R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  32 yıldır uzayda olan Hubble uzay teleskobu için yeni video yayınlandı

  NASA, tam 32 yıl önce uzaya gönderdiği, eşsiz görüntü ve bilgiler sağlayan Hubble uzay teleskobunun doğum gününü kutladı. NASA, Hubble uzay teleskobu için bir video yayınladı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  24.04.2022 15:17 2091 2 dk okuma süresi
  32 yıldır uzayda olan Hubble uzay teleskobu için yeni video yayınlandı
  Son Düzenleme:

  NASA, uzay araştırmaları kapsamda daha net gözlem sağlamak üzere 1990 yılında büyük bir projeye imza attı. NASA, 1990 yılında Hubble uzay teleskobunu uzaya fırlattı. 32 yıldır uzay boşluğunda uzaya dair gizemlerin çözülmesinde insanoğluna ciddi kaynaklar sağlayan Hubble uzay teleskobu bugün 32 yaşına girdi. Tam 24 Nisan 1990 tarihince uzaya gönderilerek, faaliyet geçen Hubble uzay teleskobu 24 Nisan 2022’de halen görevini başarıyla sürdüren 32 yaşında bir emektar oldu. NASA, teleskobun 32.yaşına özel resmi Twitter hesabından bir doğum günü kutlama videosu yayınladı.

  Videoda Hubble uzay teleskobunun son çektiği görüntülere yer verildi

  Nasa Twitter hesabından yapılan video paylaşımında Hubble uzay teleskobunun son çektiği görüntülere yer verilmiş. Görüntülerde özellikle en büyük kuyruklu yıldızın boyutlarının ölçülmesi dikkat çekiyor. Ayrıca Jüpiter’de bulunan “Büyük Kırmızı Nokta” olarak isimlendirilen devasa fırtınanın nasıl hızlandığına dair çok ilgi çekici görüntülerde bulunuyor.

  Videoda ayrıca Satürn’de atmosfer şeritlerinde meydana gelen renk değişimi gibi gerçekten insanın uzaya olan merak ve ilgisini daha da arttıracak, görüntülere yer verilmiş.

  Hubble uzay teleskobunun bugüne kadar ki önemli keşifleri

  Hubble uzay teleskobu, insanoğlunun gökyüzünün ötesindeki uzay boşluğundaki en önemli gözü olmuştur. Faaliyete geçtiği ilk günden bu yana daha önce hiç bilinmeyen ve görülmeyen bilgileri insanlığa kazandırmıştır. Örneğin Hubble, Jüpiter’in uyduları olduğu bilinen “Ganymede” ve “Europa” atmosferlerinde su buharı olduğu keşfini gerçekleştirdi.

  Hubble uzay teleskobu

  Hubble ayrıca “CW Leonis” gibi Samanyolu Galaksi’sinin en bilinmeyen yıldızına dair görüntüleri yakalamayı başardı. Hublle, PDS 70b gezegeninden “ultraviyole” görüntü almayı başardı ve Dünya ile ne kadar yakın bir gaz balonu olduğunu gözler önüne serdi.

  Sizin Hubble uzay teleskobu ve diğer uzay araştırmaları hakkındaki görüşleriniz neler? Yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan bizimle görüşlerinizi paylaşayabilirsiniz. 

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Daha Fazla Trafik için SEO’da Etkili Bağlantı Kurma Stratejileri

  Etkili bağlantı kurma stratejileri, bir web sitesinin arama motorunda ön sıralarda görünmesine doğrudan katkıda bulunur. Bu nedenle oluşturulan bu tür stratejiler, SEO çalışmalarının önemli bileşenleri arasında yer alır.

  TRT 1 Şifreli mi? EURO 2024 Maçlarını Dijitsu Cihazınızda Şifresiz İzlemek için Frekans ve Biss Key Ayarları

  EURO 2024 heyecanına Dijitsu cihazınızla ortak olmak ister misiniz? TRT 1 şifreli kanal sorunu yaşıyorsanız, frekans ve Biss key ayarlarınızı güncelleyerek maç keyfinizi kesintisiz yaşayabilirsiniz. İşte adım adım çözüm yolları...

  Marvel Rivals için Spider-Man Geliyor: Oynanış Videosu Yayınlandı!

  Marvel Rivals, Spider-Man'in yetenek ve kostümlerini tanıtan oynanış videosuyla dikkat çekiyor. Peter Parker, 'Timestream Entanglement' kriziyle karşı karşıya.

  Steam, Tam 14 Milyon Oyuncuyu Dolandırmakla Suçlanıyor: İşte Detaylar!

  Steam, İngiltere'de 656 milyon poundluk dava ile karşı karşıya. Valve, pazar hakimiyetini kullanarak 14 milyon oyuncudan fazla ücret almakla suçlanıyor.

  32 yıldır uzayda olan Hubble uzay teleskobu için yeni video yayınlandı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et