece A17 Pro işlemcili iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerinde kullanılabilir, diğer modeller yararlanamayabilir!

  Yıllar Sonra Ay’a İnsan Götürecek Olan Artemis Fırlatması İçin Tarih Belirlendi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et